Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać na Islandię?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 11.07.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Islandia jest europejską wyspą położoną na północ od tego kontynentu. Swój urok zawdzięcza przede wszystkim lokalizacji – wysoka aktywność wulkaniczna, położenie blisko koła podbiegunowego, ale również ukształtowanie terenu. Wszystkie te czynniki wpływają na znajdujące się na Islandii atrakcje turystyczne, czyniąc wyspę niezwykle wyjątkową.  Liczne gorące źródła przyciągają turystów płynącą w nich wodą o bardzo wysokiej temperaturze. Ponadto często można być świadkiem zachwycającego zjawiska jakim jest zorza polarna. Mnogość atrakcji turystycznych sprawia, że od samego czytania o Islandii ma się ochotę ją odwiedzić. Zanim spakujemy walizki, trzeba jednak zastanowić się jaką walutę zabrać na Islandię?


Jaką walutę zabrać na Islandię?

Walutą obowiązującą na Islandii jest korona islandzka (ISK). Historia nazwy islandzkiej waluty jest bezpośrednio związana z uniezależnieniem się Islandii od Danii. Obecna waluta Islandii została wprowadzona do obiegu w 1918 roku po odzyskaniu przez Islandię niepodległości. Wówczas została wprowadzona obowiązująca do dziś nazwa waluty – korona islandzka, której nazwa wskazuje na powiązanie jednostki monetarnej z monarchią.

Jak dzieli się korona islandzka? Podział waluty Islandii

1 korona islandzka dzieli się na 100 aurarów. Obecnie w obiegu znajdują się:

– banknoty o nominałach: 500-, 1000-, 2000-, 5000-, 10000- koron islandzkich;
– monety: 1-, 5-, 10-, 50-, 100- koron islandzkich;
– monety: 5-, 10-, 50- aurar.

Oznaczenia koron islandzkich

Awersy islandzkich monet zdobią motywy morskie:
– 1 korona – dorsz atlantycki;
– 5 koron – delfin zwyczajny;
– 10 koron – ryba gromadnik;
– 50 koron – krab raczyniec jadalny;
– 100 koron – ryba tasza.

Natomiast na islandzkich banknotach znajdują się wizerunki postaci historycznych:
– 500 ISK – Jóna Sigurðssona, polityka działającego na rzecz islandzkiej niepodległości;
– 1000 ISK – Brynjólfura Sveinssona, luterańskiego biskupa Skálholt;
– 2000 ISK – Jóhannesa S. Kjarvala, sławnego malarza i poety;
– 5000 ISK – Ragnheiður Jónsdóttir, żony biskupa z Hólar i słynnej krawcowej;
– 10 000 ISK – Jónasa Hallgrímssona, poety działającego na rzecz islandzkiej niepodległości.

Jak wygląda korona islandzka? Banknoty ISK

ISK awers korony islandzkiej (waluty Islandii)

ISK rewers korony islandzkiej (waluty Islandii)


Jak płacić na Islandii?

Dokonywanie płatności na Islandii nie jest problematyczną kwestią i można to uczynić na kilka sposobów. Karty płatnicze i kredytowe są powszechnie akceptowalne, a bankomaty dostępne 24 godziny na dobę. Większość z nich bez problemu rozpozna kraj, z którego pochodzi karta, dzięki czemu turysta nie musi martwić się brakiem znajomości języka islandzkiego.

Ponadto na terenie całego kraju funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć banków otwartych w dni robocze od 10:00 do 16:00. Do największych tego typu placówek na wyspie należą banki Íslandbanki, Arion Banki oraz Landsbankinn. W bankach możliwa jest wymiana na korony islandzkie następujących walut: funtów, dolarów amerykańskich i kanadyjskich, koron duńskich, norweskich i szwedzkich oraz euro.

