Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Uncja złota – ile to gram? 

Autorem artykułu jest Gabriela Kozien – opublikowano w kategorii Poradniki inwestycyjne dnia 06.12.2023
Cena złota (XAU-PLN)
9421,81 PLN/oz
  
- 29,59 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
113,36 PLN/oz
  
- 1,65 PLN
Uncja złota - ile to gram?

Każdemu, kto choć raz trzymał złotą monetę w dłoniach, obiło się o uszy takie pojęcie jak uncja złota. Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia ze złotem inwestycyjnym, z pewnością w Twej głowie pojawiają się różne pytania. Co to jest uncja? Ile waży uncja złota? Ile gramów jest w uncji? Jedna uncja ile to gram? 1 uncja ile to kg? Ile kosztuje uncja złota? W niniejszym artykule postaramy się rzucić nieco światła na owe zagadnienia i sprawić, by uncja złota nie była już dłużej owiana mgiełką tajemnicy. 

Co to jest uncja złota?

Uncja jest jednostką miary, którą stosuje się głównie w krajach anglosaskich do pomiaru masy różnych substancji. Swą nazwę uncja zawdzięcza łacińskiemu słowu „uncia”, określającemu wagę 1/12 libry – podstawowej jednostki masy w starożytnym Rzymie. 

Uncja to również jednostka masy metali szlachetnych. Miara złota jest oznaczana literami „oz”. Co to jest oz? „Oz” to symbol, który pochodzi od starego włoskiego słowa „onza”, obecnie wymawianego jako „oncia”.  Gdy już wiadomo co to jest uncja, czyli tym samym co to jest oz, pora przejść do równie ważnej kwestii, jaką jest waga uncji – uncja złota ile to gram, 1 uncja srebra ile to gram? Dlaczego w ogóle istotne jest by wiedzieć, ile wynosi uncja, ile to jest 1 oz?

Uncja – ile to gram?

Jeśli interesujesz się rynkiem metali szlachetnych warto orientować się, ile to uncja, ile to gram. Jest to niezbędne, ponieważ nie wiedząc, ile gramów jest w uncji, czy też, ile uncji wychodzi na 1 kg, nie znamy podstaw potrzebnych od właściwego szacowania i obracania metalami szlachetnymi. Tak więc inwestowanie w złoto bez wątpienia wymaga znajomości tak podstawowych informacji, jak co to jest uncja złota oraz ile gram ma 1 uncja złota.  Pozwolą one sprawnie przeliczać jednostki miar masy w kontekście inwestycji. 

Rodzaje uncji 

By odpowiedzieć na pytanie, ile waży uncja złota, należy wziąć pod uwagę, że zależy to od rodzaju uncji. Wyróżniamy bowiem różne odmiany uncji. Do najpopularniejszych należy uncja międzynarodowa oraz uncja trojańska. Ile wynosi 1 uncja złota w przypadku każdej z nich? 

Uncja międzynarodowa 

Jedna uncja międzynarodowa odpowiada wartości 1/16 funta międzynarodowego, którego miara w przeszłości ulegała licznym zmianom. Aktualna miara funta międzynarodowego przyjmowana w krajach anglosaskich wynosi 0,45359237 kg. Oznacza to, że masa jednej uncji międzynarodowej jest równa 28,34952981 g. 

Jedna uncja międzynarodowa – ile to gram?

W przybliżeniu jedna uncja międzynarodowa wynosi 28 g. 

Uncja trojańska 

Uncja trojańska to najpopularniejsza jednostka miary stosowana do określania masy metali szlachetnych. Jednostka masy, którą najczęściej określa się złoto jest właśnie uncja trojańska, która odpowiada wartości 1/12 funta trojańskiego. Aktualnie w krajach anglosaskich masa jednej uncji trojańskiej odpowiada 31,1034768 g. Uncja trojańska występuje również pod innymi nazwami – określa się ją także mianem uncji jubilerskiej lub aptekarskiej. 

Jedna uncja trojańska – ile to gram?

W przybliżeniu jedna uncja trojańska wynosi 31g.

Więcej informacji na temat miary jaką jest uncja trojańska znajdziesz w artykule pod linkiem – https://tavex.pl/co-to-jest-uncja-trojanska/>.

Ile kosztuje uncja złota?

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „1 uncja złota cena” naszym oczom ukażą się inne wyniki, w zależności od konkretnego momentu w czasie, w którym poszukujemy takiej informacji. Dzieje się tak, ponieważ cena złota podlega nieustannym zmianom. Poniżej przedstawiamy przykładowe produkty z naszej oferty o wadze jednej uncji.

Złoto – jedna uncja:

Wyżej przedstawione produkty to najpopularniejsze jednouncjowe monety bulionowe, które cieszą się rozpoznawalnością na całym świecie i stanowią podstawę, jeśli chodzi o inwestowanie w złoto. Zatem ile kosztuje uncja złota? Aktualnie, jak widać na przykładzie monet bulionowych, cena 1 uncji złota mieści się w przedziale 8400 – 8800 złotych. 

Od czego zależy cena uncji złota? 

Jak już wiadomo, cena uncji złota zmienia się w czasie. Od czego to zależy? Cena złota jest uzależniona od wielu różnych czynników. Przede wszystkim, na cenę złota wpływają siły rynkowe – popyt oraz podaż. Złoto jest naturalnym surowcem, którego zasoby są ograniczone nie da się więc szybko zwiększyć jego produkcji. Gdy ilość produktu na rynku spada, a cieszy się on dużą popularnością, automatycznie jego cena wzrasta. W przypadku, gdy popyt na złoto spada, zmniejsza się również cena uncji złota. Na popyt i podaż złota wpływ mają rozmaite czynniki jak np. sytuacja gospodarcza na świecie, poziom inflacji czy też siła dolara amerykańskiego. Zatem, warto obserwować, jak kształtuje się kurs złota. Aktualny kurs złota jest dostępny pod linkiem: https://tavex.pl/wykres-ceny-zlota-kurs/.

Czy warto zainwestować w uncję złota? 

Niezależnie od tego jaką otrzymamy odpowiedź wpisując frazę „1 uncja złota cena”, inwestowanie w złoto z pewnością przyniesie korzyści w perspektywie długoterminowej.  Złoto nie bez powodu zwane jest bezpieczną przystanią. Stanowi ono doskonałe zabezpieczenie kapitału, nie podlega ryzyku bankructwa czy znaczącego wzrostu podaży. Świetnie nadaje się do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, zabezpiecza przed inflacją, można się z nim swobodnie przemieszczać na terytorium UE, a także jest aktywem zwolnionym z podatku VAT. Inwestycja w złoto wiąże się z wieloma zaletami, które sprawiają, że warto lokować swe środki w tym kruszcu. 

Możesz chcieć również przeczytać