Historia
Złota moneta z serii Australian Lunar - Rok Psa
Chiński kalendarz lunarny wciąż jest przez wielu wykorzystywany ze względu na kosmologię taoistyczną. Zakłada ona, że zależnie od roku urodzenia danej osoby istnieją specyficzne relacje pomiędzy jej charakterem a zwierzęciem z chińskiego zodiaku. Zwierzęta w chińskim zodiaku mają znaczenie symboliczne. Każde z nich reprezentuje unikalny zespół cech i właściwości, które znajdują odzwierciedlenie w człowieku. W chińskim zodiaku występuje dwanaście zwierząt i każde z nich jest czczone co dwanaście lat. Ostatni Rok Psa był obchodzony w 2006 roku. Pies od tysiącleci towarzyszy Chińczykom. Był pierwszym zwierzęciem trzymanym dla towarzystwa i do dziś cieszy się wielkim poważaniem w chińskim społeczeństwie. Pies jest także symbolem lojalności.
Urodzeni w Roku Psa uważani są za osoby niezwykle lojalne, które za wyświadczane im przysługi odpłacają przywiązaniem. Chętnie pomagają innym i są gotowi przedkładać cudze potrzeby i interesy ponad własne. Ludzie urodzeni w Roku Psa uwielbiają spokojne życie na łonie rodziny. Są uważani za uczciwych i szczerych, stąd nie akceptują krzywdzenia innych oraz nieuczciwych zysków. Ze względu na swoją prawdomówność borykają się czasami z niemiłym traktowaniem. Ponieważ są ostrożni i zachowawczy, obcy ludzie potrzebują sporo czasu, aby nawiązać z nimi bliższą relację. Ale gdy już się to stanie, osoby spod znaku Psa stają się wspaniałymi towarzyszami, którzy z pełnym zaufaniem angażują się w związek. Australijska złota moneta lunarna Rok Psa jest więc idealnym prezentem dla osoby, którą kochasz i szanujesz. Obdarowanie nią jest znakomitym sposobem uwiecznienia roku urodzenia bliskiej osoby i wyróżnienia jej szczególnych zalet prawdziwym i niezwykle cennym, złotym dziełem sztuki.
Australijskie złote monety lunarne są zainspirowane chińskim zodiakiem lunarnym
Uważa się, że chiński kalendarz lunarny został stworzony prawie 5 tysięcy lat temu przez pierwsze dynastie. Od tego czasu był nieustannie doskonalony przez różnych nadwornych, chińskich astronomów. Zwieńczeniem tych wysiłków była ostateczna wersja kalendarza oparta na obiegu Ziemi wokół Słońca, ale dostosowana do kalendarza księżycowego, dając w rezultacie oficjalny kalendarz lunarno-solarny. Oparcie wyliczeń na dwóch ciałach niebieskich pozwoliło uniknąć rozbieżności czasowych i zapewnić naprawdę precyzyjny kalendarz, według którego rolnicy decydowali o siewie i zbiorach. Pierwotnie kalendarz opierał się na cyklach faz Księżyca ułatwiając astronomom prowadzenie obliczeń. Jednak z czasem dostrzegano rozbieżność między rokiem księżycowym – trwającym 354 dni – a słonecznym, dłuższym o 11 dni. W celu synchronizacji kalendarza księżycowego ze słonecznym co dwa lub trzy lata uzupełniano go więc o dodatkowy miesiąc. Podobną procedurę można zaobserwować we współczesnym kalendarzu słonecznym, w którym co 4 lata dodawany jest 29 dzień lutego, aby zsynchronizować lata kalendarzowe z obiegiem Ziemi wokół Słońca.
W przeciwieństwie do większości kalendarzy, chiński kalendarz lunarny nie liczy lat w nieskończonej kolejności, ale grupuje je w 12-letnie okresy powtarzające się pięciokrotnie dając cykl równy 60 latom. Każdy rok tego okresu składa się z dwóch elementów: niebiańskiego pnia i ziemskiego konara. Niebiański pień składa się z 10 symboli, które są nazwami dziesięciu dni w tygodniu używanymi przez starożytnych Chińczyków. Z kolei ziemski konar składa się z 12 zwierząt z chińskiego cyklu zodiakalnego. Aby stworzyć rok każdy, pień łączy się z każdym konarem – a po wyczerpaniu wszystkich kombinacji, których liczba wynosi 60, cały cykl zaczyna się na nowo. Ta metoda cyklicznego datowania uważana jest za jedną z najdłuższych, ciągłych sekwencji pomiaru czasu w historii. Współcześnie w Chinach oficjalnie stosowany jest kalendarz gregoriański (solarny), ale kalendarz lunarny wciąż jest podstawowym dla wielu ludów w Chinach i Wschodniej Azji. Na jego podstawie społeczności te określają jubileusze, planują śluby oraz wyznaczają Nowy Rok i inne święta.
