Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Rosji?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 11.06.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 217,74 PLN/oz
  
+ 50,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,12 PLN/oz
  
+ 2,76 PLN

Rosja jest państwem, które dzięki swej rozległości zachwyca turystów niesamowitym zróżnicowaniem, zarówno kulturowym, jak i przyrodniczym. Państwo to można podzielić na dwie części – europejską i azjatycką. W pierwszej z nich występują przede wszystkim niezwykle interesujące (ze względu na długoletnią, burzliwą historię) zabytki architektury, m.in. historyczne miasta, cerkwie, twierdze i monastyry. Druga natomiast przyciąga turystów przyrodą w przeróżnych jej odmianach – ogromne jeziora, rozległe rzeki czy zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie. Rosja jest krajem, w którym można znaleźć wszystko – od pięknych, bogato zdobionych pałaców, przez środki wyrazu artystycznego (sztuka sakralna, wytwory ludowe), aż po niezwykle zróżnicowany, urozmaicony świat przyrody. Podróż do Rosji wydaje się więc mocno uzasadnionym celem turystycznym, pojawia się tylko pytanie jaką walutę zabrać do Rosji?


Jaką walutę zabrać do Rosji? Jaka waluta w Rosji?

Walutą obowiązującą na terenie Rosji jest rubel rosyjski (oznaczenie RUB). Rubel rosyjski był dawniej używany na obszarze carskiej Rosji i terenach od niej zależnych (m.in. w Królestwie Polskim). W późniejszym okresie rubel rosyjski funkcjonował również w Związku Radzieckim.

Nazwa waluty rubel rosyjski pochodzi od rosyjskiego czasownika „rubit” (odcinać). Na początku rubel stanowił fragment sztuki srebra, w rezultacie będąc dawną miarą wagi tego metalu.

Jak dzieli się rubel rosyjski? Podział waluty RUB

1 rubel rosyjski dzieli się na 100 kopiejek. W ogólnym ujęciu w obiegu znajdują się:
– monety nominowane jako 1-, 5-, 10-, 50- kopiejek oraz 1-, 2-, 5-, 10- rubli;
– banknoty o nominałach 50-, 100-, 500-, 1000-, 5000- rubli.

RUB awers rubla rosyjskiego (waluty Rosji)

RUB rewers rubla rosyjskiego (waluty Rosji)

Oznaczenia rubla rosyjskiego

Monety o nominałach 1 kopiejka, 5 kopiejek, 10 kopiejek oraz 50 kopiejek zdobią roślinne ornamenty oraz wizerunek Św. Jerzego zabijającego smoka. Monety: 1 rubel, 2 ruble, 5 rubli oraz 10 rubli są zdobione przez dwugłowego orła bez korony lub – od 2016 roku – herb Federacji Rosyjskiej.

Banknoty rubli rosyjskich przedstawiają zabytki rosyjskiej architektury:
– 50 rubli – Twierdzę Petropawłowską i Budynek Giełdy w Sankt Petersburgu;
– 100 rubli – Teatr Bolszoj oraz kwadrygę na jego portyku;
– 500 rubli – Pomnik Piotra Wielkiego w Archangielsku i port w Archangielsku oraz Monastyr Sołowiecki;
– 1000 rubli – Pomnik Jarosława I Mądrego w Jarosławiu, Kaplicę Matki Boskiej Kazańskiej w Jarosławiu i Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Jarosławiu;
– 5000 rubli – Pomnik Mikołaja Muravyova – Amurskiego w Chabarowsku i Most Chabarowski.

Jak płacić w Rosji?

Odpowiedź na pytanie Czym płacić w Rosji? nie stanowi większego problemu. Płatności w Rosji można dokonywać na kilka sposobów. Bankomaty w Rosji znajdują się w większości miast. Najczęściej można je znaleźć w centrach handlowych, okolicach banków lub na rogach ulic. W trakcie pobytu na prowincjach może jednak wystąpić problem ze znalezieniem bankomatu, a ponadto niektóre banki pobierają prowizję za korzystanie z zagranicznych bankomatów, przez co możemy mieć kłopoty z zaopatrzeniem się w ruble rosyjskie.

Z tego powodu bezpiecznie jest odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w gotówkę. Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie naturalnie posiada w swojej ofercie ruble rosyjskie. Walutę Rosji wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu można dokonać rezerwacji odpowiedniej sumy oraz interesującego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę „Waluta z dostawą do domu„. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!

Używanie kart kredytowych w większych miastach jest powszechnie akceptowalne. Najbardziej rozpoznawanym wydawcą kart płatniczych na terenie państwa rosyjskiego jest obecnie bank Sberbank. Ponadto na terenie Rosji funkcjonują trzy ogromne systemy kart kredytowych, takie jak STB – Card oraz Union Card.


Wiza do Rosji – pobyt na terytorium Rosji

Skoro odpowiedź na pytanie „Jaką walutę zabrać do Rosji?” jest już znana, warto przemyśleć w jaki sposób dostać się do Rosji. Podróż zarówno do Rosji, jak i po Rosji, jest niezapomnianym doświadczeniem, jednak warunkiem wjazdu do tego kraju jest posiadanie wizy turystycznej. Dokument ten można wyrobić na własną rękę lub skorzystać z pomocy biura pośrednictwa wizowego, dzięki któremu turysta ma pewność, że wniosek został prawidłowo wypełniony.

