Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać na Dominikanę?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 26.10.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Krystalicznie czysta woda. Przyjemny, biały piasek. Zapierające dech w piersiach krajobrazy rajskich plaż. To zaledwie cząstka tego, co oferuje drugie co do wielkości państwo położone na Morzu Karaibskim – Republika Dominikany. Dominikana jest jednym z nielicznych państw na całym świecie, gdzie będziemy mieli możliwość… pływać z delfinami! Dominikańska przyroda jest miejscem zamieszkania wielu niespotykanych nigdzie indziej gatunków roślin i zwierząt, dla których tropikalny klimat Karaibów jest rajem. Wszystko to sprawia, że łatwo zrozumieć zachwyt pierwszych odkrywców nowego świata, w tym włoskiego żeglarza i odkrywcę Krzysztofa Kolumba. W kilku słowach Dominikana to raj na ziemi – tylko jaką walutę zabrać na Dominikanę?


Jaką walutę zabrać na Dominikanę? Jaka waluta na Dominikanie?

Walutą obowiązującą na Dominikanie jest peso dominikańskie, oznaczane międzynarodowym skrótem DOP. Nazwa dominikańskiej waluty – peso dominikańskie – pochodzi od hiszpańskiego słowa „peso”, oznaczającego „ciężar” lub „sztukę”.

Po raz pierwszy peso dominikańskie zostało wprowadzone w 1844 roku po uzyskaniu niezależności przez Republikę Dominikańską od Haiti. Wówczas peso dominikańskie zastąpiło wcześniej używaną na tym obszarze walutę, czyli gourdę haitańską.

Historia peso dominikańskie

W roku 1877 peso dominikańskie zostało podzielone na 100 centavos. W latach 1891-1897 została wprowadzona druga waluta – franco – jednak jej pojawienie nie wyparło peso, które było w dalszym ciągu używane.

Na początku XX wieku peso dominikańskie zostało zastąpione amerykańskim dolarem. Od 1947 roku peso dominikańskie jest jedyną walutą stanowiącą prawny środek płatniczy na Dominikanie.

Jak dzieli się peso dominikańskie? Podział waluty Dominikany

Jedno peso dominikańskie stanowi równowartość 100 centavos. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety 1, 5, 10 i 25 pesos;
 • banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 pesos.

Peso dominikańskie – oznaczenia waluty DOP

Awersy dominikańskich banknotów zdobią wizerunki istotnych dla historii osobistości oraz budowli znajdujących się na Dominikanie:

 • 50 pesos – Katedra Santa Maria la Menor;
 • 100 pesos – wizerunki Francisco del Rosario Sánchez, Juana Pablo Duarte oraz Matíasa Ramóna Mella uznawanych za ojców założycieli Republiki Dominikany;
 • 200 pesos – wizerunki sióstr Mirabal – działaczek zaangażowanych w tajne działania przeciwko reżimowi Rafaela Trujillo;
 • 500 pesos – wizerunki dominikańskiej poetki Salomé Ureña oraz eseisty i filozofa Pedro Henríquez Ureña;
 • 1000 pesos – Pałac Narodowy Dominikany;
 • 2000 pesos – wizerunki Emilio Prud’Homme oraz José Rufino Reyes Siancas – twórców hymnu narodowego Dominikany.

Jak wygląda peso dominikańskie?

Symbol ISO dominikańskiej waluty to RD$. Peso dominikańskie wydawane jest przez Banco Central de la Republica Dominicana.

DOP awers peso dominikańskiego (waluty Dominikany)

DOP rewers peso dominikańskiego (waluty Dominikany)

Źródło: tavex.bg


Jak płacić na Dominikanie?

W ośrodkach turystycznych dokonywanie płatności nie należy do problematycznych kwestii. Płacić najlepiej przy użyciu dominikańskiego peso, ostatecznie przyjęte zostaną amerykańskie dolary lub euro. Należy jednak liczyć się z faktem, iż dominikańscy sprzedawcy pobierają wówczas wyższą opłatę przy dokonywaniu transakcji przeliczając obce waluty „na swoją korzyść”.

Nie powinno być problemów z realizowaniem płatności przy użyciu kart kredytowych i debetowych. Powszechnie akceptowalne karty płatnicze na Dominikanie to Master Card, Visa oraz Maestro. Jednak należy wziąć pod uwagę wysoką stawkę pobieranej przez bank prowizji, związanej z przewalutowaniem, a także limity nakładane na gotówkę wyciąganą z bankomatu.

