Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Ile waży sztabka złota? 

Autorem artykułu jest Gabriela Kozien – opublikowano w kategorii Poradniki inwestycyjne dnia 07.03.2025
Cena złota (XAU-PLN)
12471,20 PLN/oz
  
+ 94,80 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,25 PLN/oz
  
+ 0,72 PLN
Ile waży sztabka złota?

Sztabki złota to obok monet bulionowych jedne z najczęściej wybieranych produktów na inwestycję. Długoterminowo zabezpieczają kapitał przed inflacją i zawirowaniami na rynkach finansowych. Jednym z kluczowych pytań, przed którym staje inwestor dopiero rozpoczynający swoją przygodę z inwestycją w ten kruszec, jest to, ile waży sztabka złota. Sztabki złota są bite lub odlewane, a ich rozmiary mogą się różnic, co naturalnie przekłada się na ich wagę. Zatem, ile kosztuje złoto inwestycje w formie sztabek? Jakie są najpopularniejsze gramatury sztabek złota? Ile waży duża sztabka złota, którą możemy kojarzyć z filmów? 

Waga złota w sztabkach – ile waży sztabka złota?

Ile waży sztabka złota?Tave sztabka złota

Ile waży jedna sztabka złota? Wartość każdej sztabki złota jest ściśle skorelowana z jej ceną. Obecnie na rynku znajdziemy złoto w sztabkach o różnych gramaturach – od 0,25 grama do nawet 1 kilograma – dzięki czemu każdy inwestor jest w stanie zainwestować w produkt dostosowany do jego indywidualnych możliwości finansowych dopasowany do strategii inwestycyjnej. Dodatkowo w międzynarodowym obrocie funkcjonują sztabki złota o wadze 400 uncji trojańskich, co odpowiada w przybliżeniu 12,44 kilogramom złota. Ile kosztuje sztabka złota 12 kg? W chwili pisania tego tekstu cena kilograma złota oscyluje w okolicach 364 502 PLN, tak więc taka sztaba złota to aktualnie koszt ponad 4 500 000 PLN! Sprawdź także artykuł: Uncja złota, ile to gram?

Rodzaje sztabek złota – jakie są wagi sztabek złota?

Ile waży standardowa sztabka złota? Najczęściej na cele inwestycyjne wybierane złoto w sztabkach o wadze jednej uncji trojańskiej. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z inwestowaniem w złoto, a pojęcie uncji trojańskiej nie jest Ci znane nie zasypuj w tym momencie wyszukiwarki internetowej hasłami takimi jak: “uncja złota ile to gram?”, “ile waży uncja złota?”, “1 uncja trojańska ile to gram?”, “1 uncja złota waga” – żeby poznać odpowiedź na pytanie, ile waży jedna uncja trojańska wystarczy, że przeczytasz nasz artykuł (link do artykułu). 

Niekiedy jednak inwestorzy decydują się na zakup mniejszych, bądź większych sztabek złota. Poniżej znajdziesz listę wszystkich gramatur złotych sztabek dostępnych na rynku: 

  • sztabka złota 0,25g
  • sztabka złota 1g
  • sztabka złota 2g
  • sztabka złota 2,5g
  • sztabka złota 5g
  • sztabka złota 10g
  • sztabka złota 20g
  • sztabka złota 1 oz
  • sztabka złota 50g
  • sztabka złota 100g
  • sztabka złota 250g
  • sztabka złota 1kg

Sztabki złota dzielą się na dwie grupy, tj. sztaki bite i odlewane, które różnią się od siebie m.in. procesem produkcji, walorami wizualnymi i ceną. Sztabki złota bite wytłaczane z uprzednio przygotowanego bloku złota charakteryzują się idealnym kształtem i gładką powierzchnią. Z kolei sztabki złota odlewane powstają poprzez wlewanie stopionego złota do formy. Mają więc mniej estetyczny wygląd – ich krawędzie są nieregularne, a powierzchnia zdecydowanie mniej gładka niż w przypadku sztabek bitych. Odlewane sztabki złota są mniej kosztowne w produkcji, jednak w dalszym ciągu  cechuje je wysoka wartość inwestycyjna. 

Od czego zależy waga sztabki złota – jak produkuje się złote sztabki?

Waga sztabki złota zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia oraz standardów ustalonych przez instytucje finansowe oraz tego, jaka mennica odpowiada za produkcję sztabki. Najbardziej znane złoto inwestycyjne, używane w międzynarodowym handlu, to sztabki, za których produkcję odpowiadają mennice zrzeszone w ramach Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA). Ich waga wynosi około 400 uncji trojańskich, czyli w przybliżeniu 12,4 kg (1 uncja trojańska odpowiada około 0,0311 kg). Proces produkcji złotych sztabek rozpoczyna się od rafinacji złota, czyli usunięcia zanieczyszczeń i osiągnięcia wysokiej czystości metalu, zwykle na poziomie 99,99%. Oczyszczone złoto jest następnie topione w piecach indukcyjnych, a płynny metal wlewany do form odlewniczych lub w przypadku sztabek bitych – walcowany na cienkie blachy i wykrawany w precyzyjne kształty. Po ostudzeniu złoto w sztabkach jest ważone. Sztabkom nadany zostaje indywidualny numer seryjny i są one poddawane testom jakości. W zależności od producenta i standardów, sztabki złota mogą być pakowane w specjalne opakowania, tzw. CertiPacki, który gwarantują autentyczność i zabezpieczają produkt. Waga sztabki złota może się także nieznacznie różnić ze względu na specyficzne tolerancje produkcyjne, jednak zawsze pozostaje w ustalonym przedziale norm.

Ile kosztuje sztabka złota?

Ile kosztuje sztabka złota?

Ile kosztuje sztabka złota? Gramatura, rozpoznawalność danej sztabki złota czy sposób bicia to jedynie kilka z elementów, które wpływają na odpowiedź na pytanie, ile jest warta sztabka złota. Kluczowym czynnikiem jest aktualna cena złota na światowych rynkach, która zmienia się dynamicznie w zależności od popytu, podaży, sytuacji gospodarczej oraz geopolitycznej. Wartość konkretnej sztabki złota zależy także od jej gramatury – im większa sztabka złota, tym co do zasady mniejsza marża w przeliczeniu na gram złota. W kontekście określania ceny sztabki złota istotna jest również renoma producenta. Jednocześnie kupując złoto w sztabkach należy pamiętać o dodatkowych kosztach, takich jak marża dilera, podatki oraz ewentualne opłaty za przechowywanie czy transport. Wszystkie te czynniki sprawiają, że cena sztabki złota 

nie zawsze będzie taka sama. Ile kosztuje sztabka złota 1 kg, a ile trzeba zapłacić za sztabkę o wadze 1 grama? Aktualną ofertę złotych sztabek znajdziesz klikając w kategorię “Złoto” a następnie wybierając opcję “Złote sztabki”. Jeśli zależy Ci, aby dowiedzieć się, ile kosztuje najmniejsza sztabka złota, koniecznie sprawdź ofertę sztabki złota Tavex 0,25g. 

Jaka jest wielkość sztabki złota? 

Ile waży metr sześcienny złota? Złoto cechuje się bardzo wysoką gęstością – gęstość złota g/cm3 wynosi aż 19,32! Co to oznacza w praktyce? Metr sześcienny złota waży około 19 320 kg (czyli 19,32 tony). Te liczby robią niemałe wrażenie, szczególnie jeśli uświadomimy sobie, że tona złota to obecnie koszt około 360 808 269 PLN! Dla porównania wymiary sztabki złota o wadze 1 uncji trojańskiej na przykładzie sztabki Valcambi wynoszą 38 mm x 22 mm x 2,3 mm. Ile waży litr złota? Litr złota, który odpowiada 1 dm3 waży 19,32 kg.

Jakie sztabki złota kupować? Gdzie kupić sztabkę złota?

Chociaż w dalszym ciągu najczęściej na cele inwestycyjne wybierane jest złoto w sztabkach, którego waga wynosi jedną uncję trojańską, w ostatnich latach istotnie wzrosło zainteresowanie mniejszymi produktami. Wynika to z tego, że długoterminowi inwestorzy decydują się na regularne zakupy mniejszych sztabek, co pozwala uśrednich cenę kruszcu i nie przejmować się krótkoterminowymi wahaniami. Chociaż spread na mniejszych sztabkach jest nieco wyższy niż w przypadku większych gramatur, warto mieć na uwadze, że cechują się one wyższą płynnością.

Gdzie kupić sztabkę złota? Złoto inwestycyjne najlepiej kupować u renomowanych, zaufanych dostawców, takich jak Tavex, którzy dzięki bezpośrednim współpracom z największymi mennicami oferują szeroką gamę złotych sztabek od różnych producentów w bardzo konkurencyjnych cenach. W Tavex każdy klient jest na wagę złota, dlatego główny nacisk skoncentrowany jest na profesjonalnej obsłudze klienta i dbałości o indywidualne potrzeby każdego inwestora decydującego się na inwestycję w złoto. Niezależnie czy planujesz kupić gram, uncję czy nawet kilogram złota w ofercie Tavex znajdziesz produkt dostosowany do Twoich indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. 

Inwestowanie w sztabki złota – czy warto inwestować w złoto?

Inflacja, zmienność na rynkach finansowych, potrzeba długoterminowego zabezpieczenia to jedynie część powodów, dla których inwestorzy wybierają złoto. Inwestycja w złoto zapewnia stabilność portfela inwestycyjnego nawet w niepewnych gospodarczo czasach ze względu na niską korelację tego kruszcu z innymi klasami aktywów. Złoto inwestycyjne wykazuje się odpornością na zmienne warunki rynkowe i jest pozbawione jest ryzyka kredytowego. Inwestowanie w złoto fizyczne jest dodatkowo uznawane za jedną z prostszych form inwestycji, dostępną dla każdego. Wiecej na temat inwestowania w złoto i zalet tego kruszcu znajdziesz w artykule: Jak inwestować w złoto?

Możesz chcieć również przeczytać