Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Meksyku?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 28.08.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 349,13 PLN/oz
  
+ 24,62 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,43 PLN/oz
  
+ 0,16 PLN

Meksyk jest niezwykle fascynującym państwem położonym w Ameryce Środkowej. Rajskie plaże, pyszne lokalne specjały, światowej sławy zabytki i gwarancja pięknej pogody to tylko nieliczne atrakcje oferowane przez ten piękny kraj. Panujące w Meksyku tradycje i odmienna kultura będą dla każdego podróżnika niezapomnianym przeżyciem. Przed wyjazdem potrzebujemy jeszcze zadbać o odpowiednią ilość gotówki, zatem jaką walutę zabrać do Meksyku?


Jaką walutę zabrać do Meksyku? Jaka waluta w Meksyku?

Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso meksykańskie, oznaczane międzynarodowym skrótem MXN. Początki meksykańskiej waluty – peso meksykańskie – przypadają na okres kolonizacji przez przybyłych na tereny Ameryki Łacińskiej Hiszpanów. Wprowadzone przez Europejczyków zmiany na terenie Meksyku doprowadziły do wprowadzenia hiszpańskich dolarów.

Na początku XIX wieku, po odzyskaniu przez Meksyk niepodległości, miano oficjalnej jednostki monetarnej zyskało wprowadzone wówczas peso. W latach siedemdziesiątych XX wieku miał miejsce wielki Kryzys Ropy, w efekcie którego peso meksykańskie znacznie straciło na swojej wartości. W rezultacie konieczne było wprowadzenie nowej waluty – nowego peso. Dewaluacja została zrealizowana w stosunku 1:1000 na korzyść nowych pieniędzy.

Oznaczeniem waluty Meksyku jest Mex$ lub $. Symbol „$”, powszechnie kojarzony z amerykańskimi dolarami, został po raz pierwszy przyjęty w 1770 roku jako oznaczenie meksykańskiej waluty. Dopiero 15 lat później, w 1785 roku, Stany Zjednoczone zaadaptowały symbol do swojej waluty.

Peso meksykańskie w dosłownym znaczeniu to „ciężar”, „sztuka”.

Jak dzieli się peso meksykańskie? Podział waluty Meksyku

1 peso meksykańskie dzieli się na 100 centavo. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos;
 • monety 5, 10, 20 i 50 centavo;
 • monety 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 pesos.

Peso meksykańskie – oznaczenia waluty MXN

Meksykańskie banknoty są zdobione wizerunkami osobistości ważnych dla historii tego kraju:

 • 20 peso – Benito Juáreza, 26 prezydenta Meksyku;
 • 50 peso – José María Morelosa, działacza niepodległościowego;
 • 100 peso – Nezahualcoyotla, wodza Texcoco i poetę;
 • 200 peso – Juanę Inés de la Cruz, znaną pisarkę z XVII wieku;
 • 500 peso – Diego Riveirę, sławnego malarza wraz z żoną Fridą Kahlo;
 • 1000 peso – Miguela Hidalgo y Costillę, działacza niepodległościowego.

Meksykańskie monety przedstawiają godło państwa, którego pochodzenie jest bezpośrednio związane z legendą Azteków, zamieszkujących Meksyk przed XVI wiekiem. Godło to ukazuje siedzącego na kaktusie orła z wężem (grzechotnikiem) w dziobie, w miejscu wybudowania stolicy państwa.

Jak wygląda peso meksykańskie? Banknoty MXN

MXN awers peso meksykańskiego (waluty Meksyku)

MXN rewers peso meksykańskiego (waluty Meksyku)


Jak dokonywać płatności w Meksyku?

Dokonywanie płatności w Meksyku nie należy do kłopotliwych kwestii. Zarówno kartami płatniczymi, jak i kredytowymi, będziemy mogli zapłacić w większości sklepów, w hotelach, restauracjach czy barach.

W miastach bankomaty dostępne są praktycznie na każdym kroku, więc ich znalezienie nie stanowi problemu. Natomiast w mniejszych miejscowościach może wystąpić problem z ich dostępnością, chyba że jest to miasto turystyczne. Najkorzystniejsze dla turystów z Polski będzie dokonywanie transakcji w bankomatach banku Banamex. Bank ten należy do CitiGroup, dlatego posiadacze konta mogą wypłacać gotówkę bez dodatkowych opłat. Warto jednak przed przyjazdem zapoznać się z informacją dotyczącą (często niekorzystnych) zasad kursów rozliczeniowych przewidywanych przez bank.

Peso meksykańskie – kantor Warszawa

Aby uniknąć jakichkolwiek niedogodności związanych z dokonywaniem transakcji najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gotówkę jeszcze przed wyjazdem. Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie peso meksykańskie. Walutę Meksyku – peso meksykańskie – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy peso meksykańskiego oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!

Jakie są ceny w Meksyku?

Orientacyjne koszty w Meksyku, które poniesiemy odwiedzając dowolny sklep spożywczy, przedstawia poniższa tabela.

Produkt Cena w Meksyku (orientacyjna)
chleb (sztuka) 30,00 MXN
masło (200 g) 12,00 MXN
jajka (10 sztuk) 32,50 MXN
mleko (1 l) 13,00 MXN
makaron (400 g) 4,50 MXN
coca-cola (2 l) 22,50 MXN
piwo (0,5 l) 25,00 MXN

Kurs peso meksykańskie – przelicznik MXN

Peso meksykańskie (MXN) Cena (stan w dn. 28.08.18 r., g. 17:00)
1 peso meksykańskie ok. 0,192843 PLN
1 peso meksykańskie ok. 0,045180 EUR
1 peso meksykańskie ok. 0,052923 USD

Podróż do Meksyku – jakie dokumenty?

Polacy wybierający się do Meksyku w celach turystycznych lub odwiedzin nie są zobowiązani do posiadania wizy turystycznej, jeśli okres ich pobytu nie przekracza 180 dni. Dokumentem uprawniającym do przebywania na terenie Meksyku jest ważny co najmniej 6 miesięcy paszport.

Osoby wybierające się do Meksyku w celu podjęcia pracy, nauki itp. zobligowane są do posiadania wizy odpowiedniej kategorii, związanej z celem ich wyjazdu. Jeżeli zaplanowany wyjazd obejmuje przejazd przez granicę Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki to warunkiem koniecznym jest posiadanie wizy USA.

Jak dostać się do Meksyku?

Aktualnie na rynku istnieje wiele firm oferujących loty do odległego Meksyku, dlatego coraz częściej można trafić na bardzo atrakcyjną pod względem ceny ofertę.

W trakcie trwania promocji linii Pullmantur Air oferującej połączenie z Madrytu do Cancun bilety można nabyć w cenie około 300 euro w obie strony. Natomiast JetAirFly organizuje loty z Brukseli do Cancun. Bilety w ofercie last minute bardzo często dostępne są w okazjonalnej cenie około 200 euro w jedną stronę. Podróż do Brukseli drogą powietrzną z firmą Ryanair wyniesie około 60 złotych. Innym przewoźnikiem oferującym tanie loty do Cancun jest niemiecki Condor oferujący wylot z Frankfurtu.

Jeżeli zależy nam, aby lot odbył się bezpośrednio z Polski, należy liczyć się wysokimi kosztami biletów lotniczych wynoszących około 3000 zł w dwie strony. Z Warszawy do Meksyku dolecieć można m.in. liniami Air France z przesiadką w Paryżu, Iberia z przesiadką w Madrycie, KLM z przesiadką w Amsterdamie lub Lufthansa z przesiadką w Frankfurcie.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki

 1. Miasto Meksyk jest najstarszym i najwyżej położonym miastem w całej Ameryce Północnej. Ponadto należy ono do grupy największych miast na świecie. Mieszkańcami Meksyku są m.in. przedstawiciele starożytnych cywilizacji, takich jak: Tolteków, Majów, Azteków, Inków czy Olmeków.
 2. Piramida schodkowa położona w centrum starożytnego miasta Chichén Itzá została uznana za jeden z 7 nowych cudów świata. Budowla złożona jest z dziewięciu platform i świątyni znajdującej się na jej szczycie. Piramida mierzy 30 metrów wysokości i 55 metrów szerokości podstawy.
 3. Powszechnie kojarzone z Meksykiem tacos nie są jedynym godnym uwagi przysmakiem w państwie. Każdy region Meksyku może pochwalić się swoimi lokalnymi potrawami. Na przykład w Jukatanie turyści mają okazję spróbować specjałów pochodzących z kuchni Majów, m.in. zupy z limonki.
 4. W październiku na meksykańskich ulicach pojawiają się kolorowe, cukrowe czaszki, będące symbolami śmierci. Często zawierają one tequilę, a okraszone są czekoladą. Ten wyjątkowy czas w roku łączący dwa światy jest porą szaleństwa i radości. Według wierzeń Meksykanów w tym czasie istnieje możliwość kontaktu ze zmarłymi.
 5. W Meksyku występuje niezwykle rzadki gatunek królika, zwanego królikiem wulkanicznym. Określenie nie jest przypadkowe, gdyż ów gatunek zamieszkuje znajdujące się w Meksyku liczne wulkany.

Jaka waluta w Meksyku? Peso meksykańskie!

Lokalizacja państwa pomiędzy Oceanem Spokojnym, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim sprawia, że niezależnie od rejonu, w który się udamy, zobaczymy zachwycające krajobrazy, które jeszcze na długo pozostaną w naszej pamięci. Meksyk to świetna pozycja turystyczna, prawie tak dobra jak kurs peso meksykańskiego w naszym kantorze wymiany walut Tavex w Warszawie!

Możesz chcieć również przeczytać