Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Szwajcarii?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Rynek walut dnia 26.09.2016
Cena złota (XAU-PLN)
6 949,24 PLN/oz
  
- 9,38 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,09 PLN/oz
  
+ 0,58 PLN

W dzisiejszym artykule przybliżymy jedną z najważniejszych walut we współczesnej historii Polski  franka szwajcarskiego. Waluta tego liczącego około 8.000.000 mieszkańców kraju należy do najistotniejszych walut całego świata, uczestnicząc w rozliczaniu ponad 3.4% wszystkich międzynarodowych transakcji. (Zgodnie z danymi za 2007 rok).


Jaką walutę zabrać do Szwajcarii? Jaka waluta w Szwajcarii?

Walutą obowiązującą w Szwajcarii jest frank szwajcarski, oznaczana międzynarodowym kodem CHF. Oprócz m. in. dolarów i euro to jedna z podstawowych wymienialnych walut świata. Srebrne monety obiegowe CHF nie są bite od 1968 roku, natomiast od 2016 roku Szwajcaria stopniowo wprowadza nowe banknoty, trudne do sfałszowania, o wysokim standardzie bezpieczeństwa.

Frank szwajcarski jest w tej chwili wart około 4 PLN (aktualny kurs franka szwajcarskiego). Dla wygody przeliczania cen, przed ewentualną podróżą do Szwajcarii warto przygotować sobie małą “ściągawkę”. W kantorze Tavex można ją otrzymać od razu przy wymianie po dokładnie tej cenie, po której dokonana została wymiana  wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Jak dzieli się frank szwajcarski? Podział waluty Szwajcarii

Frank Szwajcarski występuje w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 CHF. Warto tutaj podkreślić, że 1000 Franków szwajcarskich to w tej chwili banknot o największej wartości dostępny w obiegu w Europie (na świecie ustępuje banknotowi 10.000 singapurskich Dolarów wartego około 28.000 PLN).

Jak wygląda waluta Szwajcarii?

Banknoty waluty Szwajcarii wyróżniają się na tle innych znanych walut orientacją  są one drukowane w orientacji pionowej a nie poziomej. Obecnie wdrażane są nowe banknoty.

Jak wygląda frank szwajcarski?

CHF awers franka szwajcarskiego (waluty Szwajcarii)

CHF rewers franka szwajcarskiego (waluty Szwajcarii)


Jak płacić w Szwajcarii?

Jeśli będziemy mieli przyjemność jechać do tego alpejskiego kraju, ze względu na znacznie wyższy poziom cen warto jechać z banknotami 100 frankowymi  są one powszechnie akceptowane, a przez to wygodne w użyciu.

Banknoty franka szwajcarskiego należą do najlepiej zabezpieczonych banknotów na świecie  ich podróbki są absolutną rzadkością i mogą być bardzo łatwo wykryte.

Warto też pamiętać o wymianie złotówek w Polsce, a nie w Szwajcarii  popularność franka w Polsce sprawiła, że kantory oferują niezwykle konkurencyjne ceny na tę walutę.

Frank szwajcarski – kantor Warszawa

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie franki szwajcarskie. Waluta Szwajcarii – frank szwajcarski – dostępna jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać gotówki z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Jak dostać się do Szwajcarii?

Wjazd do Szwajcarii w przypadku pobytu turystycznego do 90 dni nie wymaga specjalnych pozwoleń. Wszystko to w ramach swobodnego przepływu w granicach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty lub paszport.

Bezpośredni lot do Szwajcarii, np. pomiędzy Warszawą a Zurychem, trwa ok. 2 godzin. Bezpośredni przelot organizują chociażby polskie linie lotnicze LOT czy szwajcarskie SWISS. Dojechanie samochodem z Warszawy do Zurychu powinno zająć mniej więcej 13 godzin – długość trasy to ponad 1300 km.

Kup bilety lotnicze przez eSky


Jaka waluta do Szwajcarii? Frank szwajcarski!

W Polsce frank szwajcarski oczywiście kojarzy się z kwestią kredytów hipotecznych denominowanych w tej walucie. Sytuacja ta jest o tyle ciekawa, że w żadnym kraju Unii Europejskiej proces udzielania kredytów na dom lub mieszkanie denominowany w obcej walucie nie był tak powszechny, jak w naszym kraju  aż 17% wartości wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce jest denominowana w CHF! Niemniej jednak, frank szwajcarski to światowa waluta i warto poznać ją również od innej strony – chociażby w trakcie wakacyjnej podróży!

Możesz chcieć również przeczytać