Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Serbii?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 07.08.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 353,08 PLN/oz
  
+ 27,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,24 PLN/oz
  
- 0,21 PLN

Serbia jest niezwykle interesującym krajem leżącym na Półwyspie Bałkańskim. Od wieków w państwie przeplatały się przeróżne kultury, języki i religie. Dzięki temu Serbia łączy w sobie elementy charakterystyczne nie tylko dla kultury Zachodu, ale również Wschodu. Dla pasjonatów pieszych wycieczek po parkach narodowych, górach czy kanionach podróż do Serbii będzie doskonałym wyborem. Przed podróżą nie można jednak zaniechać spraw finansowych, wobec tego pojawia się pytanie jaką walutę zabrać do Serbii?


Jaką walutę zabrać do Serbii? Jaka waluta w Serbii?

Walutą obowiązującą w Serbii jest dinar serbski (RSD). Obecna waluta Serbii – dinar serbski – została wprowadzona w 2003 roku po ostatecznym rozwiązaniu Jugosławii. Nazwa dinar serbski pochodzi od nazwy srebrnej monety „denarius”, bitej w starożytnym Rzymie.

Jak dzieli się dinar serbski? Podział waluty Serbii

1 dinar serbski dzieli się na 100 para. W 2008 roku wycofano z obiegu ostatnie monety 50 para. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety: 1–, 2–, 5–, 10–, 20 dinarów;
 • banknoty o nominałach: 10–, 20–, 50–, 100–, 200–, 500–, 1000–, 2000–, 5000 dinarów.

Dinar serbski – oznaczenia waluty

Awersy monet dinarów serbskich zdobi herb Serbii, natomiast rewersy przedstawiają:

 • 1 dinar – budynek Narodowego Banku Serbii;
 • 2 dinary – monaster Gračanica;
 • 5 dinarów – kościół z Monasteru Kruszedol;
 • 10 dinarów – cerkiew Bogurodzicy Dziewicy z Monasteru Studenica;
 • 20 dinarów – popiersie Andrića.

Awersy banknotów dinara serbskiego zdobią portrety zasłużonych dla Serbii polityków, artystów oraz naukowców. Rewersy natomiast ukazują całe sylwetki wybitnych osobowości.

Jak wygląda dinar serbski? Banknoty RSD

RSD awers dinara serbskiego (waluty Serbii)

RSD rewers dinara serbskiego (waluty Serbii)


Jakie są ceny w Serbii?

Orientacyjne koszty w Serbii, które poniesiemy odwiedzając dowolny sklep spożywczy, przedstawia poniższa tabelka.

Produkt Cena w Serbii (orientacyjna)
chleb (1 szt.) 40,00 RSD
masło (200 g) 280,00 RSD
mleko (1 l) 85,00 RSD
makaron (400 g) 50,00 RSD
woda mineralna (1,5 l) 45,00 RSD
cukier (1 kg) 80,00 RSD
czekolada (100 g) 95,00 RSD

Jak płacić w Serbii?

Płatności w trakcie pobytu w Serbii można dokonać na kilka sposobów, więc nie jest to problematyczna kwestia. Karty Visa i MasterCard są powszechnie akceptowane. Bankomaty znajdują się zarówno w większych, jak i mniejszych miastach, dlatego wypłata potrzebnej gotówki nie stanowi problemu. Najlepiej jednak przed podróżą upewnić się w banku, z którego pochodzi karta, czy będzie ona działała na terenie państwa, które nie należy do Unii Europejskiej. Ponadto większość hoteli i dużych sklepów honoruje płatność za pomocą kart kredytowych. Jednakże w mniejszych sklepach może wystąpić problem z akceptacją tej formy płatności. Należy również liczyć się z dosyć wysoką pobieraną z tego tytułu prowizją banku.

Aby uniknąć jakichkolwiek niedogodności związanych z realizowaniem płatności najlepiej jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w gotówkę. Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie dinary serbskie. Walutę Serbii – dinar serbski – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy dinara serbskiego oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!

Kurs dinar serbski – przelicznik RSD

Dinar serbski (RSD) Cena (stan w dn. 09.08.18 r., g. 14:00)
1 dinar serbski ok. 0,036146 PLN
1 dinar serbski ok. 0,008474 EUR
1 dinar serbski ok. 0,009826 USD

Wymagane dokumenty w Serbii

Od 2003 roku nie ma konieczności posiadania wizy przez obywateli polskich. Dokumentem uprawniającym do przebywania na terenie Serbii jest ważny dowód osobisty lub paszport (jeśli okres pobytu na terenie państwa nie przekracza 90 dni).

