Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Białorusi – waluta Białorusi

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Poradniki turystyczne dnia 24.05.2016
Cena złota (XAU-PLN)
9794,87 PLN/oz
  
+ 147,47 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,73 PLN/oz
  
- 1,24 PLN
Rubel białoruski – waluta na Białorusi

Białoruś to dosyć zapomniany i niedoceniony kraj, który głównie kojarzy się z największym miastem tego kraju, czyli Mińskiem, który jest jednocześnie stolicą. To państwo w Europie Wschodniej o dosyć tajemniczej naturze, gdyż nie ma żadnego dostępu morza, jego powierzchnię w ok. 70% pokrywa roślinność, z czego blisko 40% to lasy. Przed wyjazdem do tego malowniczego kraju pozostaje tylko jedno pytanie: jaką walutę zabrać do Białorusi?

 Jaka jest waluta Białorusi?

Aktualna waluta Białorusi to rubel białoruski, oznaczany kodem walutowym BYN.

Aktualizacja: 2 min temu
Zarezerwuj kurs na 1 godzinę
Będąc w biurze po prostu podaj nam swój email
Dziękujemy za zamknięcie transakcji na 1 godzin. Możesz dokończyć zamówienie odwiedzając biuro i będąc dam podaj nam swój adres email aby dokonać jednej z najlepszych transakcji na rynku Otrzymaj wskazówki dojazdu do biura
Twoja transakcja zostanie zamknięta za
Szczegóły transakcji
EUR 1000
SEK9555
Kurs wymiany0.6547
Opłata2 EUR
Łącznie do zapłaty1002 EUR
Odbiorca dostaje9555 SEK
Your transfer details have been expired

Jak dzieli się waluta Białorusi?

1 lipca 2016 roku nastąpiła denominacja waluty Białorusi. Wprowadzone zostały nowe banknoty i monety. Skala denominacji wynosi 1:10000, tzn. jeden nowy białoruski rubel ma wartość 10 000 starych rubli. Do obiegu wprowadzonych zostało siedem nowych banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 rubli, a także osiem monet: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 kopiejek oraz 1 i 2 ruble.

Krótka historia waluty Białorusi

Waluta Białorusi został wprowadzony do obiegu w 1992 roku, co oczywiście stało się możliwe dzięki uzyskaniu przez Białoruś niepodległości. Do 2000 roku rubel białoruski był oznaczany symbolem BYB, a do czerwca 2016 roku symbolem BYR.

Białoruś jaką walutę zabrać – flaga

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Białorusi

Co przedstawia waluta na Białorusi?

Do końca 2016 roku nowe i stare ruble funkcjonowały równolegle. Od 1 stycznia 2017 roku starymi rublami nie można już płacić, natomiast do 2021 roku można będzie je jeszcze wymienić na nowe ruble w Narodowym Banku Białorusi.

Jak wygląda waluta Białorusi?

Banknot o nominale 20,00 BYN to równowartość około 30,00 PLN.

Waluta Białorusi - awers 20 BYN

Waluta Białorusi – rewers 20 BYN

Białoruś – waluta, ceny, kursy

Planując wyjazd należy od razu pomyśleć, gdzie kupić walutę Białoruś. Zdecydowanie zakup banknotów przed wyjazdem jest bardzo korzystną opcją – dużo bardziej opłacalną niż podwójne przewalutowania z dolara amerykańskiego, nie wspominając o kartach płatniczych czy prowizjach za bankomaty.

Najlepiej posługiwać się oczywiście gotówką, jednak trzeba zwrócić uwagę na autentyczność banknotów. Wszystkie banknoty nowej serii mają takie same, łatwe do sprawdzenia zabezpieczenia:

  • Znak wodny na jasnym, pustym polu w środkowej części banknotu. Gdy patrzymy pod światło, widzimy na nim powtórzenie elementu architektury z głównego obrazka banknotu.
  • Recto-verso powyżej znaku wodnego. Na obu stronach banknotu wydrukowano część nominału (np. „5”), w taki sposób, że gdy patrzymy pod światło, obie części idealnie bez żadnego przesunięcia składają się w pełen i kompletny obraz (w tym wypadku „5”).
  • Nitka zabezpieczająca. Zatopiona w banknocie – na prawo od pustego pola ze znakiem wodnym.

Ceny w Białorusi 2023

Ceny w Białorusi, które prezentuje poniższa tabela, to jedynie wartości poglądowe. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, aby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i tym samym oszacować, ile rubli wziąć do Białorusi. 

Nazwa produktu i jego waga / ilość Ceny w Białorusi
owoce – jabłka 1 kg 0,50 BYN
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg 0,50 BYN
ziemniaki 1 kg 0,50 BYN
mięso – pierś z kurczaka 1 kg 8,00 BYN
jajka 10 szt. 1,50 BYN
mleko 1 l 1,20 BYN
woda 1,5 l 0,80 BYN
piwo 0,5 l 1,80 BYN

Poniżej znajduje się baknot o wartości około 70,00 złotych. Szczególnie przyda się podczas płatności w restaruacjach czy hotelach.

Białoruś waluta – rubel białoruski (awers)

Białoruś waluta – rubel białoruski (rewers)

Białoruś waluta – gdzie kupić?

Nasza firma oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy ponad 60 walut z całego świata! Większość z nich, w tym także waluta Białorusi jest u nas dostępna od ręki. To zdecydowanie odróżnia nas od innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Waluta polska, europejska lub amerykańska Waluta Białorusi 
1  PLN 0,59 BYN
1 EUR 2,76 BYN
1 USD 2,53 BYN

Kurs wymiany waluty białoruskiej

Powyższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany rubla białoruskiego kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Zastrzegamy jednak, że kursy walut podane w artykule nie są zmieniane na bieżąco, a ostatnia aktualizacja treści miała miejsce w marcu 2023. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy sprawdzić aktualny kurs wymiany na stronie rubla białoruskiego.

Warto pamiętać, że w polskich kantorach monety waluty białoruskiej są bardzo ciężko zbywalne, a w większości są po prostu nieakceptowane, dlatego sugerujemy wydanie ich wszystkich na miejscu. Jeżeli po wyjeździe pozostanie Ci waluta Białorusi w banknotach, najlepiej dokonać wymiany jeszcze w czasie wakacji albo tuż przed lub tuż po nich, tj. od maja do połowy września. W tym okresie większość kantorów nadal ma klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem. Banknoty naturalnie możesz też z powrotem wymienić w naszych oddziałach.

Ceny na Białorusi 2022

Orientacyjne ceny na Białorusi 2022, które poniesiemy odwiedzając dowolny sklep spożywczy, przedstawia poniższa tabela.

Warto też pamiętać, że w polskich kantorach monety rubla białoruskiego są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane. Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś białoruskie ruble, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (od maja do połowy września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem. Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

Jakie dokumenty wziąć w podróż na Białoruś?

W związku ze zmieniającą się sytuacją w sektorze turystyki na całym świecie zalecamy zapoznanie się z aktualnymi wytycznymi dla podróżujących na oficjalnie stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podsumowanie tego, jaką walutę zabrać do Białorusi

Nienaruszona białoruska przyroda to główny powód, dla którego warto rozważyć Białoruś jako cel wakacyjnej lub weekendowej podróży. Niezależnie od motywu wycieczki, należy mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki, a waluta Białorusi od ręki nabędziesz w kantorze Tavex w dowolnej ilości!

Przejdź na stronę waluty

…aby sprawdzić aktualny kurs i wybrać pożądaną ilość!

Możesz chcieć również przeczytać