Wprowadzenie
Jak prezentuje się złota moneta Krugerrand 1 uncja złota?
Kliknij przycisk i zobacz jak w rzeczywistości wygląda ta złota moneta.
▷ Zobacz film produktowy
Złota moneta Krugerrand 1 oz
Złota moneta Krugerrand 1 oz stanowi klasykę gatunku wśród złotych monet bulionowych. Złoty Krugerrand zaliczany jest do ścisłego kanonu najpopularniejszych monet inwestycyjnych na świecie. Nie ma w tym przypadku, dlatego że Złota moneta Krugerrand 1 oz to pierwsza w historii złota moneta bulionowa, czyli wyemitowana na cele inwestycyjne.
Złota moneta Krugerrand 1 oz – historia afrykańskiej monety
Z pojawieniem się na rynku monety Złoty Krugerrand 1 oz ściśle wiąże się historia wydobycia złota przez Republikę Południowej Afryki. RPA przez połowę XX wieku uchodziła za największego producenta złota i pokrywała praktycznie połowę rocznego, światowego zapotrzebowania na ten kruszec. Tym oto sposobem w 1967 roku producent złota Rand Refinery rozpoczął produkcję pierwszych w historii monet bulionowych, które do dziś są przez wielu uznawane za najlepsze monety do inwestowania.
Mennica ta miała na celu rozpowszechnienie wśród osób prywatnych produktu, który byłby w stanie przenieść wartość ich oszczędności w czasie, a jednocześnie cieszył się szeroką rozpoznawalnością, gwarantującą łatwą wymianę na papierową walutę. Produktem tym okazała się właśnie Złota moneta Krugerrand 1 uncja złota.
Złoty Krugerrand do dziś utrzymuje się w aktywnym obrocie rynkowym i przez wielu uznawana jest za obowiązkową pozycję w portfolio inwestycyjnym. Złota moneta Krugerrand 1 oz charakteryzuje się bardzo wysoką płynnością, co niweluje potencjalne problemy z ewentualną odsprzedażą i czyni z niej doskonałą formę lokowania oszczędności. Co więcej, złota moneta Krugerrand 1 oz pełni funkcję pełnoprawnego środka płatniczego na terenie kraju emitenta.
Złota moneta Krugerrand 1 oz – co jeszcze ją wyróżnia?
Złota moneta Krugerrand 1 oz wyróżnia się wśród monet bulionowych nie tylko najdłużej trwającą emisją, lecz również niespotykaną barwą. Złota moneta bita jest z 22-karatowego złota, a swój rudawy kolor zawdzięcza domieszce miedzi, która czyni monetę bardziej wytrzymałą i zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu nawet dawny rocznik, wciąż cieszy oko pięknym wyglądem.
Złoty Krugerrand 1 oz swą nazwę zawdzięcza nazwisku południowoafrykańskiego polityka, a także byłego prezydenta RPA z końca XIX wieku (Kruger) oraz południowoafrykańskiemu randowi (waluta RPA).
Złoty Krugerrand 1 uncja złota łączy w sobie najwyższą jakość wykonania z wyjątkowymi walorami estetycznymi. Za projekt monety odpowiada Coert Steynberg – południowoafrykański rzeźbiarz i medalier. Awersm onety Krugerrand 1 uncja złota został poświęcony wizerunkowi Paula Krugera, dawnego prezydenta państwa Transwalu – państwa istniejącego w latach 1852-1902 w granicach RPA. Natomiast rewers zdobi zwierzęcy symbol kraju, czyli skocznika antylopiego.
Wymiary monety:
- średnica – 32,7 mm,
- grubość – 2,84 mm,
- Metal szlachetny i próba – złoto 916,6,
- Waga – 33,95576.
Ile jest wart 1 Krugerrand? Cena Krugerranda
Zastanawiasz się, ile kosztuje krugerrand? W przypadku złotej monety Krugerrand cena zależna jest od tego, jak kształtuje się wykres kursu złota. Obowiązująca w danej chwili cena złota jest podstawą do ustalania aktualnej wartości monety. Aktualna cena Krugerranda widoczna jest na tej stronie, podobnie jak cena skupu.
W ofercie Tavex złota moneta Krugerrand znajduje się również w innych gramaturach:
Krugerrand 1 uncja złota – długoterminowa inwestycja w złoto
Niezależnie czy chcesz dopiero rozpocząć lokowanie kapitału w złoto inwestycyjne, czy zdecydować się na kolejne inwestycje w złote monety, złota moneta 1 oz Krugerrand będzie idealnym wyborem. Moneta jednouncjowa zazwyczaj charakteryzuje się najlepszą ceną za gram złota, a rozpoznawalność Krugerranda gwarantuje łatwość ewentualnej odsprzedaży.
Inwestowanie w złoto fizyczne to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak inwestować w złoto, zapraszamy do lektury naszych artykułów