Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Geopolityka wkracza na rynki finansowe

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 19.04.2024
Cena złota (XAU-PLN)
9260,62 PLN/oz
  
+ 16,75 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,76 PLN/oz
  
+ 1,36 PLN
TavexNews: Geopolityka wkracza na rynki finansowe

Weekendowy wstrząs szybko przypomniał inwestorom, że geopolityka jest nieodłącznym elementem mającym wpływ na globalny sentyment na rynkach. Obecnie dalsze losy sytuacji na Bliskim Wschodzie wydają się być w rękach premiera Netanjahu. Jego jedna decyzja może wystrzelić ceny ropy, a te są chociażby wysoce skorelowane z inflacją w USA. 

 

TavexNews-aktualności-19-04-2024-wykres

 

Co jej odbicie powinno oznaczać dla perspektyw kształtowania się stóp procentowych, łatwo sobie wyobrazić => „higher for longer” z opcją kolejnej podwyżki stóp. Powinno, ale czy faktycznie będzie przy takim poziomie zadłużenia, kosztów jego obsługi, ambitnych planów Departamentu Skarbu związanych z dalszą emisją obligacji, a to wszystko w miesiącach poprzedzających wybory prezydenckie? 

 

Ostatnią rzeczą jaką Amerykanie chcieliby teraz zobaczyć, to eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie, windująca ceny ropy. Ale czy uda im się skutecznie wyperswadować odwetowe plany premierowi Izraela? Implikacjom tej geopolitycznej układanki, także w kontekście sytuacji na rynkach finansowych, przyglądam się bliżej w dzisiejszym materiale: 

 

 

Tomasz Gessner 

Tavex 

Cena złota (XAU-PLN)
9260,62 PLN/oz
  
+ 16,75 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,76 PLN/oz
  
+ 1,36 PLN

Możesz chcieć również przeczytać