Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Wielkiej Brytanii?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 25.05.2016
Cena złota (XAU-PLN)
5 080,83 PLN/oz
  
- 0,31 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,31 PLN/oz
  
+ 0,02 PLN

W dzisiejszym artykule opiszemy walutę Królestwa Wielkiej Brytanii, czyli funta brytyjskiego. Funt jest jedną z 5 najważniejszych walut międzynarodowych (wraz z dolarem amerykańskim, euro, jenem japońskim i chińskim juanem), co wynika zarówno z zaszłości historycznych, jak i bardzo rozbudowanego sektora finansowego, który mieści się głównie w stolicy Wielkiej Brytanii, Londynie.

Wielka Brytania to również kraj bardzo ciekawy turystycznie, pełen niesamowitych obiektów architektury i intrygujących miast i miasteczek. Ponadto można łatwo i tanio do niego dotrzeć dzięki wielu liniom lotniczym kursującym z większości polskich lotnisk do brytyjskich miast. Przed wyjazdem warto jednak wymienić walutę w Polsce – płatności kartą mogą jeszcze bardziej podnieść i tak już wysoki, w porównaniu do Polski, poziom cen.

Funt brytyjski – wzory banknotów

Banknoty funta brytyjskiego występują w nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów.

GBP awers funt brytyjski (waluty Wielkiej Brytanii)

GBP rewers funt brytyjski (waluty Wielkiej Brytanii)

Ostatnio wycofane banknoty funta brytyjskiego

Ostatnio wycofane banknoty to te o nominale 5 GBP oraz wycofywany do końca lutego 2018 roku banknot 10 GBP. Wszystkie wycofane z obiegu funty brytyjskie skupujemy w tej samej cenie co funty szkockie!

Funt brytyjski – orientacyjny przelicznik

Kurs funta brytyjskiego w ostatnim czasie podlega znaczącym wahaniom – nie jest to sytuacja korzystna zarówno dla turystów, jak i emigrantów czy też mieszkańców Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim znacząco utrudnia to wymianę handlową, jak i porównywanie cen czy przechowywanie oszczędności w tej walucie. W ostatnim czasie funt osiągnął poziom 4,70 i weźmiemy to za punkt odniesienia – tutaj znaleźć mogą Państwo dokładny kurs funta brytyjskiego. Ma to na celu pomóc w ogólnym rozeznaniu w cenach w tym wyspiarskim kraju. Szczerze polecamy przygotowanie sobie takiej tabelki z ceną po jakiej została dokonana transakcja – w Tavex otrzymać ją można od razu przy wymianie z dokładnym kursem.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jak wygodnie i bezpiecznie płacić funtem?

W naszej działalności napotykaliśmy falsyfikaty funtów brytyjskich, w szczególności monet 1 funtowych, których szczerze polecamy unikać. Jeśli chodzi o banknoty jest to znacznie mniejszy problem aczkolwiek zawsze warto spojrzeć na znak wodny znajdujący się na banknotach 20 i 50 funtowych z lewej strony banknotu, natomiast na 5 i 10 funtowych na środku w ramce. Ponadto na banknotach 5, 10 i 20 funtowych znajduje się hologram, którego kolory powinny płynnie zmieniać się pod różnymi kątami nachylenia do źródła światła. Więcej metod sprawdzania banknotów można poznać w naszych oddziałach lub na specjalnej stronie banku centralnego Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o nominały to szczerze polecamy korzystanie z banknotów 20 funtowych – są one najpopularniejsze w obrocie i nie sprawiają problemów w trakcie zakupów.

Źródło: Biblioteka zdjęć Narodowego Banku Anglii

Cena złota (XAU-PLN)
5 080,83 PLN/oz
  
- 0,31 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,31 PLN/oz
  
+ 0,02 PLN

Możesz chcieć również przeczytać