Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie.

Złota moneta Włoskie 20 Lirów – Wiktor Emanuel II 5,81 g

Produkt dostępny
Jeśli chcesz posiadać część XIX-wiecznych Włoch, które w tym okresie charakteryzowały się niezwykłymi przemianami kulturowymi i fascynującymi zmianami w sile, ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1-4
2143,00 zł
1983,00 zł 7.47%
5+
2133,00 zł
1983,00 zł 7.03%
ORLEN Paczka – 19,00 zł
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 19,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Jeśli chcesz posiadać część XIX-wiecznych Włoch, które w tym okresie charakteryzowały się niezwykłymi przemianami kulturowymi i fascynującymi zmianami w sile, to Tavex ma przyjemność zaoferować prawdziwie intrygujący wzór, złotą monetę Vittorio Emanuele z 20 lirów. Złota moneta o pojemności 20 lirów uosabia historię Domu Sabaudyjskiego, jednej z najstarszych rodzin królewskich na świecie, oraz ich dążenie do podboju i jednoczenia raz podzielonego półwyspu włoskiego pod jedną zasadą. Te złote monety, oprócz opowieści o wciągającej historii transformacji Włoch w zjednoczone królestwo, stanowią także pierwszą konsolidację monet tego kraju w ciągu ponad 300 lat. Można zatem zauważyć, że włoskie 20 lir jest dobrze przystosowane do kolekcjonowania monet, i pomimo ich względnego niedoboru, są one nadal korzystnie wycenione, co czyni je również idealną inwestycją dla tych, którzy chcą przechowywać swoje bogactwa w fizycznych złotych monetach.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

  • Złote monety 20 lirów Wiktor Emanuel II doskonale nadają się do kolekcji. Niewielka emisja tych monet upamiętniających bogatą i barwną historię Włoch sprawia, że 20-lirowówki te są niezwykle popularne wśród kolekcjonerów i numizmatyków.
  • Złote monety 20 lirów Wiktor Emanuel II są pieniądzem. Są zwolnione z podatku VAT i są wymienialne w całej Europie, zarówno u dealerów kruszców, jak i inwestorów.
  • Złote monety 20 lirów Wiktor Emanuel II stanowiły część pierwszej europejskiej unii monetarnej. Były włoskim, monetarnym symbolem stabilności i wiarygodności. Dlatego stały się integralną częścią Łacińskiej Unii Monetarnej, pierwszej europejskiej dużej unii walutowej.
  • Złote monety 20 lirów Wiktor Emanuel II są wyjątkowym sposobem wzbogacenia Twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota z innymi aktywami finansowymi czyni z tych monet zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.
  • Złote monety 20 lirów Wiktor Emanuel II są wyjątkową formą lokowania oszczędności. Stanowią idealną metodę długoterminowego oszczędzania. Gwarantują bowiem bezpieczeństwo i stabilność wynikające z fizycznych własności złotych monet będących prawnym środkiem płatniczym.

Długoterminowa inwestycja w złoto

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

  • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
    2143,00 zł
  • Aktualna cena skupu 1 szt.
    1983,00 zł
  • Twoje ryzyko
    160,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 117.87% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11332,40 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 10756,40 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Dynastia Sabaudzka a włoska złota moneta 20 lirów

Narodziny złotej, włoskiej monety dwudziestolirowej to zasługa jednego z najstarszych rodów królewskich na świecie, dynastii Sabaudzkiej, której dziedzictwo obejmuje okres niemal tysiąca lat. Przez stulecia niewielkie terytorium pomiędzy Szwajcarią, Francją i Włochami rozrastało się nie poprzez brutalne podboje, ale dzięki przemyślanym sojuszom i korzystnym mariażom. Chociaż dynastia kilkakrotnie traciła swoje ziemie na rzecz potężnych rywali (np. Napoleona Bonaparte), to zawsze udawało jej się w niezwykły sposób odzyskiwać terytoria i pozyskiwać nowe.

Na początku XIX wieku Włochy stanowiły część Cesarstwa Francuskiego, ale po porażce Napoleona w bitwie pod Waterloo cesarstwo upadło i francuskie panowanie we Włoszech zakończyło się. Italia została podzielona na regiony, z których wiele uzależniło się od Austrii, która brała udział w wojnach napoleońskich. Dynastia Sabaudzka miała więcej szczęścia przy rozpadzie Włoch. Uzyskała autonomiczną władzę nad Sardynią i północno-zachodnią częścią kraju, graniczącą z Francją. Nowy region został nazwany Królestwem Sardynii i stał się jednym z trzech największych regionów we Włoszech.

Rozbite Włochy nie miał ani centralnego rządu, ani silnej armii, co było na rękę Austriakom dążącym do jak najłatwiejszego podporządkowania sobie dużej części terytorium Włoch. Jednak w połowie XIX wieku narodziły się silne ruchy rewolucyjne, którym ton nadawali patrioci pragnący zjednoczenia kraju. W dużych miastach północy Włoch wybuchło kilka powstań przeciwko austriackiej dominacji, a w końcu Królestwo Sardynii zmierzające do rozszerzenia swych wpływów, ogłosiło Pierwszą Włoską Wojnę Niepodległościową. Niestety kampania szybko się zakończyła po rozstrzygających porażkach rewolucjonistów w starcia z wojskami austriackimi.

