Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Maroko?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 01.10.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 593,04 PLN/oz
  
- 4,82 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
108,94 PLN/oz
  
+ 3,59 PLN

Maroko należy do jednego z najbardziej godnych polecenia państw kontynentu afrykańskiego. Skąd takie stwierdzenie? Odpowiedź jest prosta – w Maroko każdy znajdzie coś z interesującego go obszaru. Dzięki położeniu geograficznemu oraz historii tego państwa, Maroko zachwyca turystów nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami górskimi czy szerokimi plażami położonymi nad wodami Atlantyku, ale przy tym również niesamowitą architekturą, idealnie wpasowującą się w otoczenie. Aby odczuć pełnię wrażeń z pewnością będzie potrzebna nam odpowiednia ilość gotówki, stąd często pojawia się pytanie jaką walutę zabrać do Maroko?


Jaką walutę zabrać do Maroko? Jaka waluta w Maroko?

Walutą Maroko jest dirham marokański, oznaczany kodem MAD. Nazwa waluty – dirham marokański – pochodzi od drachmy, czyli waluty starożytnej Grecji, Kartaginy oraz Azji Zachodniej.

Srebrne dirhamy pojawiły się na terenie Maroko w VIII w. za rządów króla Idrisa. W trakcie panowania kolejnych dynastii powstały również złote dirhamy, a ich wartość stale ulegała zmianom.

W 1925 roku francuski protektorat zastąpił obowiązującą walutę frankiem marokańskim. Powrót dirhamów marokańskich miał miejsce w 1960 roku wraz z odzyskaniem przez Maroko niepodległości. Produkcją marokańskiej waluty zajmuje się od 1987 roku mennica Marokańska.

Jak dzieli się dirham marokański? Podział waluty MAD

1 dirham marokański dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się:

  • monety o najmniejszych nominałach: 1, 5, 10, 20 oraz 50 centymów;
  • monety MAD, czyli nominały: 1, 2, 5 i 10 dirhamów;
  • banknoty o dużych nominałach: 20, 50, 100, a nawet 200 dirhamów.

Dirham marokański – oznaczenia waluty MAD

Zarówno na monetach, jak i banknotach dirhamów marokańskich, widnieje wizerunek króla Maroka Muhammada VI. Ponadto marokańską walutę zdobią motywy kulturowo-przyrodnicze, bezpośrednio związane z krajem. Przedstawiają one wspaniałe budowle, rośliny, zwierzęta, a także przedmioty codziennego użytku.

Jak wygląda dirham marokański? Banknoty MAD

MAD awers dirhama marokańskiego (waluty Maroko)

MAD rewers dirhama marokańskiego (waluty Maroko)


Jak płacić w Maroko?

Płatności w Maroko są bardzo wygodne – można dokonywać ich na kilka sposobów. W okolicy większości marokańskich banków zlokalizowane są bankomaty, które akceptują karty kredytowe i debetowe, m.in. Visa czy Mastercard. Kartami płatniczymi można posługiwać się w hotelach, restauracjach i niektórych sklepach, jednakże należy mieć na uwadze fakt, że często  w prowincjach preferowaną formę płatności stanowi gotówka. Banki w kraju czynne są od poniedziałku do piątku, najczęściej w godzinach od 9:00 do 17:00, z przerwą na obiad. W oddziałach banków możemy jednak natrafić na długie kolejki.

Gdzie kupić dirhamy marokańskie?

Powszechne jest przekonanie, że poza Marokiem dirham marokański jest walutą niewymienną – nie można jej ani przywozić do kraju, ani jej z niego wywozić. W rzeczywistości, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wwóz oraz wywóz dirhamów jest ograniczony do 2000 MAD na osobę. Owa kwestia była powodem licznych problemów turystów nie zdających sobie sprawy, że jest to skrupulatnie przestrzegany przepis.

Kontrolę nad kursem dirhama sprawują władze Maroka. Osoba planująca wakacje w Maroku powinna zaopatrzyć się w euro, w drugiej kolejności biorąc pod uwagę dolary, ze względu na to, że państwo to, jako była kolonia francuska, w dalszym ciągu utrzymuje kontakty z Francją i m.in. uznaje walutę w niej obowiązującą.

