Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Tajwanu?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 21.05.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 592,32 PLN/oz
  
- 5,54 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
108,91 PLN/oz
  
+ 3,56 PLN

Republika Chińska, położona na wyspie Tajwan, to niezwykłe państwo, które stanowi obowiązkowy cel odwiedzin dla miłośników nowoczesnej infrastruktury połączonej z chińską tradycją. Doskonale zorganizowany transport, czyste ulice i znajdujące się niemal na każdym kroku ścieżki rowerowe w znacznym stopniu umilają turystom przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi zabytkami. W Tajpej – stolicy Tajwanu – zlokalizowany jest liczący ponad 500 metrów wieżowiec, który robi niezwykle imponujące wrażenie na zwiedzających. W mieście natrafimy nie tylko na nowoczesne budynki, ale również wspaniałe zabytki świadczące o związku tego miasta z chińskim dziedzictwem kulturalnym, a są to m.in. Guandu Temple, Świątynia Paoan, Songshan Ciyou Temple i wiele, wiele innych. Chcesz zobaczyć je na własne oczy? Sprawdź najpierw, jaką walutę zabrać do Tajwanu.

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ DOLARY TAJWAŃSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Tajwanu? Jaka waluta jest w Tajwanie?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Tajwanu (waluta w Tajwanie) to dolar tajwański. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla dolara tajwańskiego to TWD.

Krótka historia waluty Tajwanu

15 czerwca 1949 roku miała miejsce pierwsza emisja nowego dolara tajwańskiego, którego celem było zastąpienie poprzedniej waluty – starego dolara tajwańskiego. Wprowadzenie nowej waluty było związane z borykającymi się wówczas z wojną domową Chinami. Nowa jednostka monetarna miała za zadanie zakończenie hiperinflacji, spowodowanej wewnętrznymi problemami w państwie, a co za tym idzie poprawę funkcjonowania systemu finansowego kraju. Pomimo, że obecna waluta Tajwanu (dolar tajwański) uzyskała miano oficjalnej waluty Tajwanu, przez długi czas w obiegu funkcjonował srebrny juan, który stanowił równowartość trzech nowych dolarów tajwańskich.

Dopiero w lipcu 2000 roku zgodnie z decyzją Banku Centralnego Chin nowy dolar tajwański w pełni uniezależnił się od srebrnego juana i został uznany za legalną walutę obowiązującą w Tajwanie.

Jaka waluta w Tajwanie? – flaga Tajwanu

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Republiki_Chi%C5%84skiej

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić dolary tajwańskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Tajwanu jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta tajwańska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Tajwan – jak dzieli się dolar tajwański TWD?

1 dolar tajwański stanowi równowartość 100 centów. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • często używane monety o nominałach 1, 5, 10 i 50 dolarów tajwańskich oraz rzadko używane ½ i 20 dolarów tajwańskich;
  • często używane banknoty o nominałach 100, 500 i 1000 dolarów tajwańskich oraz rzadko używane 200 i 2000 dolarów tajwańskich.

Tajwan waluta – jak wyglądają dolary tajwańskie?

Zapytani o kwestię tego, jaka waluta obowiązuje w Tajwanie, bez wahania odpowiemy teraz, że oficjalnie są to dolary tajwańskie. Sama znajomość nazwy może jednak nie wystarczyć i aby nie zostać oszukanym już teraz warto sprawdzić jak wyglądają dolary tajwańskie. Awersy oraz rewersy często używanych banknotów waluty Tajwanu – dolara tajwańskiego – przedstawiają kolejno:

  1. 100 dolarów tajwańskich – na awersie wizerunek Sun Jat-sen (chińskiego polityka i rewolucjonisty, teoretyka chińskiego socjalizmu), natomiast na rewersie położony w Parku Narodowym Yangmingshan w Tajpej na Tajwanie budynek Chung-Shan (stanowiący część kompleksu poświęconego pamięci Sun Yat-sen);
  2. 500 dolarów tajwańskich – na awersie młodzież grająca w baseball, natomiast na rewersie jeleń sika (zamieszkujący obszar Tajwanu) oraz góra Dabajian (położona w północnej części Parku Narodowego Shei-Pa w hrabstwie Hsinchu na Tajwanie);
  3. 1000 dolarów tajwańskich – elementy związane z edukacją, czyli czwórka dzieci, których uwaga skupiona jest na globusie, natomiast na rewersie bażant mikado (uznawany za ptaka narodowego Tajwanu) na tle gór.

Jak wygląda TWD dolar tajwański?

