Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać na Sri Lankę?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 19.03.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 217,74 PLN/oz
  
+ 50,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,12 PLN/oz
  
+ 2,76 PLN

Sri Lanka od kilkunastu lat zyskuje coraz większą popularność wśród turystów z państw zachodnich. Wyspa kojarzona jest z imponującymi plantacjami herbaty, które stanowią jedną z wyjątkowych atrakcji turystycznych, jak również z rozległą, gęstą dżunglą, zamieszkaną przez egzotyczne gatunki zwierząt, na której kształt nie miała wpływu działalność człowieka. Już samo to uzasadnia podróż do Sri Lanki. W okolicach najczęściej odwiedzanych przez turystów plaż znajdują się liczne restauracje oraz mniejsze knajpki, które umożliwiają turystom spróbowanie lokalnych specjałów zawierających wiele egzotycznych, pikantnych przypraw, które z kolei gwarantują intensywne doznania dla najbardziej wymagających podniebień. Sri Lanka stanowi również obowiązkowy punkt odwiedzenia dla każdego miłośnika archeologii. Znajdujące się na jej obszarze starożytne ruiny, zabytkowe budowle i świątynie zachwycą każdego, kto pragnie poszerzyć swoją wiedzę na temat zachowanych zabytków, powstałych jeszcze w okresie kolonizatorskim. Niektóre z zachowanych do dzisiaj obiektów, które świadczą o wysokim poziomie rozwoju tamtejszej kultury, znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do najbardziej popularnych wśród turystów zabytków należą m.in. Świątynia Zęba Buddy w Kandy, Sigirija, Złota Świątynia w Dambulla czy Anuradhapura. Aby móc bez problemu zobaczyć i odczuć na własnej skórze wyjątkowość tego państwa, trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o pieniądze na Sri Lance. W artykule stawiamy zatem pytanie, jaką walutę zabrać na Sri Lankę?

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ RUPIE LANKIJSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Sri Lanki? Jaka waluta jest na Sri Lance?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Sri Lanki (waluta w Sri Lance) to rupia lankijska. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla rupii lankijskiej to LKR.

Krótka historia waluty Sri Lanki

Obecnie używana waluta Sri Lanki – rupia lankijska – jest oficjalną jednostką monetarną obowiązującą na terenie Sri Lanki od 1 stycznia 1872 roku.

Wcześniej w 1825 roku funt brytyjski zyskał miano oficjalnej jednostki monetarnej, wypierając z obiegu wówczas obowiązującą walutę – cejlońskiego talara (z ang. „rix-dollar”). W 1836 roku, gdy Sri Lanka powróciła do indyjskiej strefy walutowej, powszechnym środkiem płatniczym stały się rupie indyjskie, jednakże opłaty różnego typu, np. rachunki, w dalszym ciągu pobierane były w funtach brytyjskich.

W 1844 roku w Sri Lance powstał pierwszy prywatny bank, który rozpoczął emisję cejlońskich banknotów – rupii. Dopiero w styczniu 1872 roku waluta brytyjska została całkowicie zastąpiona przez rupię.

Jaka waluta w Sri Lance? – flaga Sri Lanki

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Sri_Lanki

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić rupie lankijskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Sri Lanki jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta lankijska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Sri Lanka – jak dzieli się rupia lankijska LKR?

1 rupia lankijska stanowi równowartość 100 centów. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • monety często używane 1, 2, 5 i 10 rupii;
  • monety rzadko używane 1, 2, 5, 10, 25 i 50 centów;
  • banknoty często używane 20, 50, 100, 500, 1000 i 5000 rupii;
  • banknoty rzadko używane 200 i 2000 rupii.

Sri Lanka waluta – jak wyglądają rupie lankijskie?

Oprócz teoretycznej na temat tego, jaka waluta obowiązuje w Sri Lance, warto praktycznie zapoznać się z jej banknotami. Na awersach możemy zauważyć motywy z wybranych projektów rozwojowych na Sri Lance, a także rodzime motyle i ptaki. Rewersy banknotów przedstawiają z kolei tradycyjnych tancerzy Sri Lanki.

Jak wygląda LKR waluta Sri Lanki?

Rupia lankijska LKR – waluta Sri Lanki (awers)

Rupia lankijska LKR – waluta Sri Lanki (rewers)

Źródło zdjęć banknotów: https://www.cbsl.gov.lk/en/notes-coins/notes-and-coins/current-note-series


Jak płacić w Sri Lance?

Istnieje kilka możliwości realizacji płatności w trakcie pobytu w Sri Lance. Najbardziej powszechną formą i akceptowalną w każdym miejscu jest gotówka. W większych miastach, restauracjach, czy ekskluzywnych hotelach istnieje możliwość płatności przy użyciu karty kredytowej. Warto jednak pamiętać, że w mniejszych miejscowościach może wystąpić problem z realizacją takiej płatności, dlatego warto mieć przy sobie bezpieczną ilość gotówki. Ponadto w dużych miejscowościach dostępne są bankomaty, które akceptują takie karty jak Visa, MasterCard czy American Express. Należy jednak liczyć się z wysokimi prowizjami pobieranymi przez bankomaty za przewalutowanie.

