Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Omanu?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 19.06.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 217,74 PLN/oz
  
+ 50,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,12 PLN/oz
  
+ 2,76 PLN

Skąpane w słońcu piaszczyste plaże, gorące źródła, imponujące obszary pustynne czy zaciszne miejsca porośnięte bujną, egzotyczną roślinnością, to tylko nieliczne atrakcje jakie zapewnia nam Oman – państwo, położone w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Ponadto urokliwe wioski, wspaniałe forty, przepiękne krajobrazy i odmienna kultura czynią Oman miejscem wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Wszystko to sprawia, że podróż do Omanu na długo pozostanie w pamięci tych, którzy obiorą go za cel swojej podróży. Przed wyjazdem należy jeszcze dowiedzieć się jaką walutę zabrać do Omanu?

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ RIALE OMAŃSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Omanu? Jaka waluta jest w Omanie?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Omanu (waluta w Omanie) to rial omański. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla riala omańskiego to OMR.

Krótka historia waluty Omanu

Przed rokiem 1940 na terenach Maskatu i Omanu (terytorium należącego do dzisiejszego Omanu) do powszechnie używanych walut należały rupia indyjska oraz rial. W 1970 roku miano oficjalnej jednostki monetarnej, obowiązującej na terytorium państwa uzyskał rial saidi. Wówczas jeden rial stanowił równowartość jednego funta brytyjskiego. Nowa jednostka monetarna zastąpiła wcześniej używaną na obszarze Zatoki Perskiej rupię. Wartość jednego riala saidi równała się jednemu tysiącowi baisów.

W roku 1973 funkcjonująca wówczas jednostka monetarna (wcześniej wspomniany rial saidi) została zastąpiona. Wówczas wprowadzona została obecna waluta Omanu – rial omański. Zmiana nazwy waluty była bezpośrednio związana ze zmianą nazwy kraju na Sułtanat Omanu, co miało miejsce wcześniej, w sierpniu 1970 roku.

Jaka waluta w Omanie? – flaga Omanu

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Omanu

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić riale omańskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Omanu jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta omańska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Oman – jak dzieli się rial omański OMR?

1 rial omański stanowi równowartość 1000 baisów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety o nominałach 5, 10, 25 i 50 baisów.
 • często używany banknot o wartości 100 baisów oraz rzadko używane 200 baisów;
 • często używane banknoty o nominałach ½, 1, 5, 10, 20 i 50 rialów.

Oman waluta – jak wyglądają riale omańskie?

Kwestia tego, jaka waluta obowiązuje w Omanie, została rozstrzygnięta. Przed podróżą wskazane jest jednak dokładnie zapoznać się z tym, jak wyglądają riale omańskie. Chociażby po to, aby nie zostać oszukanym w kantorze poprzez otrzymanie fałszywych banknotów. Banknoty waluty Omanu to:

 1. ½ riala – na awersie mamy wizerunek sułtana Kabus ibn Sa’id (jedyny syn sułtana Sa’id ibn Tajmura) oraz kanał irygacyjny, natomiast na rewersie Fort Nakhal (położona w regionie Al Batinah w Omanie fortyfikacja) i Fort Al-hazm (zamek zlokalizowany na terenie Omanu);
 2. 1 rial – na awersie wizerunek sułtana Kabus ibn Sa’id (jedynego syna sułtana Sa’id ibn Tajmura) oraz położony w Maskacie Kompleks Sportowy im. Sułtana Kabusa ibn Sa’ida, natomiast na rewersie srebrne bransoletki i inne ozdoby oraz tradycyjny, arabski statek żeglowy;
 3. 5 riali – na awersie wizerunek sułtana Kabus ibn Sa’id oraz Uniwersytet Sułtana Kabusa (położona w Maskacie publiczna uczelnia wyższa), natomiast na rewersie miasto Nizwa (zlokalizowane w północnej części Omanu, w bliskiej okolicy gór Al-Dżabal al-Achdar);
 4. 10 riali – na awersie wizerunek Kabus ibn Sa’id oraz wieża Al-Nahda, natomiast na rewersie fort Mutrah;
 5. 20 riali – na awersie wizerunek Kabus ibn Sa’id oraz Meczet Sułtana Qaboos (główny meczet w Omanie, zlokalizowany w stolicy Maskatu), natomiast na rewersie Królewski Teatr Operowy w Maskacie (położony w dzielnicy Szati al-Qurm);
 6. 50 riali – na awersie wizerunek Kabus ibn Sa’id oraz budynek Ministerstwa Finansów i Gospodarki, natomiast na rewersie budynek rządu oraz gmach Ministerstwa Finansów i Przemysłu;
 7. 100 baisów – na awersie wizerunek Kabus ibn Sa’id oraz kanał irygacyjny, natomiast na rewersie orzeł czarny (drapieżny gatunek występujący w górskich rejonach Afryki) oraz oryks arabski (gatunek z rodziny wołowatych, którego reprezentanci zamieszkiwali w terenach pustynnych na Bliskim Wschodzie);
 8. 200 baisów – na awersie wizerunek Kabus ibn Sa’id oraz międzynarodowy port lotniczy Salala, natomiast na rewersie Centrum Marine Science & Fisheries, Port Sultan Qaboos ( największy port w Muscat) oraz administracyjna dzielnica Muttrah.

