Jak wygląda moneta Złoty Dukat Austriacki?
Monety inwestycyjne, które powinien rozważyć każdy inwestor poszukujący długoterminowej lokaty mniejszego kapitału to monety historyczne, a więc takie, które w przyszłości funkcjonowały w powszechnym obiegu, a dziś doskonale sprawdzają się jako inwestycje. Jedną z takich monet jest złoty dukat austriacki. Za bicie monet z wizerunkiem Franciszka Józefa I odpowiada renomowany producent złota, a konkretnie Mennica Austriacka.
Jeżeli przed zakupem chcesz zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda moneta, kliknij poniższy przycisk, aby otworzyć film produktowy z naszego kanału na YouTube.
▷ Zobacz film produktowy
Awers monety złoty dukat ukazuje wizerunek jednego z austriackich monarchów. Franciszek Józef I, którego głowę zdobi wieniec laurowy, został przedstawiony z lewego profilu. Wokół monarszego wizerunku widnieje napis, który w polskim tłumaczeniu oznacza „Franciszek Józef I z łaski bożej cesarz austriacki”. Z kolei rewers monety złoty dukat austriacki ukazuje herb państwowy. Znajduje się na nim dwugłowy orzeł austriacki, który pozostał symbolem narodowym Austro-Węgier aż do 1918 roku. Wokół herbu widnieje napis, który w języku polskim oznacza „król Lombardii, Wenecji, Dalmacji, Galicji, Lodomerii, Illyrii, arcyksiążę Austrii” oraz rocznik.
Jakie wymiary ma złota moneta austriacki dukat?
Średnica monety złoty dukat austriacki wynosi 20 mm, natomiast grubość 0,8 mm. Próba złota, z którego bita jest moneta 1 dukat austriacki to 986, waga czystego kruszcu wynosi 3,44 g, natomiast całego produktu 3,49 g.
Złoty Austriacki Dukat – historia austriackiej monety
Co to dukat? Nazwa monety wywodzi się ze średniowiecznej łaciny i pochodzi od słowa „ducatus” pierwotnie określającego monetę księcia lub księstwa. Historia monety złoty dukat austriacki ma swój początek w XVI wieku. W 1511 roku, w związku z wprowadzoną wówczas reformą monetarną, moneta ta zaczęła być bita w Austrii, gdzie pełniła funkcję pełnoprawnego środka płatniczego aż do 1857 roku. W późniejszych latach złota moneta dukat austriacki w dalszym ciągu pozostawała jednak w obiegu i była używana przy rozliczaniu transakcji w całej Europie. Dopiero w 1915 roku Austro-Węgry, które brały czynny udział w I wojnie światowej podjęły decyzję o zaprzestaniu bicia złotych dukatów.
Złota moneta Austriacki Dukat – co jeszcze ją wyróżnia?
Złote monety austriackie – chociaż klasyfikowane są do kategorii monet historycznych – są produkowane do dziś. W przypadku monety dukat austriacki nowe bicie oznacza, że Austria wciąż emituje monety, na których widnieje rok 1915, co w praktyce oznacza, że identyfikacja, z którego roku pochodzi konkretna złota moneta jest niemożliwa. Nic zatem dziwnego, że dukat austriacki 1915 to najpopularniejszy rocznik jaki spotkamy w ofercie dealerów metali szlachetnych.
Ile wart jest złoty Dukat Austriacki? Cena Dukata Austriackiego
Ile wart jest złoty Dukat Austriacki? W przypadku monety dukat austriacki cena uzależniona jest od aktualnego kursu złota na światowym rynku. Obowiązująca w danej chwili cena złota jest podstawą do określenia aktualnej wartości monety złoty dukat austriacki. Aktualna cena widoczna jest tuż obok zdjęć produktu, podobnie jak cena skupu.
Dealer złota Tavex jako oficjalny dystrybutor monety ze złota dukat austriacki na polskim rynku posiada ją w swojej ofercie w bardzo konkurencyjnej cenie biorąc pod uwagę dostępność od ręki. Firma oferuje również skup monety złotydukat austriacki na przejrzystych i dogodnych dla klienta warunkach.
Złoty Austriacki Dukat – długoterminowa inwestycja w złoto
Niezależnie czy chcesz dopiero planujesz zacząć lokowanie kapitału w złoto inwestycyjne, czy zdecydować się na kolejną inwestycje w ten metal szlachetny, złota moneta dukat austriacki będzie idealnym wyborem. Ta moneta to dawny środek płatniczy, który cieszy się szeroką rozpoznawalnością i atrakcyjną ceną w przeliczeniu na gram czystego złota, dzięki czemu będzie stanowiła doskonałe uzupełnienie inwestycyjnego portfolio.
Inwestowanie w złoto fizyczne to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak inwestować w złoto, zapraszamy do lektury naszych artykułów.