Rupia lankijska – kantor Warszawa

Aby w pełni cieszyć się wyjazdem najlepiej jeszcze w Polsce zaopatrzyć się w gotówkę. Unikniemy dzięki temu jakichkolwiek niedogodności związanych z realizacją transakcji. Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie rupię lankijską. Walutę Sri Lanki nasz kantor oferuje Państwu zawsze od ręki. Serdecznie polecamy Państwu uprzednią rezerwację odpowiedniej sumy waluty Sri Lanki oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny, za pośrednictwem czatu lub przez profil na Facebooku. Tym z Państwa, którzy nie mogą odebrać zamówionej waluty z naszego biura przy ulicy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, możemy zaproponować wysyłkę waluty za pośrednictwem kuriera w ramach usługi “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy na terenie całej Polski!

Podróż do Sri Lanki – niezbędne dokumenty

Dokumentami uprawniającymi obywateli polskich do przebywania na terytorium Sri Lanki są:

  • ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport;
  • wiza.

Istnieją dwie opcje wyrobienia wizy, upoważniającej do pobytu w Sri Lance. Pierwszą z nich jest wiza, którą uzyskać można drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie wniosku i uiszczenie płatności w wysokości 35 USD. Taka wiza ważna jest przez 180 dni, a czas jej wyrobienia to 1-2 dni. Drugą możliwością jest zakup wizy na każdym międzynarodowym lotnisku. Należy pamiętać, iż koniecznym jest posiadanie biletu powrotnego, ponieważ istnieje możliwość, że zostaniemy poproszeni o jego okazanie na lotnisku. Ponadto każdy cudzoziemiec zobowiązany jest do posiadania środków finansowych w wysokości co najmniej 30 USD na 1 dzień pobytu.

Jak dostać się do Sri Lanki?

Loty do Sri Lanki oferuje wiele linii lotniczych, m.in. SWISS, Emirates, Qatar Airways, British Airways LOT, SriLankan czy Lufthansa. Bezpośredni przelot na trasie Warszawa – Sri Lanka trwa około 17 godzin, a trasa, którą w tym czasie pokonujemy, wynosi prawie 7,5 tys. kilometrów! Ceny biletów lotniczych rozpoczynają się od około 2000 złotych i zależą m.in. od aktualnej ilości dostępnych miejsc, terminu podroży oraz tego, z jak długim wyprzedzeniem je zakupimy.

Warto zaczerpnąć aktualnych informacji, umieszczanych na stronach różnych przewoźników, dotyczących aktualnej oferty oraz tego, kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Sri Lanki. W celu poszukiwania najlepszej oferty niezbędnym jest sprawdzenie cen przelotów z większych miast Europy, ponieważ może okazać się, że w wybranym przez nas terminie podróż z któregoś z nich będzie tańsza. Istnieje wiele wyszukiwarek internetowych, które pomagają podróżnym w znalezieniu najlepszej oferty, poprzez porównanie różnych „kombinacji lotniczych”.

Stolica Sri Lanki – Kolombo – obsługiwana jest przez dwa lotniska: Katunayake, czyli najwięszy port lotniczy na terenie całego kraju, port lotniczy Ratmalana oraz międzynarodowe lotnisko Mattala Rajapaksa. Poprzez wybór i porównanie różnych dat i lotnisk możliwym jest znalezienie najniższej ceny.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Sri Lance

  1. Z czego słynie Sri Lanka? Z wyśmienitej herbaty, znanej i lubianej na całym świecie. Sri Lanka nie jest jej największym producentem, jednak znajduje się w czołówce państw produkujących – zajmuje 4 miejsce co do wielkości produkcji. Herbata do Sri Lanki dotarła z Chin dopiero w 1824 roku. Produkcję herbaty rozpoczął w 1867 roku James Taylor, którego doświadczalna uprawa dała początek słynnej cejlońskiej herbacie.
  2. Sri Lanka inaczej nazywana jest przede wszystkim „Łzą Indii”, ale również „Wyspą Klejnotów” czy „Perłą Oceanu Indyjskiego”. Nadanie wszystkich z wymienionych nazw nie jest przypadkowe. Określenie „Łza Indii” zostało Sri Lance nadane przez Hindusów, co ma związek z faktem, że swoim kształtem przypomina łzę. Kolejne dwie nazwy odnoszą się do piękna i wyjątkowości wyspy, która zachwyca jej „klejnotami” i bogactwem naturalnym.
  3. 13 kwietnia jest dniem, w którym mieszkańcy Sri Lanki obchodzą Syngaleski Nowy Rok. Owo święto państwowe rozpoczyna się w momencie wybicia północy i najczęściej trwa przez kolejne 12 godzin (może trwać nawet 7 dni, w zależności od statusu społecznego rodziny). Ten specyficzny wybór czasu na obchodzenie Nowego Roku związany jest z wpływami religijnymi hinduizmu oraz buddyzmu wywartymi na Sri Lankę. Jedną z tradycji, związaną z obchodami Nowego Roku, jest namaszczenie olejkami swoich dzieci przez rodziców, co gwarantuje błogosławieństwo w zbliżającym się roku.

Jaka waluta na Sri Lance? Rupia lankijska!

Sri Lanka, zwana łzą Indii, stanowi egzotyczny raj, na obszarze którego znajduje się wiele dzikich plaż, których widok na długo pozostanie w pamięci turystów. Plaże oblewane przez ciepłe wody Oceanu Indyjskiego sprawiają, że Sri Lanka jest idealnym miejscem wypoczynku dla aktywnych miłośników sportów wodnych, takich jak nurkowanie, kąpiele wodne czy surfing, jak również tych bardziej statycznych, którzy chcą zrelaksować się i poleżeć na piasku.

Cena złota (XAU-PLN)
7 217,74 PLN/oz
  
+ 50,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,12 PLN/oz
  
+ 2,76 PLN

Możesz chcieć również przeczytać