Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Tajwanu?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Artykuły walutowe na 21.05.2019
Cena złota (XAU-PLN)
5 078,45 PLN/oz
  
- 2,69 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,24 PLN/oz
  
- 0,06 PLN

Republika Chińska, położona na wyspie Tajwan, to niezwykłe państwo, które stanowi obowiązkowy cel odwiedzin dla miłośników nowoczesnej infrastruktury połączonej z chińską tradycją. Doskonale zorganizowany transport, czyste ulice i znajdujące się niemal na każdym kroku ścieżki rowerowe w znacznym stopniu umilają turystom przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi zabytkami. W Tajpej – stolicy Tajwanu – zlokalizowany jest liczący ponad 500 metrów wieżowiec, który robi niezwykle imponujące wrażenie na zwiedzających. W mieście natrafimy nie tylko na nowoczesne budynki, ale również wspaniałe zabytki świadczące o związku tego miasta z chińskim dziedzictwem kulturalnym, a są to m.in. Guandu Temple, Świątynia Paoan, Songshan Ciyou Temple i wiele, wiele innych. Chcesz zobaczyć je na własne oczy? Sprawdź najpierw, jaką walutę zabrać do Tajwanu.


Jaką walutę zabrać do Tajwanu? Jaka waluta w Tajwanie?

Walutą obowiązującą w Tajwanie jest dolar tajwański, oznaczany międzynarodowym skrótem TWD.

15 czerwca 1949 roku miała miejsce pierwsza emisja nowego dolara tajwańskiego, którego celem było zastąpienie poprzedniej waluty – starego dolara tajwańskiego. Wprowadzenie nowej waluty było związane z borykającymi się z panującą wówczas wojną domową Chinami. Nowa jednostka monetarna miała za zadanie zakończenie hiperinflacji, spowodowanej wewnętrznymi problemami w państwie, a co za tym idzie poprawę funkcjonowania systemu finansowego kraju. Pomimo, że dolar tajwański uzyskał miano oficjalnej waluty Tajwanu, przez długi czas w obiegu funkcjonował srebrny juan, który stanowił równowartość trzech nowych dolarów tajwańskich.

Dopiero w lipcu 2000 roku zgodnie z decyzją Banku Centralnego Chin nowy dolar tajwański w pełni uniezależnił się od srebrnego juana i został uznany za legalną walutę obowiązującą w Tajwanie.

Jak dzieli się dolar tajwański? Podział waluty Tajwanu

1 dolar tajwański stanowi równowartość 100 centów. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • często używane monety o nominałach 1, 5, 10 i 50 dolarów tajwańskich oraz rzadko używane ​12 i 20 dolarów tajwańskich;
  • często używane banknoty o nominałach 100, 500 i 1000 dolarów tajwańskich oraz rzadko używane 200 i 2000 dolarów tajwańskich.

Jak wygląda waluta Tajwanu – dolar tajwański?

Awersy oraz rewersy waluty Tajwanu – dolara tajwańskiego – przedstawiają:

  • 100 dolarów tajwańskich – na awersie wizerunek Sun Jat-sen, chińskiego polityka i rewolucjonisty, teoretyka chińskiego socjalizmu, natomiast na rewersie położony w Parku Narodowym Yangmingshan w Tajpej na Tajwanie budynek Chung-Shan, stanowiący część kompleksu poświęconego pamięci Sun Yat-sen;
  • 500 dolarów tajwańskich – na awersie młodzież grającą w baseball, natomiast na rewersie jelenia sika, zamieszkującego obszar Tajwanu oraz górę Dabajian, położoną w północnej części Parku Narodowego Shei-Pa w hrabstwie Hsinchu na Tajwanie;
  • 1000 dolarów tajwańskich – elementy związane z edukacją, czyli czwórkę dzieci, których uwaga skupiona jest na globusie, natomiast na rewersie bażanta mikado, uznawanego za ptaka narodowego Tajwanu, na tle gór.

Jak wygląda dolar tajwański?

TWD awers dolara tajwańskiego (waluty Tajwanu)

TWD rewers dolara tajwańskiego (waluty Tajwanu)

Źródło zdjęć: https://en.wikipedia.org/wiki/New_Taiwan_dollar


Jak płacić w Tajwanie?

Pomimo wysokiego rozwoju gospodarczego kraju realizowanie płatności przy użyciu karty płatniczej nie jest zbyt rozpowszechnione, ponieważ mieszkańcy Tajwanu w większości posługują się kartami wyłącznie w celach zrobienia zakupów online lub wypłacenia gotówki z bankomatu. W przypadku, gdy decydujemy się na wypłacenie gotówki z bankomatu, powinniśmy liczyć się z wysoką prowizją pobieraną za przewalutowanie na dolary tajwańskie. Przy wypłacaniu gotówki może pojawić się problem z odzyskaniem karty, ponieważ tajwańskie bankomaty nie zawsze oddają ją z powrotem.