Peso dominikańskie – kantor Warszawa

W Polsce z dostępnością dominikańskiej waluty może być problem, gdyż niewiele kantorów posiada dominikańskie peso w swojej ofercie. Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie peso dominikańskie. Walutę Dominikany – peso dominikańskie – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy peso dominikańskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać peso dominikańskiego z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Kurs peso dominikańskie – przelicznik DOP

Peso dominikańskie (DOP) Cena (stan w dn. 26.10.18 r., g. 13:00)
1 peso dominikańskie ok. 0,07577 PLN
1 peso dominikańskie ok. 0,01756 EUR
1 peso dominikańskie ok. 0,01994 USD

Podróż na Dominikanę – niezbędne dokumenty

Obywatele Polscy nie muszą posiadać wizy. Dokumentem uprawniającym do podróży na Dominikanę jest ważny przez co najmniej sześć miesięcy paszport.

Istnieją dwa obowiązujące formularze dotyczące pobytu na Dominikanie. Pierwszym z nich jest karta turystyczna, mająca ważność przez 90 dni. Nie ma konieczności wpisywania na niej swoich danych personalnych. Opłata dotycząca karty turystycznej wliczana jest w koszty związane z przelotem.

Drugim formularzem jest karta wjazdowa i wyjazdowa. Należy ją uzupełnić poprzez wpisanie swoich danych osobowych, w celach statystycznych. Jest to bezpłatna karta, którą podróżni otrzymują w trakcie lotu, bądź krótko po przybyciu na miejsce.

Jak dostać się na Dominikanę?

Obecnie istnieje możliwość dotarcia na Dominikanę bezpośrednio z największych miast Polski, takich jak Warszawa, Kraków czy Katowice, jednakże jest to droższa z opcji. Ceny biletów w obie strony to koszt około 4000 tysięcy zł.

Drugim, tańszym rozwiązaniem, jest podróż z przesiadką w jednym z większych europejskich miast. Na naszym kontynencie duża ilość tanich linii lotniczych oferuje loty na Dominikanę. Są to m. in. linie: JetAirFly, AirEuropa, AirBerlin, AirFrance, SWISS, British Airways.

Najwięcej promocji dotyczących cen biletów zaobserwować można wiosną. Jeśli uda nam się trafić na taką specjalną ofertę to koszt biletów w obie strony wyniesie około 1400-1500 zł, dlatego warto obserwować aktualne oferty różnych linii lotniczych oferujących podróż na tę rajską wyspę. Czas podróży na Dominikanę zaczyna się od około 11 godzin w zależności od lotu, który wybierzemy – czy bezpośredni, czy z przesiadką.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Dominikanie

 1. Republika Dominikańska pochwalić się może dwoma oryginalnymi, niespotykanymi nigdzie indziej na całym świecie kamieniami: Larimarem oraz bursztynem dominikańskim . Miejsce odkrycia pierwszego z nich położone jest w południowo-zachodniej części Dominikany w górzystym rejonie zlokalizowanym około 7 km od Morza Karaibskiego. Natomiast drugi z nich występuje we wschodniej i środkowej części Haiti.
 2. Urodzony na Dominikanie Oscar de la Renta należy do grupy najbardziej rozpoznawalnych projektantów w świecie mody. Jego stylizacje stanowiły kreacje m.in. dla Jackie Kennedy, Nancy Reagan, Hillary Clinton, Laury Bush, Michelle Obamy czy Penelopy Cruz. Mottem dotyczącym projektowanych przez niego kreacji były słowa: „Projektuję dla kobiet ubrania do noszenia. Nie stosuję taktyki szoku. Chcę tworzyć tylko piękne rzeczy”.
 3. Łączna długość linii brzegowej Dominikany wynosi około 1290 km. Rajskie plaże Dominikany cechuje niezwykła różnorodność – niektóre z nich zacienione są rzędami palm, inne są wydmami lub skałami, bądź spokojnymi lagunami.
 4. Republika Dominikany zajmuje szóstą pozycję w rankingu najpopularniejszych celów turystycznych w obu Amerykach. Uznaję się, że co roku to państwo odwiedza około pięciu milionów turystów z całego świata. Największy odsetek stanowią jednak obywatele Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kanady.

Jaka waluta na Dominikanę? Peso dominikańskie!

Dominikana jest rajem dla miłośników sportów wodnych – żeglarzy, surferów czy kajakarzy. Ponadto niebiańskie wody oblewające wyspę są idealnym miejscem dla każdego, kto kiedykolwiek pomyślał o próbie swoich sił w nurkowaniu. Obserwacja niezwykle zróżnicowanej, zachwycającej fauny i flory wód Morza Karaibskiego (przepiękne rafy koralowe, będące domem wielu stworzeń morskich) pozostawi w naszych głowach te niezwykłe obrazy, które do końca życia utkwią w naszej pamięci. W tych chwilach towarzyszyć nam powinna waluta Dominikany – peso dominikańskie – zakupiona w kantorze Tavex!

Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Możesz chcieć również przeczytać