Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Tunezji?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 17.07.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 593,49 PLN/oz
  
- 4,37 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
108,98 PLN/oz
  
+ 3,64 PLN

Przepiękne plaże pokryte mieniącym się w słońcu złotym piaskiem, zapadające na długo w pamięci widoki nadmorskich kurortów, egzotyczna kuchnia oraz imponujące zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tylko nieliczne dobrodziejstwa jakie oferuje swoim turystom Tunezja – kraj położony w północnej części Afryki, nad Morzem Śródziemnym. Wyczuwalna na niemal każdym kroku egzotyka oraz odmienność kulturowa z pewnością zachwycą i zaspokoją ciekawość nawet najbardziej wymagających turystów. Jednak podróż do Tunezji należy rozpocząć od zaspokojenia zupełnie innej ciekawości, a mianowicie jaką walutę zabrać do Tunezji – tak, aby doskonale przygotować się finansowo i znać używane pieniądze w Tunezji.

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ DINARY TUNEZYJSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Tunezji? Jaka waluta jest w Tunezji?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Tunezji (waluta w Tunezji) to dinar tunezyjski. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla dinara tunezyjskiego to TND.

Krótka historia waluty Tunezji

Obecnie używana waluta Tunezji – dinar tunezyjski – do obiegu została wprowadzona w roku 1960. Tym samym dinar tunezyjski zastąpił walutę wcześniej obowiązującą na terytorium kraju – franka francuskiego. Wówczas 1 dinar stanowił równowartość 1000 franków. Za emisję aktualnie obowiązującej w kraju waluty odpowiada Centralny Bank Tunezji.

Jaka waluta w Tunezji? – flaga Tunezji

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Tunezji

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić dinary tunezyjskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Tunezji jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta tunezyjska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Tunezja – jak dzieli się dinar tunezyjski TND?

1 dinar tunezyjski stanowi równowartość 1000 milimów. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 milimów oraz ½ , 1, 2 i 5 dinarów;
  • banknoty o nominałach: 5, 10, 20 i 50 dinarów.

Tunezja waluta – jak wyglądają dinary tunezyjskie?

Równie istotne jak odpowiedź na pytanie jaka waluta obowiązuje w Tunezji jest to, co znajduje się na tunezyjskiej walucie. Awersy oraz rewersy tunezyjskich banknotów przedstawiają:

  1. 5 dinarów tunezyjskich – na awersie miasto Kartagina oraz wizerunek kartagińskiego generała Hannibala (dowódcy wojsk antycznej Kartaginy), natomiast na rewersie kartagińskie statki;
  2. 10 dinarów tunezyjskich – na awersie wizerunek tunezyjskiego poety Aboul-Qacem Echebbi (szczególnie zasłynął z autorstwa dwóch ostatnich wersów hymnu narodowego Tunezji), natomiast na rewersie fragment budynku szkoły Medesa Bacchia w Tunis;
  3. 20 dinarów tunezyjskich – na awersie wizerunek osmańsko-tunezyjskiego polityka Hayreddin Pasha na koniu, na tle Ksar Ouled Soltane (spichlerza obronnego, zlokalizowanego w dzielnicy Tataouine w południowej Tunezji), natomiast na rewersie Budynek L’École Sadiki w Tunis;
  4. 50 dinarów tunezyjskich – na awersie wizerunek Ibn El Rachiq Kairouani na tle Muzeum de la Monnaie w Tunis, natomiast na rewersie główny plac w Tunis noszący nazwę Gouvernement la Kasbah.

Jak wygląda TND waluta Tunezji?

Dinar tunezyjski TND – waluta Tunezji (awers)

Dinar tunezyjski TND – waluta Tunezji (rewers)

Źródło zdjęć banknotów: https://tavex.lv/


Jak płacić w Tunezji? Czym najlepiej płacić w Tunezji?

Transakcje na terytorium Tunezji można realizować zarówno przy pomocy karty kredytowej, jak i gotówki. Pierwszą z opcji będziemy mogli bez problemu posłużyć się w większych restauracjach, hotelach, supermarketach lub innych lokalach usługowych. Niestety, mimo wszystko musimy liczyć się z tym, że nie każdą kartą będziemy mogli się posłużyć, ponieważ nie wszystkie z nich są powszechnie akceptowalne. Do najczęściej używanych kart zaliczamy m.in. takie karty jak VISA, Maestro czy MasterCard.

Czy warto kupić dinary tunezyjskie w Polsce?

Jeśli zdecydujemy się pobrać niezbędną gotówkę z bankomatu powinniśmy mieć na uwadze to, że bank, w którym posiadamy kartę, pobierze wysoką prowizję za przewalutowanie (w przypadku, gdy nie posiadamy konta walutowego). Ponadto jeśli wybieramy się do mniejszego, prowincjonalnego miasteczka, powinniśmy pamiętać o tym, że nie wszędzie będziemy mogli posłużyć się kartą lub pobrać gotówkę z bankomatu, ponieważ w pierwszym przypadku może wystąpić problem z dostępnością terminala, natomiast w drugim bankomatu. To główny argument przemawiający za tym, aby w miarę możliwości (dostępności waluty Tunezji) kupić dinary tunezyjskie w Polsce, jeszcze przed podróżą.

Czy w Tunezji można płacić euro i dolarami?

Powszechnie kwestia tego, czy lepiej kupić dinary tunezyjskie, euro czy dolary, jest sporna ze względu na trudności w zakupie dinarów w Polsce – nie wszystkie kantory mają je w ofercie. Przez to na forach internetowych mogą pojawić się głosy, że lepiej kupić euro lub dolary. Opcja podwójnej wymiany nigdy nie będzie przez nas jednak polecana, ponieważ podwójna wymiana to zawsze podwójna prowizja i koszta.