Jak wygląda OMR rial omański?

OMR awers riala omańskiego (waluta Omanu)


Jak płacić w Omanie? Czym najlepiej płacić w Omanie?

W większych miastach oraz ośrodkach miejskich położonych w Omanie znalezienie bankomatu nie należy do problematycznych kwestii. Bankomaty zlokalizowane są w centrach handlowych, w siedzibach banków i na rogach ulic. Natomiast jeśli wybieramy się na obszary prowincjonalne, powinniśmy posiadać przy sobie gotówkę, która jest jedyną gwarancją na to, że bez problemu zrealizujemy płatność. Ponadto przy wypłacaniu gotówki z bankomatu pobierana jest prowizja, której wysokość jest zdecydowanie mniej korzystna niż zakup gotówki w kantorze.

Czy warto kupić riale omańskie w Polsce?

W różnego rodzaju lokalach usługowych – większych supermarketach, centrach handlowych, restauracjach – będziemy mieli możliwość posłużenia się kartami, zarówno kredytową, jak i debetową. Do najczęściej akceptowalnych kart należą MasterCard, VISA oraz American Express. Podobnie jak z dostępnością bankomatów na prowincji, tak i z płatnością przy użyciu karty, mogą wystąpić komplikacje, dlatego warto mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki. Generalnie gotówka jest jedynym gwarantem spokojnego wyjazdu do Omanu, dlatego przed podróżą warto kupić riale omańskie w Polsce.

Czy w Omanie można płacić dolarami i funtami?

Pomimo tego, że w Omanie w niektórych miejscach można płacić dolarami, nie warto nastawiać się na tę formę waluty. Oman dolary to połączenie, które przyda się głównie jeśli w trakcie pobytu zabraknie nam riali omańskich i będziemy potrzebowali odwiedzić kantor na miejscu. Z wymianą polskich złotówek może być problem.

Gdzie kupić riale omańskie? Rial omański kantor Warszawa

Niektóre egzotyczne waluty są dostępne tylko w wybranych punktach wymiany. Rial omański to waluta, której nie wymienimy w każdym kantorze, a jeśli już znajdziemy ją w ofercie na tablicy, często okazuje się, że kurs jest absurdalnie wysoki, a gotówka będzie przygotowana dopiero w ciągu kilku dni, na zamówienie. Nie ma sensu zatem godzić się na niekorzystną ofertę i zdecydowanie lepiej jest sprawdzić, gdzie najtaniej kupić riale omańskie w Warszawie.

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również riale omańskie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany riala omańskiego, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny w Omanie 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Omanu?

Ceny w Omanie, które prezentuje poniższa tabela, to jedyne wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze w Omanie zapewnią nam spokojny wypoczynek i finalnie ile pieniędzy zabrać do Omanu. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile rialów wziąć do Omanu.

Nazwa produktu i jego waga / ilość Cena w rialach omańskich OMR
owoce – jabłka 1 kg 0,85 OMR
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg 0,45 OMR
ryż 1 kg 0,70 OMR
mięso – pierś z kurczaka 1 kg 2,20 OMR
jajka 10 szt. 0,85 OMR
mleko 1 l 0,65 OMR
woda 1,5 l 0,20 OMR
piwo 0,5 l 1,40 OMR

Rial omański kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany riala omańskiego kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolar Waluta Omanu – 1 rial omański OMR
1 złotówka polska PLN 1 OMR = 10,3615 PLN
1 euro EUR 1 OMR = 2,3018 EUR
1 dolar amerykański USD 1 OMR = 2,6008 USD

Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

OMR Oman waluta – awers riala omańskiego

OMR Oman waluta – rewers riala omańskiego

Źródło zdjęć: https://en.wikipedia.org/wiki/Omani_rial


Podróż do Omanu – jak dolecieć do Omanu?

