Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać na Węgry?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Artykuły walutowe na 06.07.2018
Cena złota (XAU-PLN)
5 086,71 PLN/oz
  
+ 5,57 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,38 PLN/oz
  
+ 0,09 PLN

Węgry są urokliwym państwem położonym w Europie Środkowej. Stolica Węgier – Budapeszt – oczaruje każdego pięknem architektury oraz zachwycającą panoramą miasta. Dla miłośników przyrody, Węgry również są idealnym miejscem podróży – gęste lasy, rozległe równiny czy też góry, które pomimo swojej niezbyt dużej wysokości zachwycają turystów rozpościerającymi się z nich widokami, ale przede wszystkim jezioro Balaton, będące największym jeziorem na terenie Europy Środkowej. Ponadto na Węgrzech w wielu miejscach znajdują się uwielbiane przez turystów źródła termalne. Pozostaje jedynie wyjechać na wymarzony odpoczynek, tylko jaką walutę zabrać na Węgry?


Jaką walutę zabrać na Węgry? Jaka waluta obowiązuje na Węgrzech?

Walutą Węgier jest forint węgierski o oznaczeniu HUF. Obecna waluta Węgier pojawiła się w kraju już w XIII w. W latach 1868 – 1892 forint był węgierskim zamiennikiem austriackich guldenów i dzielił się na 100 krajcarów. W 1892 roku jego miejsce zajęła korona węgierska, którą z kolei w 1926 roku zastąpiono pengő.

Ponowne wprowadzenie forinta nastąpiło w 1947 roku, po mającej miejsce w latach 1945 – 1946 hiperinflacji. Nazwa waluty – forint – wywodzi się od florenckich złotych monet, inaczej florenów.

Forint węgierski – podział waluty HUF

W obiegu znajdują się:
– monety o nominałach 5-, 10-, 20-, 50-, 100- i 200- forintów;
– banknoty o nominałach 500-, 1000-, 2000-, 5000, 10000- i 20000- forintów.

Co przedstawia forint? Oznaczenia HUF

Awers forintów zdobią przyrodnicze ornamenty:
– czapla biała (5 HUF);
– kosaciec pstry (20 HUF);
– raróg zwyczajny (50 HUF).
Ponadto na węgierskich monetach znaleźć można herb kraju (10- i 100- HUF) oraz Most Łańcuchowy w Budapeszcie (200 HUF).

Natomiast banknoty zdobią wizerunki istotnych dla węgierskiej polityki osobowości:
– 500 forintów – wizerunek księcia Siedmiogrodu Franciszka II Rakoczego;
– 1000 forintów – wizerunek króla Węgier Macieja Korwina;
– 2000 forintów – wizerunek księcia Siedmiogrodu Gábora Bethlena;
– 5000 forintów – wizerunek polityka i przedsiębiorcy Istvána Széchenyiego;
– 10 000 forintów – wizerunek króla Stefana I Świętego;
– 20 000 forintów – wizerunek polityka Ferenca Deáka.

Forint węgierski – wzory banknotów HUF

Tak prezentują się aktualnie znajdujące się w obiegu banknoty forinta węgierskiego:

HUF awers forinta węgierskiego (waluty Węgier)

HUF rewers forinta węgierskiego (waluty Węgier)

Płatności na Węgrzech – jak płacić?

Płatność w trakcie pobytu na Węgrzech nie należy do kłopotliwych kwestii, można dokonać jej na kilka sposobów. Na Węgrzech funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć bankomatów. Znajdują się one praktycznie wszędzie – okolice banków, centrów handlowych, a także na rogach ulic. Jeśli chodzi o płatność kartą, to jest ona powszechnie akceptowalna w hotelach, restauracjach oraz w większości sklepów. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że podczas zakupów w małych sklepach bądź straganach lepiej posiadać przy sobie gotówkę. Ponadto przed wyborem formy płatności ważnym jest, aby sprawdzić wysokość prowizji w banku, którą ten pobiera za wypłaty z bankomatów i realizowane za granicą transakcje.

To powód, dla którego warto zaopatrzyć się w gotówkę jeszcze przed wyjazdem za granicę. Nasz kantor wymiany walut Tavex w Warszawie posiada w swojej ofercie forinty węgierskie. Walutę Węgier wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu można dokonać rezerwacji odpowiedniej sumy oraz interesującego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę „Waluta z dostawą do domu„. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!


Pobyt na terenie Węgrzech

W trakcie wyjazdu obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu w ramach Unii Europejskiej, dlatego dokumentem uprawniającym do pobytu na terenie Węgier (jeśli pobyt nie przekracza okresu trzech miesięcy) jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem ważnym jest, aby upewnić się, czy posiadany przez nas dokument jest w odpowiednim stanie technicznym i pozwala na swobodne określenie tożsamości.

Przebywanie na terytorium Węgier powyżej trzech miesięcy wymaga legalizacji, czyli zezwolenia na pobyt określanego jako karta pobytu. O zezwolenie najczęściej ubiegają się osoby przebywające na Węgrzech w celu poszukiwania i wykonywania pracy lub podjęcia studiów.

Organem upoważnionym do wydania karty pobytu jest w Budapeszcie centrum regionalne Urzędu do Spraw Imigracji i Obywatelstwa  (dla województwa Pest i Budapesztu).

Jak dostać się na Węgry? Podróż na Węgry

Najczęściej wybieraną formą transportu jest podróż samochodem. Ceny paliwa na Węgrzech są zbliżone do polskich lub ewentualnie minimalne wyższe. Umiarkowany ruch oraz dobry stan dróg sprawiają, że wybór samochodu jako środku transportu jest naprawdę komfortowym rozwiązaniem.

Inną formą komunikacji, równie chętnie wybieraną przez turystów, jest podróż samolotem. Lot z Warszawy do Budapesztu trwa około 40 minut (m.in. samoloty linii LOT, WizzAir i RyanAir). Bilety nie są drogie i jeśli w podróż wybiera się samemu, bądź w dwie osoby, ten środek transportu może okazać się tańszy od podróży samochodem.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Węgry – ciekawostki

1. Stolica Budapesztu jest podzielona przez rzekę Dunaj na dwa obszary: Budę i Peszt. Buda jest bogatszą częścią z zamkiem królewskim, a Peszt jest miejscem „ciągłej” zabawy.

2. Najwyższy szczyt Węgier jest jedynym najwyższym punktem w Europie, na który można wjechać samochodem, bądź autobusem.

3. Węgry posiadają około 1500 punktów odnowy biologicznej ze względu na jeden z największych w Europie zasobów źródeł termalnych.

4. Narodowym alkoholem jest Unicum i Pálinka.

5. Węgrzy są wynalazcami długopisu i kostki Rubika.


Forint węgierski HUF – podsumowanie

Bliskie położenie Węgier względem Polski sprawia, że podróż pomiędzy tymi państwami jest nie tylko przyjemna, ale i tania. Warto zatem zagospodarować kilka dni urlopu w taki sposób, by odwiedzić naszych „dalszych sąsiadów”. Węgry są tym państwem, gdzie każdy odnajdzie swoje miejsce, do którego jeszcze długo będzie wracał myślami.

Zanim wybierzecie się w podróż koniecznie odwiedźcie nasz kantor wymiany walut Tavex w Warszawie!

Cena złota (XAU-PLN)
5 086,71 PLN/oz
  
+ 5,57 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,38 PLN/oz
  
+ 0,09 PLN

Możesz chcieć również przeczytać