Istnieje jednak możliwość wyjazdu bez posiadania wizy. Warunkiem jest uczestnictwo w zorganizowanej wycieczce turystycznej, przybywającej do portu w Sankt Petersburgu na promie (mającym zezwolenie na przewozy pasażerskie) lub na statku wycieczkowym. Wówczas możliwy jest pobyt na terytorium Rosji bez wizy przez 72 godziny. Możliwy jest pobyt wyłącznie na promie lub statku, bądź innym miejscu wskazanym w programie wycieczki, a żeby zejść na ląd potrzebny jest ważny paszport.

Jak dostać się do Rosji? Podróż do Rosji

Do Rosji można dostać się na wiele sposobów. Wybierając podróż samochodem niezbędne jest ubezpieczenie OC, które można wykupić u osób pracujących przy przejściach granicznych. Innym środkiem transportu, równie chętnie wybieranym przez turystów, jest pociąg. Podróż pociągiem do Rosji trwa około 18-19 godzin. Bezpośrednie pociągi do stolicy Rosji – Moskwy – przekraczają granicę z Białorusią w Terespolu. Jest to bardzo korzystna forma transportu, gdyż umożliwia ona wygodne podziwianie krajobrazów w trakcie podróży. Ponadto rezerwując miejsca odpowiednio wcześniej często można trafić na atrakcyjne oferty promocyjne.

Najwygodniejszym środkiem transportu umożliwiającym dotarcie do Rosji jest oczywiście samolot. Minusem tego wyboru jest jednak mała liczba tanich linii lotniczych, oferujących podróż do Rosji. Warto pamiętać, że loty do Moskwy są głównie połączeniami biznesowymi, więc najdroższe bilety są w poniedziałki i piątki. W pozostałe dni tygodnia podróż samolotem do Rosji może okazać się cenowo przystępna dla większości chętnych!

Kup bilety lotnicze przez eSky

Co warto wiedzieć o Rosji? Ciekawostki

1. W Rosji jest najwięcej lasów na świecie. Kraj ten zwany jest „płucami Europy”.

2. W samym Petersburgu znajduje się aż 220 muzeów, 80 teatrów, ponad 2000 bibliotek i 62 kina. Taka obfitość powinna zaspokoić nawet najbardziej wymagających podróżnych!

3. Rosjanie uwielbiają święta narodowe – są one doskonałą okazją do spotkania z rodziną, przy tradycyjnych rosyjskich potrawach i trunkach.

4. W trakcie pobytu w Rosji warto spróbować kuchni czuwaskiej (np. zupa i drugie danie z podrobów – kiełbasy z serc, nerek, wątroby).

5. Nawet jeśli nie możemy pochwalić się znakomitą znajomością języka rosyjskiego, to i tak warto próbować – Rosjanie doceniają starania, uznając je za oznakę szacunku.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 – Mundial w Rosji

Prawdziwa gratka dla fanów najbardziej popularnego sportu na świecie! Rosja została organizatorem XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku. Mundial 2018 w Rosji to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej, a także pierwszy, którego państwo-gospodarz leży na dwóch kontynentach. Mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 będą rozgrywane na 12 stadionach w 11 miastach. Mundial w Rosji rozpocznie i zakończy się meczami w Moskwie – turniej zacznie się 14 czerwca 2018 r. spotkaniem pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską, natomiast finał przypada na 15 lipca 2018 r.

Mundial 2018 posiada również mocny, polski akcent. Wszyscy liczymy na sukces polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ale mało kto wie, że oprócz naszych piłkarskich orłów na boisku zobaczymy również polski skład sędziowski!

Przed wyjazdem do Rosji na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 polecamy wymienić polskie złotówki na rosyjskie ruble. Z okazji tego sportowego święta kantor wymiany walut Tavex w Warszawie zapewni najbardziej korzystny kurs wymiany rubli rosyjskich! Walutę Rosji można otrzymać u nas od ręki, a wcześniejszy kontakt z biurem pozwoli na rezerwację gotówki oraz kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę „Waluta z dostawą do domu„. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju, tak więc na pewno zdążą ją Państwo otrzymać jeszcze przed podróżą do Rosji!


Rubel rosyjski – podsumowanie

Rozległość terytorialna, bogata oraz ciekawa kultura i historia, zabytkowe budowle, piękne krajobrazy… To wszystko sprawia, że potrzeby wyjazdu turystycznego do Rosji nikomu nie trzeba uzasadniać. Poznawanie Rosji od wewnątrz będzie zaskoczeniem nawet dla tych podróżnych, których wyjątkowo ciężko jest zadowolić. Tym bardziej, że w czerwcu i lipcu 2018 roku Rosja organizuje największą imprezę piłkarską na świecie, co będzie świetną okazją do sprawdzenia jak prezentuje się kultura rosyjska!

Przed wyjazdem zalecamy odwiedzić nasz kantor wymiany walut Tavex w Warszawie!

Możesz chcieć również przeczytać