Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Czech?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Rynek walut na 20.04.2017
Cena złota (XAU-PLN)
7 217,74 PLN/oz
  
+ 50,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,12 PLN/oz
  
+ 2,76 PLN

W związku ze zbliżającym się długim weekendem majowym warto poznać walutę jednego z najpopularniejszych krajów na krótkie wyjazdy, jakim są Czechy. W końcu Praga – stolica tego państwa – jest piątym najpopularniejszym wśród turystów miastem w Europie. W artykule odpowiemy na pytanie jaką walutę zabrać do Czech – głównie dlatego, że w 2015 roku przychody z turystyki w całych Czechach przekroczyły 150 mld CZK.


Jaką walutę zabrać na Czechy? Jaka waluta w Czechach?

Walutą obowiązującą w Czechach jest korona czeska, oznaczana międzynarodowym kodem CZK. Ta jednostka monetarna została formalnie wprowadzona w 1993 roku, choć początkowo, po rozpadzie Czechosłowacji, obowiązywała unia monetarna i wspólna korona czechosłowacka. Wycofano ją jednak ze względów gospodarczych.

Czeska waluta jest w tej chwili warta około 0,16 PLN (Aktualny kurs korony czeskiej). Nie jest to najwygodniejszy kurs do szybkiego przeliczania cen z polskich złotych, stąd warto wcześniej przygotować sobie „ściągawkę” walutową z przeliczeniem wybranych wartości w czeskiej walucie na polską. Przy wymianie w Tavex taką ściągawkę można otrzymać od razu przy wymianie.

Jak dzieli się korona czeska? Podział waluty Czech

Czeska korona dzieli się na 100 halerzy, lecz monety o nominałach mniejszych od 1 czeskiej korony zostały wycofane z obiegu w 2009 roku. Aktualnie dostępne nominały czeskiej korony to: 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000.

Jak wygląda waluta Czech?

Banknoty przedstawiają wizerunki postaci ważnych w historii Czech, wśród nich na przykład Tomáš Masaryk – pierwszy prezydent Czechosłowacji.

Jak wygląda korona czeska?

CZK awers korony czeskiej (waluty Czech)

CZK rewers korony czeskiej (waluty Czech)


Jak płacić w Czechach?

Najpopularniejszymi w obiegu banknotami są 500 CZK oraz 1000 CZK. Przy mniejszych płatnościach oczywiście wygodniejsze są mniejsze nominały, takie jak 100 czy 200 koron. Ponadto warto pamiętać, że wcześniej w obiegu były również banknoty 20 CZK i 50 CZK – zostały one zastąpione monetami.

Udział falsyfikatów czeskiej korony w obiegu jest znikomy i nie trzeba obawiać się otrzymania fałszywego banknotu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sprawdzić znak wodny umieszczony z lewej strony banknotu oraz recto-verso. Jest to specjalny symbol, umiejscowiony po prawej stronie od nominału banknotu, który musi się idealnie wypełniać pod światło (więcej o recto-verso).

Korona czeska – kantor Warszawa

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie korony czeskie. Waluta Czech – korona czeska – dostępna jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać gotówki z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Jak dostać się do Czech?

W ramach swobodnego przepływu w granicach Unii Europejskiej wjazd do Czech nie wymaga specjalnych pozwoleń. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty lub paszport.

Bezpośredni lot pomiędzy stolicami Polski i Czech trwa ok. 1,5 godziny. Przelot organizują chociażby polskie linie lotnicze LOT. Podróż samochodem zajmie ok. 7 godzin, w trakcie których należy pokonać średnio 650 km.

Kup bilety lotnicze przez eSky


Jaka waluta do Czech? Korona czeska!

Malownicza stolica – Praga, obfitość wspaniałych tras narciarskich zimą oraz wędrowniczych latem, a także ciekawa kuchnia i wyborne piwo sprawiają, że nasz południowy sąsiad jest znaczącym graczem na rynku turystyki w Europie. W podróży do Czech powinna towarzyszyć nam odpowiednia ilość koron czeskich, które zawsze dostępne są w kantorze Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać