Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Szwecji?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Rynek walut na 30.04.2016
Cena złota (XAU-PLN)
7 419,10 PLN/oz
  
+ 9,50 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
92,97 PLN/oz
  
+ 0,55 PLN

W świadomości wielu Polaków Szwecja to jedynie kraj drogi i zimny. Ten położony na północy Europy raj dla turystów zapewni bezpieczeństwo, spokój i niezapomniane widoki. W Szwecji panuje bowiem niepisane prawo, które pozwala każdemu na swobodny dostęp do jej natury. Skoro jednak zwyczajowo wyjazd do Szwecji kojarzy się z finansowym aspektem tej podróży, to w artykule zwrócimy uwagę na pieniądze w Szwecji i poruszymy kwestię „Jaką walutę zabrać do Szwecji?„.

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ KORONY SZWEDZKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Szwecji? Jaka waluta jest w Szwecji?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Szwecji (waluta w Szwecji) to korona szwedzka. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla korony szwedzkiej to SEK.

Krótka historia waluty Szwecji

Jaka waluta w Szwecji? – flaga Szwecji

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Szwecji

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić korony szwedzkie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Szwecji jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta szwedzka może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Szwecja – jak dzieli się korona szwedzka SEK?

1 korona szwedzka stanowi równowartość 100 öre. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 1, 5 i 10 koron szwedzkich;
  • banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron szwedzkich.

Szwecja waluta – jak wyglądają korony szwedzkie?

Od października 2016 roku Szwedzki Bank Centralny wprowadza nowe banknoty, a jednocześnie banknoty starej serii wycofywane są z obiegu. Wymianie podlegają również szwedzkie monety, z pewnym wyjątkiem, gdyż moneta 10 koron nie zostanie zmieniona. Nowe monety 1, 2 i 5 koron pojawiły się w sierpniu 2016 roku, a stare straciły ważność 30 czerwca 2017 roku.

Harmonogram wymiany banknotów korony szwedzkiej

Data dd.mm.rrrr Operacja Nominały banknotów
01.10.2015 r. Wprowadzenie do obiegu 20, 50, 200, 1000
30.06.2016 r. Wycofanie z obiegu 20, 50, 1000
03.10.2016 r. Wprowadzenie do obiegu 100, 500
03.06.2017 r. Wycofanie z obiegu 100, 500

Jak wygląda SEK waluta Szwecji?

SEK awers korony szwedzkiej (waluty Szwecji)

SEK rewers korony szwedzkiej (waluty Szwecji)

Źródło zdjęć banknotów: https://www.riksbank.se/en-gb/payments–cash/notes–coins/notes/valid-banknotes/


Jak płacić w Szwecji? Czym najlepiej płacić w Szwecji?

Nowe szwedzkie banknoty charakteryzują się wysokim poziomem zabezpieczeń, wśród których najłatwiejszymi do samodzielnego i szybkiego sprawdzenia są widziane pod światło:

  • znaki wodne (portret postaci z banknotu oraz nominał w lewej części banknotu);
  • pionowa nitka (w jednej trzeciej szerokości banknotu);
  • recto-verso w lewym dolnym rogu banknotu (na obu stronach banknotu wydrukowano część nominału, np. 20, w taki sposób, że gdy patrzymy pod światło to obie części idealnie, bez żadnego przesunięcia, składają się w pełen i kompletny obraz).

Ponadto w prawym górnym rogu wydrukowano symbol związany z postacią obecną na banknocie oraz nominał, np. książka z liczbą 20. Wykorzystano w nim farbę zmienną optycznie, zmieniającą płynnie kolor (w zależności od kąta patrzenia) ze złotego na zielony. Dodatkowo na banknotach o nominale 100 koron szwedzkich i większych w lewej części banknotu umieszczono widoczny częściowo pionowy pasek, z ruchomym napisem „KR” i koroną. Położenie paska może różnić się do 2 cm.

Gdzie kupić korony szwedzkie? Korona szwedzka kantor Warszawa

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również korony szwedzkie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany koron szwedzkich, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny Szwecja 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Szwecji?

Ceny w Szwecji, które prezentuje poniższa tabela, to jedynie wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze w Szwecji zapewnią nam spokojny wypoczynek. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile koron wziąć do Szwecji.

Nazwa produktu i jego waga / ilość Cena w koronach szwedzkich SEK
owoce – jabłka 1 kg 25,00 SEK
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg 22,00 SEK
ziemniaki 1 kg 10,00 SEK
mięso – pierś z kurczaka 1 kg 93,00 SEK
jajka 10 szt. 23,00 SEK
mleko 1 l 11,00 SEK
woda 1,5 l 14,00 SEK
piwo 0,5 l 16,00 SEK

Korona szwedzka kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany korony szwedzkiej kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolar Waluta Szwecja – 1 korona szwedzka SEK
1 złotówka polska PLN 1 SEK = 0,40332 PLN
1 euro EUR 1 SEK = 0,09397 EUR
1 dolar amerykański USD 1 SEK = 0,10471 USD

Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

Wycofana szwedzka korona (stare banknoty SEK)

W związku z częstymi pytaniami padającymi ze strony klientów, zespół Tavex informuje, w jaki sposób można jeszcze wymienić banknoty 100 i 500 SEK, które wyszły z obiegu z dniem 3 czerwca 2017 roku. W kantorze Tavex można wymienić starą szwedzką koronę do 7 czerwca 2018 roku!


Szwecja jaką walutę zabrać? Korona szwedzka SEK!

Podróż do Szwecji to niesamowite przeżycie. Aby jeszcze bardziej ocieplić wizerunek tego kraju, Tavex poleca również szybkie, tanie i wygodne przelewy i przekazy pieniężne TavexWise, przekazywane zarówno z Polski do Szwecji, jak i ze Szwecji do Polski. Po więcej szczegółów prosimy o kontakt pod nr tel. 22 114 00 20 lub zapraszamy do wizyty w szwedzkich oddziałach Tavex!

Kup bilety lotnicze przez eSky

Możesz chcieć również przeczytać