Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do RPA?

Autorem artykułu jest Jakub Hertel – opublikowano w kategorii Rynek walut dnia 29.01.2018
Cena złota (XAU-PLN)
6 829,50 PLN/oz
  
+ 51,92 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
102,07 PLN/oz
  
+ 1,78 PLN

Republika Południowej Afryki nie bez powodu nazywana jest Narodem Tęczy. Ta zastanawiająca, nietypowa nazwa ma solidne uzasadnienie – w RPA mieszka prawie 49 milionów mieszkańców z 36 grup etnicznych. Znaleźć tu można przedstawicieli prawie wszystkich religii, toteż nikogo nie dziwią wybudowane obok siebie kościoły, meczety, świątynie lub synagogi. Na domiar tego korzysta się z 11 oficjalnych języków, z których to angielski jest językiem administracyjnym i używa go bardzo duża liczba mieszkańców. RPA to cały świat w jednym kraju!


Jaką walutę zabrać do RPA? Jaka waluta w RPA?

Walutą Republiki Południowej Afryki (RPA) jest rand południowoafrykański (ZAR). Obecna waluta RPA została wprowadzona do obiegu w 1961 roku (po referendum, w wyniku którego Południowa Afryka stała się niepodległą republiką), zastępując tym samym funta południowoafrykańskiego jako prawny środek płatniczy.

Nazwa waluty RPA pochodzi od łańcucha górskiego Witwatersrand, zagłębia wydobywczego złota. Warto w tym miejscu wspomnieć, że najbardziej popularną złotą monetą bulionową jest oferowany przez naszą firmę południowoafrykański KrugerrandKrugery są prawnym środkiem płatniczym w RPA, jednak obecnie nie są używane w obrocie pieniężnym. Sama nazwa Krugerrand jest dwuczłonowa: pochodzi od nazwiska Paula Krugera (prezydenta RPA w latach 80. i 90. XIX w.) oraz wspomnianej waluty – randa.

Jak dzieli się rand południowoafrykański? Podział waluty ZAR

1 rand dzieli się na 100 centów. W sumie w obiegu znajdziemy:
– banknoty o nominałach 10-, 20-, 50-, 100- i 200- randów
– monety 5-, 10-, 20-, 50- i 100- centów
– monety 1-, 2- i 5- randów
Początkowo banknoty przedstawiały podobiznę pierwszego holenderskiego administratora Kapsztadu – Jana van Riebeecka. Od lat 90. wprowadzone zostały wizerunki zwierząt zamieszkujących terytorium RPA, czyli tzw. Wielka Piątka Afryki. W 2012 roku poinformowano, iż nowe banknoty będą posiadały wizerunek Nelsona Mandeli.

ZAR awers randa południowoafrykańskiego (waluty RPA)

ZAR rewers randa południowoafrykańskiego (waluty RPA)

Gdzie kupić randy południowoafrykańskie?

Wymianę waluty najkorzystniej przeprowadzić będąc jeszcze w Polsce. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest wymiana PLN na EUR, jednak podwójne przewalutowanie (późniejsza zamiana EUR na ZAR) jest oczywiście niekorzystne. Tavex, jako jeden z nielicznych punktów w Polsce, oferuje bogatą, stałą dostępność randów, po najbardziej korzystnym kursie (aktualne kursy można zawsze sprawdzić na naszej stronie z walutami). Dla podróżnych spoza Warszawy lub tych, którzy po prostu nie mają czasu odebrać gotówki osobiście, polecamy kupno ZAR online poprzez możliwość zamówienia waluty z dostawą do domu.

Na miejscu można znaleźć wiele punktów wymiany waluty, jednak zazwyczaj dokonywanie takich transakcji jest nieopłacalne – ostatecznie (w miarę korzystniej) można przeprowadzić wymianę w kantorach na lotniskach. Trzeba pamiętać, że czarny rynek wymiany w RPA od dawna już nie istnieje, więc jeżeli ktokolwiek na ulicy zaproponuje nam wymianę, z całą pewnością będzie to zakrwawać o oszustwo. Wymiana pieniędzy na ulicy jest zabroniona, a posiadanie przez obywateli kraju obcej waluty to przestępstwo kryminalne – stąd do wybrania waluty w banku niezbędny będzie paszport.

