Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Libanu?

Autorem artykułu jest Jakub Hertel – opublikowano w kategorii Rynek walut dnia 30.07.2019
Cena złota (XAU-PLN)
6 821,46 PLN/oz
  
+ 44,71 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,82 PLN/oz
  
+ 1,60 PLN

Liban to państwo zlokalizowane w Azji, które wchodzi w skład państw określanych mianem Bliskiego Wschodu. Imponujące zabytki znajdujące się na terytorium Libanu pozwolą nam przenieść się tysiące lat wstecz i poczuć niezwykły klimat oraz poznać skrywane w murach starożytnych ruin nieodkryte tajemnice minionych epok. Wycieczka wśród pozostałości po starożytnych miastach czy maronickich świątyniach sprawią, że każdy, kto odwiedzi Liban chociaż raz, bezgranicznie zakocha się w jego orientalnej kulturze. Możesz już pakować walizkę na tę ekscytującą historyczną podróż, jednak wcześniej sprawdź pieniądze w Libanie – w artykule szczegółowo omówimy dlaczego i jaką walutę zabrać do Libanu.

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ FUNTY LIBAŃSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Kantor Warszawa Centrum – wymiana walut TavexJaką walutę zabrać do Libanu? Jaka waluta jest w Libanie?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Libanu (waluta w Libanie) to funt libański. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla funta libańskiego to LBP.

Krótka historia waluty Libanu

Miano oficjalnie obowiązującej waluty w Libanie przed I wojną światową należało do liry tureckiej. Było to związane z zależnością Libanu od Imperium Osmańskiego. Po jego upadku nastąpiło wprowadzenie nowej waluty, a mianowicie funta egipskiego, który stanowił powszechnie używaną jednostkę monetarną na terytorium Libanu do przejęcia kontroli nad państwem przez Francję.  Nowe władze wprowadziły wówczas do obiegu nową walutę, a konkretniej mówiąc funta syryjskiego.

Przełomowym okresem w historii Libanu okazał się rok 1924, bowiem wtedy to ówczesne władze zaczęły emisję własnych monet. Rok później – w 1925 – rozpoczęła się również emisja libańskich banknotów. Warto jednak wspomnieć, że dopiero w 1939 roku aktualna waluta Libanu – funt libański – została uznana za oficjaną jednostkę monetarną tego kraju, tym samym całkowicie wypierając z obiegu funty syryjskie.

Jaka waluta w Libanie? – flaga Libanu

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Libanu

Kantor Warszawa Centrum – wymiana walut TavexJeżeli szukasz miejsca gdzie kupić funty libańskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Libanu jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta libańska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Liban – jak dzieli się funt libański LBP?

1 funt libański stanowi równowartość 100 piastrów. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 50, 100, 250 i 500 funtów;
  • banknoty o nominałach 1000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000 funtów.

Liban waluta – jak wyglądają funty libańskie?

Libańskich banknotów nie wyróżnia bogata wzorzystość, jak mogłoby się wydawać po przeczytaniu historii nt. tego, jaka waluta obowiązuje w Libanie. Na banknotach LBP nie zobaczymy wizerunków ważnych dla Libanu osobistości czy charakterystycznych dla tego kraju symboli. Dostrzec możemy natomiast różnorakie figury geometryczne, arabskie napisy i prymitywne krajobrazy. Tym, co zdecydowanie wyróżnia banknoty Libanu, jest ich szata kolorystyczna, ponieważ każdy z nich ma inną barwę. Kolory poszczególnych banknotów prezentują się w następujący sposób:

  1. 1000 funtów libańskich – zielony;
  2. 5000 funtów libańskich – różowy;
  3. 10000 funtów libańskich – żółty;
  4. 20000 funtów libańskich – czerwony;
  5. 50000 funtów libańskich – niebieski;
  6. 100000 funtów libańskich – zielony.

Jak wygląda LBP waluta Libanu?

Funt libański LBP – waluta Libanu (awers)

Funt libański LBP – waluta Libanu (rewers)

Źródło zdjęć banknotów: https://tavex.lv/


Kantor Warszawa Centrum – wymiana walut TavexJak płacić w Libanie? Czym najlepiej płacić w Libanie?

Wyjazd do Libanu nie jest problematyczny pod względem wygody finansowej. W w większości sklepów, restauracji oraz innych lokalach usługowych będziemy mogli posłużyć się karta kredytową. Do powszechnie akceptowalnych kart kredytowych na terytorium Libanu należą m.in. VISA, Maestro i MasterCard.

Czy warto kupić funty libańskie w Polsce?

W Libanie bankomaty napotkać możemy praktycznie na każdym rogu. Znajdziemy je przede wszystkim w okolicach oddziałów placówek bankowych, większych supermarketów, centrów handlowych oraz lokali usługowych. W większości akceptują one wymienione uprzednio najbardziej powszechne karty. Przed podjęciem decyzji o wypłacie niezbędnej gotówki powinniśmy zapoznać się z wysokością prowizji pobieranej przez bank za przewalutowanie oraz za samą wypłatę poza granicami kraju (w przypadku, gdy nie posiadamy konta walutowego). Niestety, gdy wybierzemy się do mniejszej, prowincjonalnej miejscowości, możemy mieć problem ze znalezieniem bankomatu, dlatego warto mieć przy sobie „bezpieczną” ilość gotówki.

Czy w Libanie można płacić euro i dolarami?