Gdzie kupić dinary tunezyjskie? Dinar tunezyjski kantor Warszawa

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również dinary tunezyjskie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany dinarów tunezyjskich, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny w Tunezji 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Tunezji?

Ceny w Tunezji, które prezentuje poniższa tabela, to jedynie wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze w Tunezji zapewnią nam spokojny wypoczynek. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile dinarów wziąć do Tunezji.

Nazwa produktu i jego waga / ilośćCena w dinarach tunezyjskich TND
owoce – jabłka 1 kg3,90 TND
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg0,30 TND
ziemniaki 1 kg1,20 TND
mięso – pierś z kurczaka 1 kg9,50 TND
jajka 10 szt.2,00 TND
mleko 1 l1,20 TND
woda 1,5 l0,65 TND
piwo 0,5 l1,90 TND

Dinar tunezyjski kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany dinara tunezyjskiego kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolarWaluta Tunezji – 1 dinar tunezyjski TND
1 złotówka polska PLN1 TND = 1,4040 PLN
1 euro EUR1 TND = 0,3123 EUR
1 dolar amerykański USD1 TND = 0,3504 USD

Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

Tunezja waluta – dinar tunezyjski TND (awers)

Tunezja waluta – dinar tunezyjski TND (rewers)


Podróż do Tunezji – jak dolecieć do Tunezji?

Pomiędzy Polską a Tunezją nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego regularnymi liniami. Do najczęściej wybieranych przez turystów z Polski przewoźników należą AirFrance, Lufthansa, Tunisair i Turkish Airlines. Ci przewoźnicy oferują loty do Tunezji z większych europejskich miast, takich jak Rzym, Frankfurt, Paryż czy Londyn, do których bez problemu dostać możemy się tanimi liniami lotniczymi, ewentualnie autobusami.

Wakacje w Tunezji samolotem

W przypadku, gdy wybieramy się do Tunezji w okresie wakacyjnym, warto śledzić aktualną ofertę przelotów czarterowych, ponieważ bardzo często właśnie w ten sposób jesteśmy w stanie wyszukać najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę za bezpośrednie połączenie na trasie Polska-Tunezja. Bilety do Tunezji tego typu można nabyć również w siedzibach biur podróży, co nie jest równoznaczne z koniecznością wykupienia wakacyjnego pobytu, proponowanego w pakiecie przez biuro. Wówczas bilety zakupić możemy nawet w cenie oscylującej w okolicach 200 złotych w obie strony. Podczas szukania najlepszego połączenia lotniczego warto wspomóc się internetowymi porównywarkami cen, poprzez wpisywanie różnych kombinacji terminowych. Bezpośredni lot do Tunezji (w zależności od lotniska, na którym będziemy lądowali) zaczyna się od 3 godzin.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jakie dokumenty do Tunezji? Wiza do Tunezji

Obywateli polskich wybierających się w podróż na terytorium Tunezji nie dotyczy obowiązek wizowy. Zasada to znajduje zastosowanie w przypadku, gdy czas pobytu w kraju nie przekroczy okresu 90 dni. Dokumentem uprawniającym do legalnego wjazdu do Tunezji jest ważny przez co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu paszport. Jeśli zamierzamy pozostać w Tunezji dłużej niż przez wcześniej wspomniany okres 90 dni, jesteśmy zobowiązani do złożenia wniosku wizowego. Kara za przekroczenie dozwolonego terminu pobytu w Tunezji stanowi równowartość około 20 dinarów tunezyjskich i jest pobierana za przekroczenie czasu o 7 dni – wcześniej zdobyta wiza do Tunezji pozwoli nam wówczas uniknąć takiej przykrej niespodzianki.


Ciekawostki o Tunezji

  1. Powierzchnia Polski jest dwukrotnie większa od ziem wchodzących w skład terytorium Tunezji.
  2. Miano najdłuższej rzeki przepływającej przez terytorium Tunezji należy do rzeki Wadi Madżarda, której długość oscyluje w okolicach 460 km.
  3. Tradycyjne męskie nakrycie głowy noszone przez Tunezyjczyków określane jest mianem „szasziji”. Kolor szasziji określany jest jako cynoberem, a czasami również nazywa się go chińską czerwienią.
  4. Tunezja to również kraj ukształtowany przez inne cywilizacje oraz dosyć burzliwą historię, dlatego niemal wszędzie będziemy mogli dostrzec dziedzictwo różnorakich kultur. To właśnie w Tunezji będziemy mieli okazję zobaczyć trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie, Amfiteatr w Al-Dżamm, a także Karkawan, czyli starożytne miasto fenickie, gdzie najstarsze ruiny pochodzą z VI wieku przed naszą erą!

Tunezja jaką walutę zabrać? Dinar tunezyjski TND!

Podsumujmy artykuł – zapytany lub zapytana o to, jaka waluta obowiązuje w Tunezji, bez wahania odpowiesz, że aktualna i oficjalna waluta Tunezji to dinar tunezyjski. Z taką wiedzą możesz śmiało wyruszyć w podróż i nie wahać się więcej, czy waluta tunezyjska zakupiona w Tavex to dobry wybór. Przekonają Cię do tego skrywane przez Tunezję uroki, gdzie rozciągający się krajobraz pustynny kontrastuje z bogatą egzotyczną roślinnością oaz. Gwarancja dobrej pogody oraz doskonale rozwinięta linia brzegowa sprawią, że pasjonaci aktywnego wypoczynku będą mogli spróbować swoich możliwości w sportach wodnych, a Ci spragnieni słońca będą mieli możliwość pełnego odprężenia nad lazurowym morzem.

Możesz chcieć również przeczytać