Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Co warto zobaczyć w Macedonii?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Poradniki turystyczne dnia 19.07.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9265,41 PLN/oz
  
- 1,46 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,26 PLN/oz
  
- 3,71 PLN
Co warto zobaczyć w Macedonii?

Jeśli masz problem z wyborem celu swej wakacyjnej podróży, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Tym razem opowiemy o tym, czy warto jechać do Macedonii, a także jakie miejsca w tym kraju są godne uwagi.

Czy warto jechać do Macedonii? Wakacje w Macedonii

Republika Macedonii Północnej to państwo znajdujące się w Europie Południowej, w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Kraj ten może nie jest najczęściej wybieraną destynacją na wakacje, aczkolwiek zdecydowanie warto go odwiedzić. Perła Bałkanów – jak często nazywa się Macedonię, ma do zaoferowania turystom nie tylko krystalicznie czyste wody słynnego Jeziora Ochrydzkiego, lecz także liczne pasma górskie, ciekawą architekturę i niezliczoną ilość zabytków. Ponadto, z pewnością nie można narzekać tutaj na brak pięknych widoków, ponieważ krajobraz Macedonii bez wątpienia zachwyci niejednego turystę. W dodatku, Macedonia to miejsce, które nie zawiedzie również naszego podniebienia. Znakomita kuchnia regionalna sprawi, że będziesz miał ochotę tu wrócić! Odnajdzie się tutaj wielu turystów, zarówno wielbicieli górskich wędrówek, poszukiwaczy urokliwych zakątków, miłośników fauny i flory, a także marzących o sportach wodnych i wypoczynku nad jeziorem. Mnogość zabytków przyprawia o zawrót głowy, a ceny są dosyć atrakcyjne. Czego chcieć więcej? Nie pozostaje więc nic innego, jak pakować walizki i wyruszać na wakacje do Macedonii! Tylko co warto tam zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Macedonii?

Topowa 5 – czyli 5 najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Macedonii:

Miejsce 1: Ochryda

Ochryda to niewątpliwie jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Macedonii. To miasto znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, u stóp gór Galiczica, nad słynnym Jeziorem Ochrydzkim. Od 1980 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Owo jezioro jest nie tylko najgłębszym na Bałkanach, lecz również najstarszym w całej Europie. Ponadto, Ochryda to prawdziwe bogactwo zabytków. Odnajdziemy tutaj liczne cerkwie np. Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, Cerkiew św. Zofii, Cerkiew św. Pantelejmona, a także ruiny bazyliki św. Erazma, ruiny twierdzy cara Samuela. Ponadto, znajduje się tutaj pochodzący z okresu hellenistycznego Starożytny Teatr. Latem odbywają się tu różne festiwale: teatralny, folkloru bałkańskiego, bałkańskiej muzyki ludowej. Ochryda to nie tylko miasto zwane najpiękniejszym w Macedonii, zachwycające malowniczym krajobrazem, lecz także wielka skarbnica zabytków.

Miejsce 2: Skopje

Będąc w Macedonii nie można zapomnieć o odwiedzeniu jest stolicy – miasta Skopje. Znajduje się ono w kotlinie na wschód od pasma górskiego Szar Planina, nad rzeką Wardar. To miasto zachwyca różnorodnością architektury. Odnajdziemy tu zarówno budynki w stylu neoklasycystycznym, socjalistycznym, jak i pozostałości po zabudowaniach z czasów bizantyjskich np. twierdzę Skopsko Kale, pochodzący jeszcze z czasów osmańskich kamienny most. To nie wszystko! Wizyta w Skopje nie może się odbyć bez zobaczenia obiektów postawionych w ramach projektu rewitalizacji miasta – Skopje 2014. Jednym z nich jest np. budzący kontrowersje pomnik „Wojownika na koniu” na Placu Macedońskim, nieoficjalnie przedstawiający Aleksandra Macedońskiego.

Miejsce 3: Bitola

Odwiedzając Macedonię, warto pamiętać również o Bitoli. Miasto to znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Dragor, 15 kilometrów od granicy z Grecją. Charakterystycznym miejscem jest tutaj Shirok Sokak – deptak z zabytkowymi budynkami. Na jego północnym krańcu wznosi się Saat Kula – wieża zegarowa, mierząca 32 m. wysokości, ukończona w XIX w. Warto zobaczyć również cerkiew św. Dymitra, meczet Jeni o bogatej ornamentyce, Besitan – kryty bazar z XV wieku, Muzeum Bitoli, ruiny starożytnego miasta Heraclea, Dom Armii i wiele, wiele innych. Naprawdę trudno się tutaj nudzić! Wszyscy miłośnicy historii z pewnością będą zachwyceni pobytem w Bitoli.

