Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Nowej Zelandii?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Rynek walut na 30.01.2017
Cena złota (XAU-PLN)
7 351,01 PLN/oz
  
+ 29,57 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,44 PLN/oz
  
+ 0,29 PLN

Nowa Zelandia to wyspiarskie państwo położone na południowy wschód od wybrzeży Australii. Taka odległość od „cywilizacji” i trudna dostępność terenu pozwoliła na zachowanie natury w jej dziewiczym kształcie. Mimo to, Nowa Zelandia świetnie się rozwija i z pewnością jej położenie nie wpływa negatywnie na nowoczesność kraju. Wręcz przeciwnie – dolar nowozelandzki należy do 10 najczęściej wymienianych na świecie walut, a inflacja w Nowej Zelandii wyniosła w 2016 roku 2% (Reserve Bank of New Zealand)! Brzmi ciekawie? Odpowiedzmy zatem jaką walutę zabrać do Nowej Zelandii.


Jaką walutę zabrać do Nowej Zelandii? Jaka waluta w Nowej Zelandii?

Jednostką monetarną Nowej Zelandii jest aktualnie dolar nowozelandzki o kodzie NZD. Dolar nowozelandzki to jednak waluta nie tylko Nowej Zelandii, ale także Niue, Wysp Cooka oraz Pitcairn.

W okresie wprowadzania waluty rozważane były różne nazwy. Najciekawsze wśród nich to „zeal” (od nazwy kraju, ale mający też znaczenie w ang. „zapał, gorliwość”) oraz „kiwi” (od nazwy ptaka powszechnie kojarzonego z Nową Zelandią). Ta ostatnia nazwa przetrwała i do dziś jest kolokwialnym określeniem dolara nowozelandzkiego.

Jak dzieli się dolar nowozelandzki? Podział waluty Nowej Zelandii

Wprowadzony w 1967 roku nowozelandzki Dolar dzieli się na 100 centów. Obecnie w obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 NZD. Są to banknoty polimerowe (plastikowe) z dwóch ostatnich edycji, jednak wszystkie starsze banknoty, w tym papierowe, nadal podlegają wymianie.

Jak wygląda waluta Nowej Zelandii?

Szata graficzna wszystkich banknotów skomponowana jest według tego samego schematu. W centralnej części awersu znajdują się portret wybitnego Nowozelandczyka oraz motyw związany z tą osobą. Na banknocie o nominale 5  jest to Sir Edmund Hillary – zdobywca Mont Everestu oraz Aoraki/Mount Cook – najwyższy szczyt Nowej Zelandii.

W lewej części awersu nadrukowano farbą zmienną optycznie symbol ptaka związanego z Nową Zelandią. Ten błyszczący obrazek zmienia kolor wraz ze zmianą kąta oświetlenia. W przypadku 5-ciodolarówki jest to niezwykle rzadki pingwin żółtooki Hoiho. W prawej części awersu widzimy duże przezroczyste okienko, w którym umieszczono kilka zabezpieczeń: hologram z tym samym ptakiem, nominałem i mapą oraz wypukły nominał.

Na rewersie każdego banknotu umieszczane są narodowe motywy krajobrazu, rośliny oraz ptaka (tego samego co na awersie). Na banknocie 5 dolarów są to: subarktyczna Wyspa Campbella, fioletowa Stokrotka z Wyspy  Campbella oraz pingwin Hoiho zamieszkujący na tej wyspie. W prawym dolnym rogu rewersu banknotu widzimy liść paproci nadrukowny farbą  zmienną optycznie. Liść ten umieszczono na przezroczystym okienku, które zobaczymy patrząc na banknot pod światło.

Jak wygląda dolar nowozelandzki?

NZD awers dolara nowozelandzkiego (waluty Nowej Zelandii)

NZD rewers dolara nowozelandzkiego (waluty Nowej Zelandii)


Jak płacić w Nowej Zelandii?

Dolar nowozelandzki jest w tej chwili wart około 3 PLN (aktualny kurs dolara nowozelandzkiego). Dla wygody przeliczania cen, przed ewentualną podróżą do Nowej Zelandiii warto przygotować sobie małą “ściągawkę”. W Tavex można ją otrzymać od razu przy wymianie po dokładnie tej cenie, po której dokonana została wymiana – wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Dolar nowozelandzki – kantor Warszawa

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie dolary nowozelandzkie. Waluta Nowej Zelandii – dolar nowozelandzki – dostępna jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać gotówki z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Kup bilety lotnicze przez eSky


Jaka waluta do Nowej Zelandii? Dolar nowozelandzki!

Banknot 5 dolarów nowozelandzkich otrzymał tytuł Banknotu Roku (Bank Note of the Year Award za rok 2015). Jeżeli chcesz poznać tę walutę osobiście, dokonaj wymiany dolara nowozelandzkiego w kantorze Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać