Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać na Jamajkę?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 25.06.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 594,14 PLN/oz
  
- 3,72 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
109,01 PLN/oz
  
+ 3,66 PLN

Jamajka nie bez powodu należy do jednej z najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp Morza Karaibskiego. Nie ulega wątpliwości, że głównym czynnikiem, który zachęca do odwiedzenia wyspy, jest możliwość całkowitego relaksu na pięknych rajskich plażach. Ponadto mamy gwarancję pięknej pogody, luksusowe hotele, zapierające dech w piersiach widoki oraz cudowną atmosferę. Ta ostatnia tworzona przez niezwykle serdecznych i uśmiechniętych Jamajczyków. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wyjazd na Jamajkę w trakcie naszych wakacji pozwoli nam odetchnąć pełną piersią i poczuć się jak w raju. Pieniądze na Jamajce powinny być jedną z pierwszych rzeczy, o jakie powinniśmy zadbać, żeby nie zabrakło nam ich na poznawanie kraju. Aby w trakcie urlopu nie mieć żadnych zmartwień, przed wyruszeniem w świat powinniśmy zastanowić się jaką walutę zabrać na Jamajkę?

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ DOLARY JAMAJSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Jamajki? Jaka waluta jest na Jamajce?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Jamajki (waluta w Jamajce) to dolar jamajski. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla dolara jamajskiego to JMD.

Krótka historia waluty Jamajki

Obecna waluta Jamajki (dolar jamajski) została wprowadzona do powszechnego użytku w roku 1969. Nastąpiło to w związku z odzyskaniem przez Jamajkę niepodległości.

Najwcześniej używaną jednostką monetarną na obszarze Jamajki stanowiły, podobnie jak na większości terenów w obrębie Morza Karaibskiego, hiszpańskie miedziane monety. W późniejszym okresie zostały one zastąpione przez brytyjskiego funta – w nawiązaniu do decyzji brytyjskich władz o wprowadzeniu brytyjskiej waluty we wszystkich ich koloniach, w tym m.in. w Jamajce.

Jaka waluta na Jamajce? – flaga Jamajki

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Jamajki

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić dolary jamajskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Jamajki jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta jamajska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Jamajka – jak dzieli się dolar jamajski JMD?

1 dolar jamajski stanowi równowartość 100 centów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety o nominałach 1, 5, 10 i 20 dolarów;
 • często używane banknoty o nominałach 50, 100, 500 i 1000 dolarów;
 • rzadko używany banknot 5000 dolarów.

Jamajka waluta – jak wyglądają dolary jamajskie?

Dokładnie przedstawiliśmy już odpowiedź na pytanie jaka waluta obowiązuje na Jamajce. Jeżeli przed wyjazdem chcemy mieć pewność, że posługujemy się poprawną walutą, warto zapoznać się z tym, jak wyglądają dolary jamajskie. Awersy banknotów waluty Jamajki przedstawiają kolejno:

 1. 50 dolarów – wizerunek bohatera narodowego Jamajki Samuela Sharpe’a (inicjatora planu biernego oporu, który opierał się na zaprzestaniu pracy przez niewolników w Boże Narodzenie 1831 roku) oraz roślinę ozdobną o nazwie wilec;
 2. 100 dolarów – wizerunek Donalda Sangstera (jamajskiego polityka i adwokata, który w roku 1967 uzyskał tytuł premiera Jamajki, a polityczną karierę rozpoczął już w wieku 21 lat, w wyniku wyborów do rady w  Saint Elizabeth, w centralnej części Jamajki) oraz jakarandę (gatunek tropikalnego drzewa, pochodzący z terytorium Ameryki Południowej);
 3. 500 dolarów – wizerunek Nanny, o statusie bohaterki narodowej Jamajki, która przyczyniła się do założenia miasta Moore Town (uznawana za przywódczynię byłych niewolników, tzw. Maroons) oraz hibiskus, czyli tropikalny kwiat (cechujący się wyjątkowym pięknem, spotykany praktycznie na każdej wyspie położonej na Morzu Karaibskim);
 4. 1000 dolarów – wizerunek jamajskiego polityka i działacza związkowego Michaela Normana Manley’a (w latach 1969–1992 stał na czele Ludowej Partii Narodowej, a w latach 1972 – 1992 dwukrotnie z przerwami sprawował funkcję premiera kraju);
 5. 5000 dolarów – wizerunek Hugha Lawsona Shearera (jamajskiego polityka, który w latach 1967-1972 sprawował urząd premiera) oraz motyla Papilio homerus (gatunek występujący wyłącznie na terytorium Jamajki).

Jak wygląda JMD dolar jamajski?

JMD awers dolara jamajskiego (waluty Jamajki)

JMD rewers dolara jamajskiego (waluty Jamajki)

Źródło zdjęć: http://www.boj.org.jm/currency/currency_banknotes.php#


Jak płacić w Jamajce? Czym najlepiej płacić na Jamajce?

Na terytorium całej Jamajki nie powinno być problemu z dostępnością bankomatów. Można je znaleźć w większych miejscowościach, a przede wszystkim w nadmorskich kurortach. Problematyczna może okazać się natomiast wysokość pobieranej przez bank prowizji w związku z przewalutowaniem. Ponadto, gdy podejmiemy decyzję o odwiedzeniu mniejszej wsi bądź prowincjonalnego miasteczka, może wystąpić trudność ze znalezieniem bankomatu.

Czy warto kupić dolary jamajskie w Polsce?

W jamajskich kantorach niewątpliwie będziemy mieli problem z wymienieniem polskich złotówek. W przypadku, gdy chcemy znaleźć kantor na miejscu, warto mieć przy sobie najbardziej popularne waluty na świecie, takie jak dolary amerykańskie, euro lub funty brytyjskie. Z ich wymianą na dolary jamajskie nie powinno być problemu – utrudnienie, jaka może nas spotkać, to naturalnie znalezienie kantoru z atrakcyjnymi kursami wymiany walut. I to jest główny powód, dla którego warto kupić dolary jamajskie w Polsce.

Czy na Jamajce można płacić dolarami i funtami?

Karty kredytowe, takie jak VISA, American Express czy MasterCard, są powszechnie akceptowalne. Przy ich użyciu zapłacić będziemy mogli w większych ośrodkach miejskich, lepszych hotelach, supermarketach czy lokalach usługowych, które mogą akceptować obce waluty. Najbezpieczniej jednak jest zaopatrzyć się w dolary jamajskie jeszcze zanim zdecydujemy się na wylot i nie rozważać, czy Jamajka dolary to dobry wybór.

Gdzie kupić dolary jamajskie? Dolar jamajski kantor Warszawa

Koszty podróży warto jest optymalizować, tak aby specjalnie nie przepłacać. Z tego powodu niejeden turysta zastanawia się, gdzie najtaniej kupić dolary jamajskie w Warszawie.

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również dolary jamajskie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany dolarów jamajskich, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny na Jamajce 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Jamajki?

Ceny na Jamajce, które prezentuje poniższa tabela, to jedyne wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze na Jamajce zapewnią nam spokojny wypoczynek i finalnie ile pieniędzy zabrać na Jamajkę. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile dolarów wziąć na Jamajkę.

Nazwa produktu i jego waga / ilośćCena w dolarach jamajskich JMD
owoce – jabłka 1 kg970,00 JMD
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg300,00 JMD
ryż 1 kg160,00 JMD
mięso – pierś z kurczaka 1 kg550,00 JMD
jajka 10 szt.315,00 JMD
mleko 1 l330,00 JMD
woda 1,5 l130,00 JMD
piwo 0,5 l230,00 JMD

Dolar jamajski kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany dolara jamajskiego kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolarWaluta Jamajki – 1 dolar jamajski JMD
1 złotówka polska PLN1 JMD = 0,0308 PLN
1 euro EUR1 JMD = 0,0067 EUR
1 dolar amerykański USD1 JMD = 0,0076 USD

Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

JMD Jamajka waluta – awers dolara jamajskiego

JMD Jamajka waluta – rewers dolara jamajskiego


Podróż na Jamajkę – jak dolecieć do Jamajki?

Pomiędzy Polską a Jamajką nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego, dlatego wybierając ten kierunek podróży powinniśmy liczyć się z koniecznością co najmniej jednej przesiadki – niestety wyjazd na Jamajkę posiada tę wadę. Na Jamajkę dolecieć można z większych europejskich miast, do których należą m.in. Frankfurt, Londyn, Mediolan i Amsterdam. Do najczęściej wybieranych i zaufanych przewoźników oferujących przelot na Jamajkę zaliczamy takie linie jak British Airways, Virgin Atlantic, Blue Panorama, TUI Airlines Nederland czy Condor Airlines.

Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku, gdy decydujemy się w trakcie poszukiwania najlepszej oferty cenowej używać wyszukiwarek porównujących ceny biletów, najczęściej będą one pokazywały przesiadkę w Stanach Zjednoczonych. Taka podróż wiąże się z koniecznością posiadania wizy turystycznej do tego kraju, ponieważ jeśli nie jesteśmy posiadaczami tego dokumentu to nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. Czy jednak, poza czasem podróży, podróż na Jamajkę z zatrzymaniem się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, to nie jest ciekawa perspektywa wakacyjnego urlopu?

Wakacje na Jamajce samolotem

Wakacje na Jamajce samolotem to naturalny wybór sposobu podróżowania. W trakcie poszukiwania biletów lotniczych warto sprawdzić aktualne oferty cenowe na stronach internetowych linii czarterowych. Ceny biletów rozpoczynają się od kwoty 3000 PLN w obie strony. Taka oferta jest uznawana za atrakcyjną, ponieważ rzadko można znaleźć bilety lotnicze do Jamajki w niższej cenie. Czas lotu zależny jest od ilości przesiadek oraz czasu pomiędzy kolejnymi etapami podróży.

Jakie dokumenty do Jamajki? Wiza do Jamajki

Obywatele polscy, decydujący się na odwiedzenie Jamajki, często nie wiedzą jakie dokumenty do Jamajki będą im potrzebne. Polacy nie mają obowiązku posiadania wizy w przypadku, gdy długość ich pobytu na terytorium tego kraju nie przekracza okresu 30 dni. Jeżeli udajemy się na Jamajkę w celach innych niż turystyczne lub czas naszego pobytu na obszarze państwa jest dłuższy, wtedy wiza do Jamajki staje się niezbędna – będziemy zobligowani do złożenia wniosku wizowego. Najbliższym ośrodkiem dyplomatycznym wydającym ten dokument jest Ambasada Jamajki zlokalizowana w Berlinie. Szczegółowych informacji zaczerpnąć można w Konsulacie Jamajki w Warszawie.

Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Jamajki jest paszport, ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu. Czasami może zdarzyć się sytuacja, w wyniku której turysta może zostać poproszony o rezerwację hotelu oraz bilet powrotny (najczęściej jest to egzekwowane w przypadku turystów indywidualnych).

Ciekawostki o Jamajce

 1. Jamajka uznawana jest za kolebkę muzyki reggae. To właśnie z Jamajki pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie artystów, tworzących ten rodzaj muzyki, Bob Marley. Muzyk pochodził z wioski położonej w regionie Saint Ann – Nine Mile. Marley był współzałożycielem oraz głównym wokalistą grupy The Wailers. Muzyk zmarł 11 maja 1981 roku, a jego grób znajduje się oczywiście na Jamajce.
 2. Z Jamajki pochodzi jeden z najlepszych na świecie lekkoatletów, Usain Bolt. Do szczególnych osiągnieć sportowca należy m.in. ośmiokrotnie mistrzostwo olimpijskie z igrzysk w Pekinie, Londynie oraz Rio de Janeiro. Jest to również wielokrotny medalista Mistrzostw Świata, a najogólniej ujmując to ikona współczesnej lekkoatletyki.
 3. Likier „Tia Maria” to jamajski likier kawowy, który współcześnie należy do jednego z najsłynniejszych likierów na świecie. Jest istotnym składnikiem wielu drinków. Trunek zawiera mniej niż 27% alkoholu. Według legendy nazwa likieru pochodzi od imienia osoby służącej dla hiszpańskiej arystokratki, która pomogła jej rodzinie w ucieczce przed przybyszami z Anglii.

Jamajka jaką walutę zabrać? Dolar jamajski JMD!

Na koniec przypomnijmy jaka waluta obowiązuje na Jamajce – turyści wybierający się w ten region świata powinni zainteresować się zakupem dolarów jamajskich, gdyż jest to oficjalna waluta Jamajki. W trakcie pobytu w tym raju miłośnicy sportów wodnych będą mieli okazję spróbować swoich sił w snorkelingu, aby z bliska poznać podwodne życie. Nietuzinkowym doświadczeniem, które możemy przeżyć w Jamajce, z pewnością będzie spływ bambusową tratwą z rzeki Rio Grande, aż do Morza Karaibskiego. Na Jamajce na turystów czeka masa atrakcji. Teraz, gdy dylemat „Jaka waluta na Jamajkę?” został rozwiany, już dzisiaj skorzystaj z usług Tavex – waluta jamajska czeka na Ciebie!

Możesz chcieć również przeczytać