Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać na Białoruś?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Rynek walut na 24.05.2016
Cena złota (XAU-PLN)
7 359,95 PLN/oz
  
+ 32,44 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,49 PLN/oz
  
- 0,04 PLN

Białoruś to dosyć zapomniany i niedoceniony kraj, który głównie kojarzy się z największym miastem tego kraju, czyli Mińskiem, który jest jednocześnie stolicą. To państwo w Europie Wschodniej o dosyć tajemniczej naturze, gdyż nie ma żadnego dostępu morza, jego powierzchnię w ok. 70% pokrywa roślinność, z czego blisko 40% to lasy. A jaką walutę zabrać do Białorusi?


Jaką walutę zabrać na Białoruś? Jaka waluta na Białorusi?

Walutą obowiązującą na Białorusi jest rubel białoruski, oznaczany międzynarodowym symbolem BYN.

Rubel białoruski został wprowadzony do obiegu w 1992 roku, co oczywiście stało się możliwe dzięki uzyskaniu przez Białoruś niepodległości. Do 2000 roku rubel białoruski był oznaczany symbolem BYB, a do czerwca 2016 roku symbolem BYR.

Jak dzieli się rubel białoruski? Podział waluty Białorusi

1 lipca 2016 roku nastąpiła denominacja białoruskiego rubla. Wprowadzone zostały nowe banknoty i monety. Skala denominacji wynosi 1:10000, tzn. jeden nowy białoruski rubel ma wartość 10 000 starych rubli. Do obiegu wprowadzonych zostało siedem nowych banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 rubli, a także osiem monet: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 kopiejek oraz 1 i 2 ruble.

Jak wygląda waluta Białorusi – rubel białoruski?

Do końca 2016 roku nowe i stare ruble funkcjonowały równolegle. Od 1 stycznia 2017 roku starymi rublami nie można już płacić, natomiast do 2021 roku można będzie je jeszcze wymienić na nowe ruble w Narodowym Banku Białorusi.

Jak wygląda rubel białoruski?

BYN awers rubla białoruskiego (waluty Białorusi)

BYN rewers rubla białoruskiego (waluty Białorusi)


Jak płacić w Białorusi?

Najlepiej posługiwać się oczywiście gotówką, jednak trzeba zwrócić uwagę na autentyczność banknotów. Wszystkie banknoty nowej serii mają takie same, łatwe do sprawdzenia zabezpieczenia:

  • Znak wodny na jasnym, pustym polu w środkowej części banknotu. Gdy patrzymy pod światło, widzimy na nim powtórzenie elementu architektury z głównego obrazka banknotu.
  • Recto-verso powyżej znaku wodnego. Na obu stronach banknotu wydrukowano część nominału (np. „5”), w taki sposób, że gdy patrzymy pod światło, obie części idealnie bez żadnego przesunięcia składają się w pełen i kompletny obraz (w tym wypadku „5”).
  • Nitka zabezpieczająca. Zatopiona w banknocie – na prawo od pustego pola ze znakiem wodnym.

Kurs starego rubla białoruskiego do złotówki to około 0.0002 co oznacza, że 10.000 starych rubli warte jest około 2 złote. (Aktualny kurs rubla białoruskiego) Możemy więc przyjąć, że na chwilę tworzenia artykułu, nowe ruble białoruskie będą warte około 2 złote za jednego nowego rubla. Jeśli planujemy wyjazd na Białoruś warto przygotować sobie tabelkę z wartością poszczególnych banknotów – ułatwi to orientację w cenach w obcym kraju. Przy zakupie waluty w Tavex taką „ściągawkę” można otrzymać przy wymianie, od razu z dokładnym kursem po jakim była dokonana transakcja.

Rubel białoruski – kantor Warszawa

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie ruble białoruskie. Waluta Białorusi – rubel białoruski – dostępna jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać gotówki z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Jak dostać się do Białorusi?

Do Białorusi można dostać się zarówno drogą powietrzną (samolot), jak i lądową (pociąg, autobus lub samochód). Narodowy Port Lotniczy w Mińsku to największy port w kraju, do którego dolecimy bezpośrednio z Polski np. polskimi liniami LOT. Taka podróż trwa nieco ponad godzinę.

Jednym z najtańszych rozwiązań będzie oczywiście podróż prywatnym samochodem. Między Warszawą a Mińskiem do pokonania jest ok. 550 km, co powinno udać się przejechać w 6-7 godzin.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o rublu białoruskim

  • To już druga denominacja od czasu wprowadzenia narodowej waluty Białorusi w 1992 roku.
  • Proces denominacji i wymiany pieniądza był pierwotnie przygotowywany na 2009 rok, wtedy też zamówiono i wydrukowano nowe banknoty, dlatego banknoty mają rok emisji 2009.
  • Z tego samego powodu na banknotach o nominale 50 rubli widnieje napis пяцьдзесят – niezgodny z obecnie obowiązującymi zasadami białoruskiej ortografii.

Jaka waluta do Białorusi? Rubel białoruski!

Nienaruszona białoruska przyroda to główny powód, dla którego warto rozważyć Białoruś jako cel wakacyjnej lub weekendowej podróży. Niezależnie od motywu wycieczki, należy mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki – rubel białoruski to waluta, którą od ręki można nabyć w kantorze Tavex w dowolnej ilości!

Możesz chcieć również przeczytać