TWD awers dolara tajwańskiego (waluty Tajwanu)

TWD rewers dolara tajwańskiego (waluty Tajwanu)

Źródło zdjęć: https://en.wikipedia.org/wiki/New_Taiwan_dollar


Jak płacić w Tajwanie? Czym najlepiej płacić na Tajwanie?

Pomimo wysokiego rozwoju gospodarczego kraju realizowanie płatności przy użyciu karty płatniczej nie jest zbyt rozpowszechnione, ponieważ mieszkańcy Tajwanu w większości posługują się kartami wyłącznie w celach zrobienia zakupów online lub wypłacenia gotówki z bankomatu. W przypadku, gdy decydujemy się na wypłacenie gotówki z bankomatu, powinniśmy liczyć się z wysoką prowizją pobieraną za przewalutowanie na dolary tajwańskie. Przy wypłacaniu gotówki może pojawić się problem z odzyskaniem karty, ponieważ tajwańskie bankomaty nie zawsze oddają ją z powrotem.

Czy warto kupić dolary tajwańskie w Polsce?

Aby uniknąć wszelkich niedogodności najlepiej zaopatrzyć się w niezbędną gotówkę jeszcze przed wyjazdem. Nie jest to tajemnica, tym bardziej biorąc pod uwagę podejście mieszkańców Tajwanu do korzystania z kart. Warto kupić dolary tajwańskie w Polsce chociażby ze względu na to, jak daleka jest to podróż. Przed wyjazdem powinniśmy zabezpieczyć się finansowo tak, aby nie przejmować się pieniędzmi w trakcie wyjazdu.

Czy w Tajwanie można płacić dolarami i juanami?

Juany chińskie mogą być akceptowane ze względu na „sąsiedzką” lokalizację, podobnie jak euro w Polsce. Niemniej jednak, mając na uwadze wszystkie zawiłości geopolityczne, dla świętego spokoju skutecznie odradzamy oparcie swoich wakacyjnych planów w Tajwanie o inną walutę niż dolary Tajwańskie. Dolary Tajwanu, choć nie są często spotykane w Polsce, warto posiadać już zawczasu.

Gdzie kupić dolary tajwańskie? Dolar tajwański kantor Warszawa

Patrząc na mapę śmiało można stwierdzić, że względem Polski Tajwan leży na drugim końcu świata. Tak duża odległość niewątpliwie sprawia, że dolary tajwańskie nie są walutą powszechnie wymienianą w naszym kraju. Zatem gdzie najtaniej kupić dolary tajwańskie w Warszawie, skoro oferują je tylko nieliczne punkty?

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również dolary tajwańskie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany dolarów Tajwanu, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny w Tajwanie 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Tajwanu?

Ceny w Tajwanie, które prezentuje poniższa tabela, to jedyne wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze na Tajwanie zapewnią nam spokojny wypoczynek i finalnie ile pieniędzy zabrać na Tajwan. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile dolarów wziąć do Tajwanu.

Nazwa produktu i jego waga / ilośćCena w dolarach tajwańskich TWD
owoce – jabłka 1 kg90,00 TWD
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg45,00 TWD
ryż 1 kg70,00 TWD
mięso – pierś z kurczaka 1 kg90,00 TWD
jajka 10 szt.40,00 TWD
mleko 1 l75,00 TWD
woda 1,5 l25,00 TWD
piwo 0,5 l48,00 TWD

Dolar tajwański kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany dolara tajwańskiego kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolarWaluta Tajwanu – 1 dolar tajwański TWD
1 złotówka polska PLN1 TWD = 0,1270 PLN
1 euro EUR1 TWD = 0,0285 EUR
1 dolar amerykański USD1 TWD = 0,0322 USD

Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

TWD Tajwan waluta – awers dolara tajwańskiego

TWD Tajwan waluta – rewers dolara tajwańskiego


Podróż do Tajwanu – jak dolecieć do Tajwanu?

Pomiędzy Polską, a Tajwanem nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Niemniej jednak loty do Tajwanu oferuje wielu znanych i polecanych przez turystów przewoźników, dlatego wyjazd do Tajwanu nie należy do problematycznych kwestii. Do wspomnianych wcześniej przewoźników należą między innymi KLM, Emirates, Air China, Singapore Airlines, Turkish Airlines, Air France i Alitalia. Cena biletów lotniczych zależy od wybranej przez nas daty, aktualnej oferty przewoźników oraz pojawiających się od czasu do czasu promocji. Regularne ceny biletów zaczynają się od 1700 zł, natomiast podróż do Tajwanu trwa od około 16 do nawet 35 godzin.

Wakacje w Tajwanie samolotem

Wakacje w Tajwanie samolotem to opcja dostępna między innymi z większych europejskich miast, np. Wiednia, Sztokholmu, Amsterdamu, Paryża, do których dostać możemy się tanimi liniami lotniczymi lub autobusami. Warto na bieżąco śledzić aktualne oferty przewoźników, dostępne na oficjalnych stronach internetowych różnych linii lotniczych. Można również skorzystać z wyszukiwarek i nabyć promocyjne bilety lotnicze do Tajwanu. Polecamy strony takie jak Fly4Free, Skyscanner czy eSky, ponieważ może to w znacznym stopniu wpłynąć na czas poświęcony na szukanie biletów w najbardziej atrakcyjnej cenie.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jakie dokumenty do Tajwanu? Wiza do Tajwanu

Obywatele polscy podróżujący do Tajwanu nie są zobowiązani do posiadania wizy, w przypadku, gdy ich pobyt na terenie tego kraju nie jest dłuższy niż 90 dni. Dokumentem uprawniającym do pobytu na obszarze Tajwanu jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu paszport. Ważne jest, aby posiadać przy sobie potwierdzenie rezerwacji biletu powrotnego z podróży do Tajwanu – wówczas dylemat odnośnie tego, jakie dokumenty do Tajwanu są potrzebne i czy na pewno wszystkie wzięliśmy, nie będzie nam spędzał snu z powiek.

Polacy, którzy zamierzają przebywać na obszarze tego kraju przez okres dłuższy niż 90 dni, muszą ubiegać się o wizę. Wiza do Tajwanu jest możliwa do uzyskania w Biurze Przedstawicielskim Tajpej w Polsce, którego siedziba znajduje się w Warszawie. Jeśli nasz pobyt na Tajwanie nie przekroczy okresu 90 dni, wówczas nie dotyczy nas obowiązek meldunkowy. W przypadku, gdy osoby, które udały się w podróż do Tajwanu, nie posiadają wizy, nie będą miały możliwości jej uzyskania w tym kraju, a co za tym idzie przedłużenia pobytu.

Ciekawostki o Tajwanie

  1. Tajwańczycy słyną ze swojego zamiłowania do podróży… rowerami. Mieszkańcy Tajwanu bardzo często rezygnują z samochodu oraz innych środków komunikacji na rzecz jazdy na rowerze. Tajwański rząd przeznacza znaczną kwotę na rozbudowę sieci ścieżek rowerowych oraz ich utrzymanie.
  2. Do najbardziej znanych zabytków Tajwanu, należy Świątynia Longshan w Mance, stanowiąca jedną z największych atrakcji tego miasta. Powstanie świątyni przypada na rok 1738, a za jej budowę odpowiedzialni są osadnicy z Fujian. Zgodnie z legendą świątynia została wzniesiona w miejscu, gdzie na drzewie jeden z osadników zawiesił amulet na cześć Guanyin – bogini litości, płodności oraz miłosierdzia. Talizman rozprzestrzeniał wokół siebie niezwykle jasną łunę, w związku z czym w miejscu, w którym znajdowało się drzewo, została wzniesiona świątynia na cześć bogini.
  3. Kuchnia tajwańska charakteryzuje się wyjątkowym połączeniem przeróżnych smaków, charakterystycznych wyłącznie dla tego regionu świata. Do przysmaków kuchni tajwańskiej należą między innymi chao fan, shui jiao, chao mian, których koniecznie należy spróbować w trakcie pobytu na Tajwanie. W kraju znajduje się bardzo duża ilość małych barów, budek, które umożliwiają poznanie tajwańskiej kuchni.

Tajwan jaką walutę zabrać? Dolar tajwański TWD!

Jednym z miast Tajwanu, które pochwalić się może wspaniałymi zabytkami, jest miejscowość Tainan – historia sięga okresu panowania dynastii Qing. Natomiast najstarszy Park Narodowy Tajwanu – Keting – z pewnością zachwyci zapierającymi dech w piersiach widokami przepięknych plaż oraz uderzających o strome klify fal. To wszystko zobaczyć możemy podczas jednej wizyty na tej urokliwej wyspie! Jest to związane z jej niewielkimi rozmiarami, dlatego podróż pomiędzy różnymi miastami jest czystą przyjemnością, w trakcie której za oknem zobaczyć możemy zobaczyć wyjątkowe, pozostające na długo w naszej pamięci krajobrazy. Podróż nie byłaby możliwa bez uprzedniego zdobycia odpowiedniej wiedzy – oficjalna waluta Tajwanu to dolar tajwański. Dylemat odnośnie tego, jaka waluta obowiązuje na Tajwanie, został rozstrzygnięty!

Cena złota (XAU-PLN)
7 592,32 PLN/oz
  
- 5,54 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
108,91 PLN/oz
  
+ 3,56 PLN

Możesz chcieć również przeczytać