Dirham marokański – kantor Warszawa

Wymiany waluty najlepiej dokonać jeszcze przed podróżą do Maroka. Wiąże się to z faktem, że turyści często ulegają wpływom ulicznych handlarzy oraz nieuczciwych pracowników kantorów, oferujących niższe ceny wymiany waluty. Takie „transakcje”, w przypadku wykrycia u turysty sfałszowanych pieniędzy, mogą spowodować nieprzyjemne sytuacje, które z reguły mają swój koniec w sądzie. Natomiast banki oferujące wymianę waluty bezustannie oblegane są przez turystów, przez co wymiana pieniędzy na miejscu może pochłonąć dużo cennego czasu.

Aby uniknąć jakichkolwiek niedogodności związanych z wymianą gotówki najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odpowiednią walutę jeszcze przed wyjazdemKantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie dirhamy marokańskie. Walutę Maroko – dirham marokański – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy dirhama marokańskiego oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!

Jakie są ceny w Maroko?

W większych miastach Maroka powszechna jest obecność supermarketów, np. Carrefour czy Uniprix. Ponadto występuje duża liczba mniejszych sklepów spożywczych, również w małych miejscowościach. Ceny są najczęściej zbliżone do siebie. Orientacyjne koszty w Maroko przedstawia poniższa tabela.

ProduktCena w Maroko (orientacyjna)
bagietka francuska (sztuka)3,00 MAD
pomarańcze (1 kg)4,50 MAD
mleko (1 l)4,50 MAD
woda mineralna (0,5 l)2,00 MAD
Coca-Cola (0,5 l)5,50 MAD

Kurs dirham marokański – przelicznik MAD

Dirham marokański (MAD)Cena (stan w dn. 28.09.18 r., g. 17:00)
1 dirham marokańskiok. 0,3914 PLN
1 dirham marokańskiok. 0,0913 EUR
1 dirham marokańskiok. 0,1061 USD

Podróż do Maroko

Polski turysta nie ma konieczności posiadania wizy, jeśli termin jego pobytu w Maroku nie przekroczy 90 dni. Wymaganym dokumentem jest natomiast paszport, który musi posiadać ważność przez co najmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu do Maroka.

Jak dostać się do Maroka?

Liniami lotniczymi oferującymi bezpośrednią podróż do Maroka są m.in. Ryanair, Wizz Air oraz Travel Service Polska. Często w trakcie poszukiwania najkorzystniejszej oferty można napotkać linie lotnicze oferujące podróż z przesiadką w bardzo niskich cenach.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki z Maroko

  1. Marokańczycy posługują się głównie językiem arabskim i francuskim, czasami berberyjskim. Tylko nieliczni znają język angielski, co może stanowić utrudnienie dla większości podróżujących.
  2. Powszechnym zjawiskiem jest „zabawa” w targowanie. Warto negocjować cenę ze sprzedawcą, ponieważ można zapłacić nawet o połowę mniej!
  3. W miejscowościach, w których rozwinięta jest turystyka, podróżujący nie ma obowiązku zasłaniania nóg i ramion.
  4. Zielona herbata stanowi najbardziej popularny w Maroku napój.
  5. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu w Maroku jest osioł.
  6. Najbardziej znaną marokańską potrawą jest kuskus. Składa się on z małych kulek makaronu, początkowo gotowanych na parze, a później smażonych z przyprawionymi wcześniej warzywami i mięsem.

Jaka waluta w Maroko? Dirham marokański!

Maroko to kraj niezwykle interesującej kultury berberyjskiej. Podróż po Maroku daje możliwość zwiedzającemu poznać kulturę w znacznym stopniu różniącą się od tej, z którą ma do czynienia na co dzień. To świetny kierunek dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o świecie, wzbogacając światopogląd o nowe doświadczenia. Planujesz podróż do Maroko? Odwiedź naszą siedzibę i wymień walutę w korzystnej cenie lub zamów ją z dostawą do domu w 24 h!

Możesz chcieć również przeczytać