Należy jednak wziąć pod uwagę konieczność meldunku, którego powinno się dokonać w ciągu 12 godzin od przekroczenia granicy. Obowiązek meldunkowy bardzo często bywa skrupulatnie egzekwowany. Jeżeli w trakcie pobytu w Serbii będziemy mieszkać w hotelu dokona go za nas administracja placówki. W przypadku przyjazdu do osoby prywatnej należy poprosić gospodarza, aby tego obowiązku dopilnował.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki

 1. Na jednej z ulic Belgradu zlokalizowana jest kawiarnia o specyficznej nazwie „?’. Pierwsze próby zmiany nazwy tego miejsca miały miejsce już w pierwszej połowie XIX wieku na „kawiarnię katedralną”, jednakże właściciel nie otrzymał potrzebnej akceptacji kościoła. Podjął wówczas decyzję, że powiesi szyld, który zdobił będzie znak zapytania do czasu wyjaśnienia sprawy. Zadziwiającym jest fakt, że sprawa nie została wyjaśniona do dnia dzisiejszego, a dosyć nietypowa nazwa kawiarni dalej istnieje.
 2. W okolicy miasta Bajina Basta, w centralnej części rzeki Drina, położony jest tajemniczy, wzniesiony w 1968 roku domek na skale.
 3. Obrady Okrągłego Stołu są kojarzone przede wszystkim z historią Polski, jednakże pierwsze tego typu międzynarodowe spotkanie miało miejsce w Serbii. Wydarzenie miało miejsce w miejscowości Karłowice. Wynikiem tego wydarzenia było podpisanie Pokoju w Karłowicach. Owo porozumienie przerywało dotychczas toczącą się wojnę pomiędzy państwami Ligi Świętej a Imperium Osmańskim.
 4. Belgrad – stolica Serbii – jest jednym z najstarszych miast w Europy. Jego historia sięga około 7000 tysięcy lat wstecz. Na początku Belgrad pełnił rolę osady, a w II wieku naszej ery zyskał prawa miejskie. Historia miasta jest dosyć burzliwa, gdyż zostało ono zniszczone 44 razy. W dosłownym tłumaczeniu Belgrad oznacza „białe miasto”.

Gdzie warto jechać w trakcie pobytu w Serbii?

 1. Na północy Serbii znajduje się wielokulturowe miasto – Nowy Sad, zamieszkiwane m. in. Przez Rusinów i Węgrów. Od kilkunastu lat w miejscowości w znacznym stopniu wzrasta liczba turystów zafascynowanych niezwykle interesującym ratuszem na Placu Wolności, czy zachwycającą fortecą Petrovaradin. Ponadto miejscem, które warto zobaczyć w trakcie pobytu w Serbii jest Park Narodowy Fruška Gora.
 2. Meandry rzeki Uvac nie bez powodu uznawane są za jedne z najpiękniejszych dobrodziejstw naturalnych Serbii. Uvac płynąc przez Serbię, Bośnię oraz Hercegowinę na odcinku 10 kilometrów wyznacza granicę między tymi państawami. Unikatowy charakter krajobraz zawdzięcza wyjątkowemu położeniu rzeki – pomiędzy skalistymi brzegami i górzystym terenem.
 3. Monaster Studenica – jeden z największych na obszarze państwa – znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Średniowieczny klasztor zlokalizowany na wschodzie kraju nieopodal Kraljeva powstał pod koniec XII wieku. Powstałe w jego okolicach liczne cerkwie wprawiają w zachwyt znajdującymi się w nich pięknymi freskami w stylu bizantyjskim.
 4. Đavolja Varoš (zespół specyficznych form skalnych), inaczej zwane Miastem Diabła zlokalizowane jest w południowej części państwa, nieopodal miasta Kuršumlija. Zapierający dech w piersiach krajobraz złożony jest z imponującej ilości strzelistych wież o różnorodnych kształtach i wymiarach. Szumiący między skałami wiatr nadaje miejscu tajemniczej atmosfery, która koresponduje ze związanymi z Miastem Diabła legendami.
 5. Historia leżącej w północno-wschodniej części kraju nad brzegiem Dubaju monstrualna twierdza Gołubac jest bezpośrednio związana z dziejami Polski. Otóż twierdza jest miejscem śmierci sławnego rycerza Zawiszy Czarnego. Ponadto oprócz fortecy na tym obszarze znajduje się Park Narodowy Đerdap oraz przepiękne przystanie żeglarskie, które w okresie wakacyjnym przyciągają bardzo dużą ilość turystów.

Jaka waluta w Serbii? Dinar serbski!

Przepiękne rezerwaty, jeziora, niesamowite wodospady zachwycą każdego, kto docenia oferowane przez naturę przyrodnicze bogactwa. Miłośnicy historii w Serbii zobaczyć mogą wspaniałe zabytki architektury, których dzieje sięgają starożytności. Oprócz tego Serbia słynie ze znakomitej kuchni zawierającej w sobie rakiję – napój alkoholowy, otrzymywany poprzez destylację przefermentowanych owoców. Zakup dinary serbskie w Tavex i udaj się na zasłużony odpoczynek!

Możesz chcieć również przeczytać