Jak płacić w RPA?

Płatności w RPA można dokonywać na kilka sposobów. Bankomaty w RPA są wszechobecne i czynne przez 24 godziny na dobę. Zwykle znajdują się one w centrach handlowych, stacjach benzynowych, zewnętrznych ścianach banków lub po prostu na rogach ulic. Można je znaleźć również w mniejszych miejscowościach. Karty kredytowe w RPA są powszechnie akceptowane, można nimi płacić w sklepach oraz w restauracjach, jednak należy pamiętać, że najmniejsze prowincje mogą nie obsługiwać takich płatności – to powód, dla którego bezpieczniej będzie zaopatrzyć się u nas w gotówkę.


Jak dostać się do RPA?

Podróż do RPA to niesamowicie ciekawe przeżycie, którego nie utrudniają nieprzyjemne procedury. Posiadanie pełnego paszportu Unii Europejskiej sprawia, że – w celach turystycznych – nie potrzebujemy wizy na wjazd na teren RPALoty do RPA zapewnia ponad 70 międzynarodowych linii, stąd nie powinno być problemu ze znalezieniem korzystnej dla nas oferty przelotu. Ze względu na małe różnice czasu można śmiało stwierdzić, że – mimo długiego lotu – zmęczenie nim prawie nie występuje.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o RPA

1. Woda z kranu w RPA należy do najczystszych na świecie.

2. Produkcja win w RPA ma za sobą ponad 300 letnią tradycję, która łączy w sobie cechy wykształcone na starym kontynencie oraz trendy odkryte na czarnym lądzie – stąd rosnące w ostatnich latach zainteresowanie winami południowoafrykańskimi na świecie. Wina tu produkowane trafiają na międzynarodowe rynki i stoły pół roku wcześniej niż ich europejskie odpowiedniki! Jest to możliwe dzięki dużo wcześniejszym zbiorom, ponieważ RPA może pochwalić się nieporównywalnie dobrymi warunkami do uprawy winorośli.

3. Noce tętnią życiem, a dyskoteki i kluby nocne są otwarte do wczesnych godzin rannych. Zobaczyć można wszystko: od przedstawień baletowych i opery, aż po koncerty muzyki pop.

4. Za sprawą centrów handlowych i supermarketów można dostać praktycznie wszystko, jednak najciekawsze i najbardziej oryginalne pamiątki z pobytu znajdziemy na miejskich bazarach oraz targach – w RPA każda miejscowość, nawet niewielka, posiada swój lokalny rynek. Najczęściej wybierana jest ręcznie wykonywana biżuteria oraz lokalna sztuka (np. figurki wykonane z drutu), jak również kolorowa, lekka i przewiewna odzież czy bogato zdobione, wzorzyste dywany i chodniki.


Podsumowanie

Gdy w naszym kraju za oknem widzimy naprzemian śnieżnobiały i szarobury, deszczowy krajobraz, w Republice Południowej Afryki panuje upalne afrykańskie lato. Cudowna fauna i flora, ciepłe promienie słoneczne przez cały rok oraz odwrotny w stosunku do Europy cykl pór roku to mocne argumenty, aby wyrwać się ze środka melancholijnej, europejskiej zimy. To również najlepszy okres do obserwacji zwierząt – dni są jasne i bezdeszczowe, a suche zarośla pozwalają lepiej przypatrzeć się faunie Afryki. Odwiedź nas przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, spakuj walizkę i udaj się do RPA naładować baterie!

Cena złota (XAU-PLN)
6 829,50 PLN/oz
  
+ 51,92 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
102,07 PLN/oz
  
+ 1,78 PLN

Możesz chcieć również przeczytać