Pomiędzy Polską a Omanem nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Nie jest to jednak zbytnie utrudnienie, ponieważ loty do Omanu oferuje wielu przewoźników, do których należą m.in.: Qatar Airways, Flydubai, British Airways, Lufthansa, SWISS, Turkish Airlines, Emirates i KLM. Najczęściej wybieraną formą dostania się na terytorium Omanu jest przelot do Dubaju, a później dojazd do ostatecznego celu podróży. Pomiędzy Dubajem a Maskatem kursują autobusy – przejazd oferuje m.in. przewoźnik Al Khanjry. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca oraz zakupu biletów przez Internet. Jest to niezwykle korzystna opcja, ponieważ do Dubaju dolecieć można tanimi liniami lotniczymi Wizz Air oraz Flydubai. Jeśli zarezerwujemy bilety lotnicze z odpowiednim wyprzedzeniem, możemy liczyć na atrakcyjną ofertę i nabyć bilety w cenie oscylującej w okolicach 400-700 złotych. Podróż do Omanu staje się wówczas zdecydowanie bardziej ekonomiczna, niż mogłoby się wydawać.

Wakacje w Omanie samolotem

Innym rozwiązaniem w temacie wakacje w Omanie samolotem, oczywiście gwarantującym zakup biletów w atrakcyjnej cenie, jest zakup biletów na lot czarterowy. To taki lot, który organizowany jest przez biuro podróży wynajmujące samolot dla swoich klientów. Wówczas możemy spodziewać się, że koszt przelotu będzie zawierał się w granicach 800-1500 złotych. Czas podróży rozpoczyna się od 15 godzin, w zależności od ilości przesiadek oraz czasu pomiędzy kolejnymi przelotami.

Gdy normalnie szukamy bilety lotnicze do Omanu to regularne ceny zaczynają się od 2000-2200 złotych w zależności od miesiąca, na który zaplanowaliśmy naszą podróż oraz innych czynników. Dla porównania, promocyjne ceny za loty do Omanu oscylują w okolicach 1600-1700 złotych.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jakie dokumenty do Omanu? Wiza do Omanu

Kwestia tego, jakie dokumenty do Omanu są potrzebne turystom, jest bardzo prosta do rozwiązania. Obywatele Polscy udający się w podróż do Omanu mają obowiązek posiadania wizy. Od marca 2018 roku wiza do Omanu może zostać zakupiona drogą internetową na stronie evisa.rop.gov.om. Znajdziemy na niej również niezwykle istotne informacje dotyczące przepisów wizowych. Osoby ubiegające się o wizę przez Internet są zobligowane do posiadania zdjęcia paszportowego oraz skanu paszportu, który powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty uzyskania wizy, aby móc załączyć je do wniosku wizowego.

W Polsce nie ma ambasady Omanu. Najbliższa placówka znajduje się w stolicy Niemiec, Berlinie. Jedną z kategorii podziału wiz do Omanu jest czas ich ważności. Wiza do Omanu może występować jako jednokrotna oraz wielokrotna. Wiza jednokrotna uprawnia do pobytu na terytorium Omanu przez okres nieprzekraczający 30 dni, natomiast wielokrotna (ważna przez 1 rok) umożliwia wyjazd do Omanu na wiele pobytów, których czas nie przekracza 21 dni (pomiędzy kolejnymi wyjazdami musi upłynąć co najmniej 3 tygodnie).

Ciekawostki o Omanie

 1. Na terytorium całego Omanu nie występuje ani jeden las. Do innych państw, na terenie których również nie rośnie żaden las, należą m.in. Katar, Grenlandia oraz San Marino.
 2. Miano najwyższego szczytu Omanu należy do Dżabal Szams, położonego w pasmie Al-Hadżar, w okolicy Zatoki Omańskiej. Wysokość szczytu – w zależności od źródeł – oscyluje w granicach od 2980 metrów n.p.m. do 3075 metrów n.p.m.
 3. W trakcie pobytu w Omanie warto uważać na… czystość samochodu, którym się poruszamy! W przypadku, gdy zostaniemy zatrzymani przez policję, która uzna, że pojazd jest zbyt brudny, możemy spodziewać się otrzymania mandatu.

Oman jaką walutę zabrać? Rial omański OMR!

Szczegółowo wyjaśniliśmy jaka waluta obowiązuje w Omanie. To wiedza, która niewątpliwie przyda się osobom planującym wakacje. Rial omański to oficjalna waluta Omanu i jej posiadanie  pewnością zapewni nam wypoczynek pełen pozytywnych przygód. Rozległe pustynie Omanu stanowią istny raj dla miłośników sportów ekstremalnych – nie ma nic lepszego niż rajd po omańskiej pustyni, która zapewnia wiele adrenaliny tym, którzy zdecydują się na tę niezapomnianą przygodę. Oblewające wybrzeże wody ciepłego Oceanu Indyjskiego zadowolą z kolei spokojnych turystów, spragnionych słońca, uwielbiających opalanie i błogie lenistwo w pięknej scenerii. Waluta omańska w odpowiedniej ilości na pewno sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Możesz chcieć również przeczytać