Miejsce 4: Kanion Matka

Każdy turysta zwiedzający Macedonię powinien zobaczyć to miejsce na własne oczy. Mowa o tzw. Kanionie Matka, znajdującym się nieopodal miasta Skopje, dokładnie w odległości 15 kilometrów na południowy zachód. Jezioro Matka to najstarsze sztuczne jezioro w Macedonii.

Kanion Matka stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych kraju. W jego obrębie można odwiedzić wiele ciekawych miejsc i zaplanować rozmaite aktywności jak np. spływy kajakowe, trekking, zwiedzanie cerkwi św. Andrzeja czy też rejs łodzią do Vrelo – być może najgłębszej podwodnej jaskini na świecie! A to wszystko w towarzystwie nieziemskich widoków. Żyć, nie umierać! Jak widać, atrakcji nie brakuje i każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

Miejsce 5: Park Narodowy Galiczica

Park Narodowy Galiczica został założony w 1958 roku. Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, przy granicy z Albanią. To miejsce gwarantuje przepiękne, zapierające dech w piersiach widoki.

Krajobraz parku składa się z malowniczych jezior przeciętych pasami górskimi, w otoczeniu niezwykłej roślinności. Park narodowy może szczycić się bogactwem nie tylko flory, ale również fauny. Można tam spotkać 11 gatunków reliktowych i endemicznych roślin oraz 26 gatunków endemicznych zwierząt. To miejsce jest stworzone do górskich wycieczek, wędrówek, jazdy na rowerze czy też odkrywania jaskiń. To obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla wszystkich miłośników przyrody. 

Pogoda w Macedonii – kiedy wybrać się do Macedonii?

Gdy znamy już cel naszej podróży pozostaje odpowiedzieć jeszcze na jedno pytanie – kiedy najlepiej się tam udać? Jaka jest najlepsza pora na wyjazd do Macedonii? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Jeśli nie wyobrażasz sobie urlopu bez słońca i ciepłych temperatur, najlepszą porą roku na wakacje w Macedonii będzie lato.

W czerwcu średnia temperatura powietrza w ciągu dnia oscyluje wokół 26 st. C., a nocą spada do ok. 13 st. C. Słoneczną pogodą będziemy mogli cieszyć się przez ok. 19 dni.

Lipiec i sierpień przyniosą jeszcze cieplejsze temperatury. W ciągu dnia temperatura powietrza średnio wynosi 18 st. C., a w nocy 16 st. C. Słońce będzie rozpieszczać turystów aż przez 24-25 dni w miesiącu. Idealnie na opalanie nad jeziorem!

Jeśli jednak chłodniejsze temperatury nie są Ci straszne i pragniesz odpocząć od zgiełku, odpowiednim rozwiązaniem będą wakacje w Macedonii poza sezonem. Najcieplejsze temperatury poza sezonem będą towarzyszyć nam we wrześniu. Wówczas średnia temperatura powietrza w ciągu dnia będzie oscylować wokół 23 st. C., a nocą spadnie do ok. 11 st. C. W ciągu miesiąca doświadczymy ok. 23 słonecznych dni.

Nieco chłodniej, lecz nadal przyjemnie będzie w maju. W tym miesiącu średnia temperatura powietrza wynosi ok. 21 st. C., a nocą spada do ok. 9 st. C. Słonecznych dni wypada ok. 19 w miesiącu.

Miłośników zwiedzania powinien zadowolić również wyjazd w październiku. Wtedy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 17 st. C., a w nocy 7 st. C. Opady powinny występować przez ok. tydzień w ciągu całego miesiąca.

Dużo zimniej robi się w listopadzie. Średnia temperatura w ciągu dnia to ok. 10 st. C., a nocą spada do 1 st. C. Zazwyczaj pada przez ok. 8 dni w miesiącu.

Sytuacja podobnie wygląda w marcu. Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi ok. 11 st. C., a w nocy 0 st. C. Pada przez ok. 9 dni w miesiącu.

Kwiecień jest dosyć chłodny, ale dobrze nadaje się na zwiedzanie bez tłumów. Temperatura w ciągu dnia wynosi średnio 16 st. C., a w nocy 4 st. C. Możemy liczyć na ok. 19 słonecznych dni.

Fanów śnieżnych krajobrazów Macedonia zachwyci zimą. W grudniu możemy spodziewać się ok. 5 st. C. w dzień oraz -2 st. C. w nocy. Opady zwykle występują przez ok. 9 dni w miesiącu. Styczeń to najzimniejszy miesiąc w Macedonii. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 4 st. C., a w nocy spada do -4 st. C. Pada przez ok. tydzień. W lutym termometry w ciągu dnia pokażą średnio 7 st. C., a w nocy -2 st. C. Opady również występują przez ok. tydzień w miesiącu.

Jak zaplanować podróż do Macedonii? – niezbędne porady praktyczne

Zanim jednak będziemy zwiedzać, rozkoszować się pięknymi widokami czy wypoczywać nad jeziorem, musimy podjąć jeszcze kilka niezbędnych decyzji organizacyjnych. Przede wszystkim – podróż na własną rękę, czy z biurem podróży?

Macedonia na własną rękę 

Podróż na własną rękę z pewnością nie jest dla każdego. Wymaga dobrej organizacji, na którą trzeba poświęcić zarówno trochę czasu, jak i wysiłku. Szczególnie wtedy, gdy niekoniecznie chcemy wydać na wakacje miliony monet. Warto rozważyć czy taki typ podróżowania jest dla nas. Zaplanowanie dobrego wyjazdu stanowi pewne wyzwanie, jednakże daje również wiele wspaniałych możliwości, których często biura podróży nie są w stanie zapewnić. Przede wszystkim, atutem jest duża mobilność i niezależność. To także duże ułatwienie ludzi kochających spontaniczność oraz odkrywanie mniej oczywistych zakątków kraju. Podróż do Macedonii na własną rękę może okazać się niezapomnianą przygodą, która na długo zapadnie w pamięci ze względu na swą wyjątkowość i idealne dopasowanie do indywidualnych preferencji.

Macedonia z biurem podróży

Jeśli należysz do turystów, którzy cenią sobie proste rozwiązania i z różnych powodów nie chcą zaprzątać głowy rozmaitymi aspektami podróży – zawsze możesz wybrać wakacje z biurem podróży. One również mają wiele zalet. Przede wszystkim, to dobra opcja dla wiecznie zabieganych – oszczędzają wiele czasu. Wybierając wakacje z biurem podróży nie musisz spędzać wielu godzin na przetrząsaniu Internetu w poszukiwaniu jak najkorzystniejszych ofert. Ponadto, jeśli nie mamy doświadczenia w samodzielnym podróżowaniu, wakacje z biurem podróży mogą uchronić nas przed zbyt dużymi kosztami, a także co istotne – zapewniają ubezpieczenie. W dodatku to dobre rozwiązanie, gdy odwiedzamy kraj po raz pierwszy i zależy nam na odwiedzeniu najbardziej popularnych atrakcji turystycznych.

Transport w Macedonii, czyli jak podróżować w Macedonii? 

Zapewne najwygodniejszym sposobem podróżowania będzie wypożyczenie samochodu. Jednakże, gdy ta opcja nie wchodzi w grę, komunikacja publiczna nie powinna nas zawieść. Transport autobusowy w Macedonii jest dosyć dobrze rozwinięty i podróże nim nie sprawiają raczej wielu kłopotów. Ceny nie przerażają, a ilość połączeń jest zadowalająca. Zagubionym turystom przyjdzie z pomocą strona internetowa Stołecznej Stacji Autobusowej.

Natomiast sieć kolejowa w Macedonii nie jest zbyt rozbudowana. Połączeń kolejowych jest raczej niewiele. Głównym węzłem kolejowym kraju, z którego odjeżdżają wszystkie pociągi jest stolica – Skopje.

W Macedonii znajdują się dwa lotniska, w miastach Skopje oraz Ochryda.

Waluta w Macedonii

Walutą obowiązującą w Macedonii jest oznaczana międzynarodowym skrótem MKD denar macedoński. W celu zapoznania się z najważniejszymi kwestiami, związanymi z realizacją płatności w trakcie pobytu w Macedonii, zachęcamy do lektury artykułu w całości poświęconemu wspomnianej tematyce. https://tavex.pl/jaka-walute-zabrac-do-macedonii/

Cena złota (XAU-PLN)
9265,41 PLN/oz
  
- 1,46 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,26 PLN/oz
  
- 3,71 PLN

Możesz chcieć również przeczytać