W trakcie pobytu w Libanie praktycznie w każdym miejscu będziemy mogli zrealizować transakcję przy użyciu dolarów amerykańskich, które na terytorium tego kraju uznawane są – na równi z funtami libańskimi – za oficjalny środek płatniczy. W sklepach, restauracjach czy hotelach otrzymamy paragon, na którym będzie znajdowała się należna do zapłaty kwota w obu walutach – funtach libańskich oraz dolarach amerykańskich. To niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie. Musimy jednak mieć na uwadze to, że w niektórych miejscach resztę otrzymamy wyłącznie w funtach – nie jest to jednak ogólnie przyjęta zasada, ponieważ czasami, jeśli zapłaciliśmy dolarami, resztę również otrzymamy w tej walucie.

Pamiętajmy jednak, że w trakcie zakupów na straganie, na którym sprzedawcy oferują lokalne produkty, nie będziemy mieli możliwości zapłacenia przy użyciu karty z uwagi na braki terminali płatniczych. To główny argument przemawiający za tym, aby w miarę możliwości i dostępności waluty Libanu kupić funty libańskie w Polsce, jeszcze przed podróżą.

Gdzie kupić funty libańskie? Funt libański kantor Warszawa

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Kantor wymiany walut TavexWarszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również funty libańskie. Przy zakupie waluty online oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny Liban 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Libanu?

Ceny w Libanie, które prezentuje poniższa tabela, to jedynie wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze w Libanie zapewnią nam spokojny wypoczynek. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile funtów wziąć do Libanu.

Nazwa produktu i jego waga / ilość Cena w funtach libańskich LBP
owoce – jabłka 1 kg 2500,00 LBP
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg 1200,00 LBP
ziemniaki 1 kg 1300,00 LBP
mięso – pierś z kurczaka 1 kg 10900,00 LBP
jajka 10 szt. 3300,00 LBP
mleko 1 l 2900,00 LBP
woda 1,5 l 1100,00 LBP
piwo 0,5 l 1700,00 LBP

Funt libański kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany funta libańskiego kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolar Waluta Liban – 1 funt libański LBP
1 złotówka polska PLN 1 LBP = 0,002550 PLN
1 euro EUR 1 LBP = 0,000596 EUR
1 dolar amerykański USD 1 LBP = 0,000663 USD

Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

Liban waluta – funt libański LBP (awers)

Liban waluta – funt libański LBP (rewers)


Kantor Warszawa Centrum – wymiana walut TavexPodróż do Libanu – jak dolecieć do Libanu?

Od połowy 2019 roku polska linia lotnicza LOT oferuje bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa-Bejurt. Zgodnie z deklaracją przewoźnika loty do Libanu będą się odbywały nie tylko w sezonie letnim, jak planowano na początku, lecz przez cały rok. Droga powietrzna jest jedyną możliwością dostania się na terytorium Libanu, ponieważ granice z Syrią oraz Izraelem w dalszym ciągu pozostają zamknięte – podróż do Libanu jest przez to nieco utrudniona.

Wakacje Liban samolotem

Jeśli zależy nam na jak najbardziej atrakcyjnym cenowo połączeniu to warto sprawdzać rejsy z Polski do Libanu z przesiadką w Atenach lub na Cyprze. Taki wyjazd do Libanu i dodatkowy cel podróży to doskonała okazja, aby urozmaicić naszą przygodę o dodatkowe zwiedzanie. W przypadku, gdyby udało nam się trafić na promocję cenową, możemy liczyć na zakup biletów w cenie oscylującej w okolicach 500-800 złotych. Warto na bieżąco sprawdzać aktualne oferty przewoźników oraz korzystać z internetowych porównywarek, takich jak eSky, ponieważ przy odrobinie szczęścia koszta naszej podróży mogą ulec znacznemu zmniejszeniu.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jakie dokumenty do Libanu? Wiza do Libanu

Obywatele Polski udający się w podróż do Libanu podlegają obowiązkowi wizowemu. W przypadku osób, które wybierają się do tego kraju drogą powietrzną, wiza do Libanu jest im wydawana bezpłatnie na lotnisku. To tak zwana wiza pobytowa, obowiązującą przez okres jednego lub dwóch miesięcy. Wiza wydawana jest w formie pieczątki wjazdu. W przypadku chęci pozostania na terytorium Libanu przez okres przekraczający trzy miesiące zobowiązani jesteśmy do ubiegania się o przedłużenie ważności dokumentu. Warunkiem przedłużenia wizy jest kontakt z Dyrekcją Generalną Urzędu Bezpeczeństwa na co najmniej trzy dni przed upływem jej ważności.

Ciekawostką jest, iż osoby, które w swoim paszporcie posiadają informację o pobycie w Izraelu, Jordanii lub Egipcie, prawdopodobnie nie zostaną dopuszczone do wjazdu na terytorium Libanu. W celu zaczerpnięcia dodatkowych informacji istnieje możliwość kontaktu z Ambasadą Libanu w Polsce, zlokalizowaną przy ulicy Starościńskiej 1B w Warszawie.


Kantor Warszawa Centrum – wymiana walut TavexLiban jaką walutę zabrać? Funt libański LBP!

Podróż do Libanu to doskonała okazja do przechadzki po lasach cedrowych i poznania odmiennej kultury ukształtowanej przez wpływy różnorakich cywilizacji, nie tylko starożytnego wschodu. Dodatkową przyjemnością, którą zapewni nam podróż do krainy cedrów, będzie poznanie niezwykle przyjaznych ludzi, bowiem Libańczycy słyną z niezwykłej gościnności. Na deser podróżnicy otrzymują nietuzinkową kuchnię libańską, która pozwoli na odkrycie nowych potraw i zabierze w kulinarną przygodę po orientalnych smakach. Takie przyjemności mogą jednak kosztować, dlatego przed wylotem należy utrwalić sobie, jaka waluta obowiązuje w Libanie – i że jest to funt libański, oficjalna waluta Libanu.

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ FUNTY LIBAŃSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!

Możesz chcieć również przeczytać