Tylko w nielicznych bankach możliwa jest wymiana złotówek, dlatego zakupu waluty najkorzystniej dokonać jeszcze w Polsce. Ponadto pobierana przez bank prowizja w trakcie przewalutowania bardzo często jest niekorzystna. Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie oferuje walutę Islandii dostępną zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu można dokonać rezerwacji odpowiedniej sumy oraz interesującego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę „Waluta z dostawą do domu„. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!


Podróż do Islandii

Islandia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dlatego dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na jej terenie jest ważny (najlepiej przez najbliższe 6 miesięcy) paszport lub dowód osobisty. Pobyt na Islandii bez wizy i zezwolenia możliwy jest przez okres 90 dni, natomiast w przypadku osoby poszukującej pracy do 6 miesięcy. Dodatkowe informacje dotyczące kwestii pobytu na Islandii znajdują się na stronie internetowej islandzkiego Urzędu ds. Cudzoziemców.

Jak dostać się na Islandię?

Na wyspę najlepiej dostać się drogą powietrzną lub morską.

Podróż promem skierowana jest przede wszystkim do osób pragnących w trakcie pobytu na Islandii poruszać się przy pomocy własnego samochodu lub tych, którzy planują dłuższy pobyt na wyspie. Wyprawa morska może trwać nawet 3 dni, a jej koszt (razem z samochodem) wynosi około 900-1800 euro. Ponadto przy wyborze promu jako środka transportu należy liczyć się z tym, że trzeba będzie dojechać do Danii lub Norwegii na własną rękę.

Jeśli chodzi o podróż na Islandię przy pomocy tanich linii lotniczych firma Wizz Air organizuje loty z największych polskich miast: Gdańska, Warszawy, Katowic, Poznania czy Wrocławia. Dzięki licznym promocjom można odbyć podróż w obie strony za jedyne 300 zł, a najczęściej są to kwoty mniej więcej do 1000 zł. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty związane z obowiązującą opłatą za bagaż rejestrowany. Natomiast islandzkie linie WOW air oferują lot z Warszawy. Najniższe ceny biletów sięgają 300 zł, a w trakcie sezonu wakacyjnego 700-800 zł. Ponadto bezpośrednią podróż na Islandię można rozpocząć już za granicami Polski, m.in. z Wielkiej Brytanii, Danii czy Niemiec.

Klimat Islandii

Ze względu na panujący na Islandii klimat warto odpowiednio się przygotować, ponieważ od tego zależy komfort w trakcie pobytu na wyspie. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w ciepłe i nieprzemakalne ubrania, takie jak: wodoodporna, przeciwwiatrowa kurtka, gruby polar, wygodne, trekkingowe spodnie, bielizna termiczna, wygodne, trekkingowe, nieprzemakalne buty oraz czapkę, szalik i rękawiczki.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki z Islandii

1. Islandia nie zmienia czasu z letniego na zimowy – przez cały rok funkcjonuje tam czas uniwersalny (GMT).

2. Bardzo popularne są wycieczki, gdzie wypływa się łodzią w ocean, by szukać największych mieszkańców wodnego świata – wielorybów.

3. Według islandzkiego prawa, osoba pełnoletnia to taka, która ukończyła 20 lat.

4. Zakazane jest palenie w budynkach użytku publicznego: ci, którzy złamią ten zakaz, mogą zostać ukarani grzywną lub więzieniem.


Podsumowanie

Niezliczona ilość wodospadów, wysokie góry oraz niebezpieczne wulkany zapewniają odwiedzającym zapierające dech w piersiach widoki. Wakacje na Islandii to niezapomniane doświadczenie, umożliwiające bezpośredni kontakt z naturą i nieprzewidywalne przygody, a przede wszystkim oderwanie od nudnej rzeczywistości.

Przekonani do wyjazdu? Nie zapomnijcie wymienić waluty na korony islandzkie. W Tavex korony islandzkie dostaniecie w każdej ilości, od ręki!

Możesz chcieć również przeczytać