Australijski złoty lunarny Rok Psa – tak rzadki jak złoto
Australijska złota seria lunarna została zapoczątkowana przez Perth Mint w 1996 roku. Złotą monetę Rok Psa po raz pierwszy wydano w 2006 roku a kolejna emisja będzie miała miejsce dopiero w 2018, gdy zgodnie z chińskim kalendarzem lunarnym pies ponownie podejmie czują straż nad swoimi włościami. W 2006 roku moneta była oferowana w wersjach wagowych 10 kg, 1 kg, 10 uncji, 2 uncje, 1 uncja, ¼ uncji, 1/10 uncji i 1/20 uncji osiągając maksymalny limit emisji – 30 tysięcy sztuk. Wielkość emisji wszystkich złotych monet serii Rok Psa to 68.666. W porównaniu z wielkościami emisji innych popularnych inwestycyjnych złotych monet bulionowych to skrajnie niskie wartości. Na przykład jednouncjowa, złota moneta Australijski Kangur osiąga wielkość łącznej emisji Roku Psa ze złotej serii co 3 miesiące. To dlatego wyjątkowo rzadkie, niczym samo złoto, monety bulionowe Rok Psa z australijskiej serii lunarnej, są tak poszukiwane i cenione przez kolekcjonerów.
Złote monety australijski lunarny Rok Psa są produkowane przez Perth Mint
Australijskie Złote Serie Lunarne I i II są dziś bite przez Perth Mint. To ciesząca się światowym uznaniem mennica i producent metali szlachetnych z siedzibą w Perth w Australii Zachodniej. Mennicę utworzyło Britain’s Perth Mint w 1896 roku w odpowiedzi na nowoodkryte złoża złota. Zadaniem Perth Mint było wytapianie złota z rudy wydobywanej w miejscowych kopalniach i bicie złotych suwerenów z oczyszczonego kruszcu. W latach 1899-1931 mennicę opuszczały znaczne ilości złotych suwerenów rozprowadzanych następnie w Australii i całym brytyjskim imperium jako waluta obiegowa. Perth Mint pozostawało pod brytyjską kontrolą do roku 1971, kiedy to mennicę przejął rząd Australii Zachodniej. Perth Mint było członkiem Londyńskiego Rynku Złota (poprzednik LBMA) od roku 1934. Dzisiaj mennica jest znana z jakości produkowanych przez siebie światowej klasy inwestycyjnych monet bulionowych, włącznie z australijskim złotym Kangurem i srebrnymi monetami Kookaburra i Koala.
Perth Mint to ciesząca się światowym uznaniem mennica i producent metali szlachetnych z siedzibą w Perth w Australii Zachodniej. Mennicę utworzyło Britain’s Perth Mint w 1896 roku w odpowiedzi na nowoodkryte złoża złota. Zadaniem Perth Mint było wytapianie złota z rudy wydobywanej w miejscowych kopalniach i bicie złotych suwerenów z oczyszczonego kruszcu. W latach 1899-1931 mennicę opuszczały znaczne ilości złotych suwerenów rozprowadzanych następnie w Australii i całym brytyjskim imperium jako waluta obiegowa. Perth Mint pozostawało pod brytyjską kontrolą do roku 1971, kiedy to mennicę przejął rząd Australii Zachodniej. Perth Mint było członkiem Londyńskiego Rynku Złota (poprzednik LBMA) od roku 1934. Dzisiaj mennica jest znana z jakości produkowanych przez siebie światowej klasy inwestycyjnych monet bulionowych, włącznie z australijskim złotym Kangurem i srebrnymi monetami Kookaburra i Koala oraz złotą i srebrną serią lunarną.