Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jak płacić w podróży?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Poradniki turystyczne dnia 01.02.2016
Cena złota (XAU-PLN)
9441,46 PLN/oz
  
- 3,62 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,36 PLN/oz
  
- 0,64 PLN
Jak płacić w podróży? Wymień gotówkę na walutę w kantorze Tavex

Jak płacić w podróży? Przed wyjazdem zazwyczaj nie mamy zbyt wiele czasu na sprawdzanie jaką walutę kupić i czy jest ona łatwo dostępna. Warto przy tym pamiętać, że nawet egzotyczne waluty, jak na przykład tajskie baty, można korzystnie zakupić w Polsce, oszczędzając cenny czas wyjazdu i otrzymując bardzo korzystny kurs wymiany.

Zaplanowanie wydatków

Zanim zdecydujesz, jaka forma płatności będzie najlepsza w czasie Twojej podróży, zacznij od kalkulacji, ile środków pieniężnych będziesz potrzebować na codzienne wydatki w czasie wyjazdu. Przed podróżą warto przemyśleć, na co chcesz wydawać pieniądze — na przykład na opłacenie hotelu, taksówki czy zwiedzanie muzeów. Ważne jest, aby pamiętać, że poszczególne kraje różnią się poziomami cen. Polecamy także, wziąć ze sobą trochę więcej pieniędzy, aniżeli wynika to z naszych wyliczeń. Zawsze mogą pojawić się niespodziewane wydatki, a będąc przezornym, nie zaskoczy nas późniejszy koszt przewalutowania (wypłata z bankomatu po niekorzystnym kursie, czy płatność kartą obarczona prowizją).

Bezpieczeństwo środków

Biorąc ze sobą w podróż gotówkę, pomyśl o bezpiecznym przechowywaniu środków pieniężnych. Mamy kilka metod, które zapewnią nam spokojną podróż:

– unikaj noszenia gotówki w kieszeniach spodni,

– portfel przechowuj w miejscu łatwo dostępnym dla Ciebie, ale niedostępnym dla kieszonkowców — na przykład w zapinanej kieszeni,

– nie zostawiaj na widoku pieniędzy w hotelowym pokoju,

– nie przechowuj całej kwoty w jednym miejscu — warto część schować do innego, bezpieczniejszego i zarazem mniej dostępnego miejsca.

A może jednak karta?

Jeśli Twój wybór padnie na kartę płatniczą, zalecamy sprawdzenie w banku czy możesz nią płacić w kraju, do którego zmierzasz oraz gdzie w razie czego znajdują się bankomaty. Taką informację znajdziesz, wpisując w wyszukiwarce wyrażenie „ATM Locator”. Podczas rozliczeń za pomocą karty, banki zazwyczaj pobierają prowizję procentową za zakupy oraz przewalutowanie. Należy zatem sprawdzić, według jakiego kursu będzie dokonywana konwersja waluty, jakie będą prowizje za zakupy i wypłaty z bankomatów.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych miejscach — takich jak małe sklepy, bazary czy toalety — często nie ma możliwości płatności kartą. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą przynajmniej minimalną kwotę lokalnej waluty w gotówce.

Podsumowanie

Zalety gotówki

– Brak ukrytych prowizji oraz korzystne kursy wymiany;

– Możliwość swobodnego dokonywania zakupów i rozliczeń;

– Łatwość kontrolowania wydatków — warto na własne oczy widzieć swoje finanse;

– Waluta obca w formie gotówki jest dostępna po korzystniejszym kursie niż w przypadku płatności kartą do konta złotówkowego.

Zalety kart płatniczych

– Wygoda — karty zajmują niewiele miejsca;

– Karta często jest wymagana w celu rezerwacji samochodu lub pokoju hotelowego;

– W razie potrzeby dostępny jest limit kredytowy.

 

Możesz chcieć również przeczytać