Aby uniknąć wszelkich niedogodności najlepiej zaopatrzyć się w niezbędną gotówkę jeszcze przed wyjazdem. Warszawski kantor Tavex jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie dolary tajwańskie. Waluta Tajwanu – dolar tajwański – dostępny jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy dolara tajwańskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać dolarów tajwańskich z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Niezbędne dokumenty do Tajwanu

Obywatele polscy podróżujący do Tajwanu nie są zobowiązani do posiadania wizy, w przypadku gdy ich pobyt na terenie tego kraju jest nie dłuższy niż 90 dni. Dokumentem uprawniającym do pobytu na obszarze Tajwanu jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu paszport. Ważne jest, aby posiadać przy sobie potwierdzenie rezerwacji biletu powrotnego z podróży do Tajwanu.

Polacy, którzy zamierzają przebywać na obszarze tego kraju przez okres dłuższy niż 90 dni muszą ubiegać się o wizę, którą uzyskać mogą w Biurze Przedstawicielskim Tajpej w Polsce, którego siedziba znajduje się w Warszawie. Jeśli nasz pobyt na Tajwanie nie przekroczy okresu 90 dni, wówczas nie dotyczy nas obowiązek meldunkowy. W przypadku gdy osoby, które udały się w podróż do Tajwanu nie posiadają wizy, nie będą miały możliwości jej uzyskania w tym kraju, a co za tym idzie przedłużenia pobytu.

Jak dolecieć do Tajwanu?

Pomiędzy Polską, a Tajwanem nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Niemniej jednak loty do Tajwanu oferuje wielu znanych i polecanych przez turystów przewoźników, dlatego dotarcie do Tajwanu nie należy do problematycznych kwestii. Do wspomnianych wcześniej przewoźników należą między innymi: KLM, Emirates, Air China, Singapore Airlines, Turkish Airlines, Air France, Alitalia. Cena biletów lotniczych zależy od wybranej przez nas daty, aktualnej oferty przewoźników oraz pojawiających się od czasu do czasu promocji. Regularne ceny biletów zaczynają się od 1700 zł, natomiast podróż trwa od około 16 do 35 godzin. Do Tajwanu dolecieć można między innymi z większych europejskich miast, np. Wiednia, Sztokholmu, Amsterdamu, Paryża, do których dostać możemy się tanimi liniami lotniczymi lub autobusami. Warto na bieżąco śledzić aktualne oferty przewoźników, dostępne na oficjalnych stronach internetowych różnych linii lotniczych oraz korzystać z wyszukiwarek biletów lotniczych, takich jak: Fly4Free, Skyscanner, Esky, ponieważ może to w znacznym stopniu wpłynąć na czas poświęcony na szukanie biletów w najatrakcyjniejszej cenie.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Tajwanie

  1. Tajwańczycy słyną ze swojego zamiłowania do podróży… rowerami! Mieszkańcy Tajwanu bardzo często rezygnują z samochodu oraz innych środków komunikacji na rzecz jazdy na rowerze. Tajwański rząd przeznacza znaczną kwotę na rozbudowę sieci ścieżek rowerowych oraz ich utrzymanie.
  2. Do najbardziej znanych zabytków Tajwanu, należy Świątynia Longshan w Mance, stanowiąca jedną z największych atrakcji tego miasta. Powstanie świątyni przypada na rok 1738, a za jej budowę odpowiedzialni są osadnicy z Fujian. Zgodnie z legendą świątynia została wzniesiona w miejscu, gdzie na drzewie jeden z osadników zawiesił amulet na cześć Guanyin – bogini litości, płodności oraz miłosierdzia. Talizman rozprzestrzeniał wokół siebie niezwykle jasną łunę, w związku z czym w miejscu, w którym znajdowało się drzewo, została wzniesiona świątynia na cześć bogini.
  3. Kuchnia tajwańska charakteryzuje się wyjątkowym połączeniem przeróżnych smaków, charakterystycznych wyłącznie dla tego regionu świata. Do przysmaków kuchni tajwańskiej należą między innymi chao fan, shui jiao, chao mian, których koniecznie należy spróbować w trakcie pobytu na Tajwanie. W kraju znajduje się bardzo duża ilość małych barów, budek, które umożliwiają poznanie tajwańskiej kuchni.

Jaka waluta do Tajwanu?

Jednym z miast Tajwanu, które pochwalić się może wspaniałymi zabytkami, jest miejscowość Tainan – historia sięga okresu panowania dynastii Qing. Natomiast najstarszy Park Narodowy Tajwanu – Keting – z pewnością zachwyci zapierającymi dech w piersiach widokami przepięknych plaż oraz uderzających o strome klify fal. To wszystko zobaczyć możemy podczas jednej wizyty na tej urokliwej wyspie! Jest to związane z jej niewielkimi rozmiarami, dlatego podróż pomiędzy różnymi miastami jest czystą przyjemnością, w trakcie której za oknem zobaczyć możemy zobaczyć wyjątkowe, pozostające na długo w naszej pamięci krajobrazy.

Cena złota (XAU-PLN)
5 078,45 PLN/oz
  
- 2,69 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,24 PLN/oz
  
- 0,06 PLN

Możesz chcieć również przeczytać