Okaleczone, ale niepokonane Królestwo Sardynii pod wodzą Wiktora Emanuela II (ojca Umberto) po dziesięciu lata spróbowało ponownie, rozpoczynając Drugą Włoską Wojnę Niepodległościową w 1859 roku. Ta kampania okazała się bardziej udana, m.in. dzięki wsparciu wojskowemu ze strony cesarza Francji Napoleona III oraz silniejszym i lepiej zorganizowanym ruchom narodowym kierowanym przez cieszącego się złą sławą rewolucjonistę Giuseppe Garibaldiego. Po dwóch latach krwawych walk Wiktor Emanuel II odzyskał wszystkie części Włoch, z wyjątkiem Rzymu i rejonu Wenecji. W 1861 roku powstało Królestwo Włoch, na którego tronie zasiadł Wiktor Emanuel II. Aby upamiętnić trwające blisko pół wieku dążenia do zjednoczenia Włoch wprowadzono złotego lira ozdobionego wizerunkiem władcy oraz herbem jego rodu, dynastii Sabaudzkiej. Wielu uważało króla Wiktora za „ojca ojczyzny”, monarchę, który odegrał kluczową rolę w zjednoczeniu kraju. Choć nie był on jedyną osobą, której Włochy zawdzięczają zjednoczenie, niewątpliwie sprawdził się jako utalentowany dyplomata i strateg militarny. Król Wiktor Emanuel II sprawował władzę we Włoszech aż do swojej śmierci w 1878 roku, kiedy tron przypadł jego synowi Umberto I.

Złote i srebrne liry jednoczą włoski system monetarny

Dynastia Sabaudzka dążyła nie tylko do zjednoczenia Włoch, ale też do ujednolicenia systemu monetarnego w kraju. Wcześniej panował bowiem zwyczaj, że każdy większy region wypuszczał swoje własne obiegowe monety. Państwo Papieskie używało na przykład skudów, Królestwo Neapolu płaciło piastrami, Lombardia i Wenecja biły floreny a Królestwo Sardynii emitowało liry. Nowe srebrne i złote liry były kontynuacją waluty używanej w Królestwie Sardynii. Przyczyną wyboru tej monety był fakt, że lir został już zunifikowany w 1816 roku i zrównany pod względem masy i czystości ze złotym frankiem francuskim. Dzięki temu lirami można było swobodnie posługiwać się we Francji a frankami w Królestwie Sardynii, co ułatwiało handel i wymianę towarów. Ponadto złoty frank francuski był w okresie unifikacji główną monetą w regionie, dlatego oparcie złotego lira o tę walutę nabierało głębszego znaczenia. Ujednolicenie systemu monetarnego nie tylko sprzyjało rozwojowi handlu, ale pozwoliło Włochom współtworzyć pierwszą dużą unię walutową w Europie, Łacińską Unię Monetarną.

Włoska złota moneta 20 lirów była częścią europejskiego standardu złota

W 1865 roku Włochy, Francja, Belgia i Szwajcaria założyły pierwszą europejską dużą unię walutową pod nazwą „Łacińska Unia Monetarna”. Podjęła ona próbę wprowadzenia na terenie tworzących ją krajów jednolitej waluty. Udało się uzgodnić jednolitą czystość i masę monet, które dostosowano do złotego i srebrnego franka co umożliwiło wymianę wszystkich innych złotych i srebrnych monet na zasadzie równości, niezależnie od różnic w projektach, wizerunkach czy nazwach. Ustalono standardowy stosunek między dwoma metalami szlachetnymi – 15,5:1, co oznaczało, że 4,5 grama srebra odpowiadało 0,290322 gramom złota.  Standaryzacja tak skutecznie uprościła handel między krajami członkowskimi Unii Monetarnej, że skłoniła inne państwa do przyłączenia się do tej koncepcji. Unia popełniła liczne błędy, z których jednym z najpoważniejszych był nadmierny druk papierowych pieniędzy co zachwiało ustalonym wcześniej stosunkiem banknotów i kruszcowych monet obecnych na rynku. Potknięcia takie nie zachwiały jednak jednolitym, kruszcowym systemem monetarnym. Łacińska Unia Monetarna rozszerzała się niemal do wybuchu I Wojny Światowej i formalnie zakończyła działalność w 1927 roku.

 

 

Waga całego produktu [g]
6.4516
Waga czystego kruszcu [g]
5.80644
Próba produktu [‰]
900
Waga czystego kruszcu [oz]
0.18668
Średnica [mm]
21
Grubość [mm]
-
Nominał
20 lirów
Producent
Włochy

Awers

Awers

Awers przedstawia wizerunek króla Wiktora Emanuela II otoczony słowami „VITORRIO EMANUELE II”. Poniżej linii szyi monarchy wybito rok emisji monety i sygnaturę mistrza grawerskiego „FERRARIS”.

Rewers

Rewers

Rewers zawiera królewski herb dynastii Sabaudzkiej ozdobiony na górze koroną i otoczony wieńcem z liści. Wokół tych elementów widnieje tekst „REGNO D’ITALIA” (Królestwo Włoch) a w dolnej części monety wybito nominał „L 20” oraz znak menniczy.

Pakowanie

Włoska złota moneta 20 lirów Wiktor Emanuel II jest wykonana ze złota o czystości 21,6 karata, co oznacza, że zawiera 21,6/24 = 90% złota. Zawartość złota wynosi 5,806 gramów, podczas gdy sama moneta waży 6,451 gramów.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy kilka metod dostawy wysyłkowych, do których należą:

  • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
  • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
  • ORLEN Paczka – 19,00 zł;
  • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
  • Konwój indywidualny CHL – 599,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie do 48 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Wroclavia
Wrocław, Oławska
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Wrocław, Sucha
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka

Bezpłatna konsultacja online!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.