Historia
Złoty samorodek i kangur – bezapelacyjnie australijskie
Dla opisania monety Australijski Złoty Kangur używa się dziś kilku różnych nazw:
* Australian Nugget (australijski samorodek)
* Australian Kangaroo (australijski kangur)
* Australian Gold Nugget (australijski złoty samorodek)
* Australian Gold Kangaroo (australijski złoty kangur)
Przyczyną istnienia tak wielu nazw jest fakt, iż w latach 1986 do 1989 głównym motywem przedstawianym na monecie był złoty samorodek, stąd pierwotna nazwa monety. Złoty samorodek był uważany za symbol dziejów Australii, gdzie znaleziono kilka z największych aluwialnych złotych samorodków na świecie, wśród nich “The Welcome Stranger” (Witaj nieznajomy) o godnej uwagi wadze czystego złota 2.315 uncji trojańskich czyli 72 kilogramów. Chociaż zloty samorodek był przedstawiany na złotej monecie Australian Nugget przez kilka lat, to w 1989 roku zastąpiono go bardziej rozpoznawalnym symbolem Australii: kangurem. Poza zmianą motywu zmianie uległa również nazwa z Australian Nugget na Australian Kangaroo; wszystkie inne cechy monety pozostały zasadniczo niezmienione. Ponieważ kangur jest endemicznym zwierzęciem Australii, dzięki niemu skojarzenie złotej monety stało się o wiele bardziej jednoznaczne. Obok przestawienia na złotej monecie Australian Kangaroo, kangur pojawia się także jako emblemat w herbie Australii. Kangur jest uważany rzeczywiście za nieoficjalny symbol Australii.
Monety Australijski Zloty Kangur są produkowane przez Perth Mint
Moneta Australijski Złoty Kangur jest dzisiaj bita przez Perth Mint, cieszącą się światowym uznaniem mennicę i producenta metali szlachetnych z siedzibą w mieście Perth w Australii Zachodniej. Mennica Perth Mint została utworzona w 1896 przez Britain’s Royal Mint w odpowiedzi na nowoodkryte złoża złota w Australii Zachodniej. Zadaniem Perth Mint było wytapianie złota z rudy wydobywanej w kopalniach i bicie złotych suwerenów z oczyszczonego kruszcu. Pomiędzy rokiem 1899 a 1931 Perth Mint produkowało znaczne ilości złotych suwerenów, które były rozprowadzane w Australii i całym brytyjskim imperium jako waluta obiegowa. Perth Mint pozostawało pod brytyjskim zarządem do roku 1971, kiedy to rząd Australii Zachodniej przejął mennicę. Dzisiaj mennica Perth Mint jest znana ze względu na jakość produkowanych przez siebie światowej klasy inwestycyjnych monet bulionowych, takich jak srebrne monety Kookaburra i Koala oraz seria lunarna. Perth Mint była członkiem Londyńskiego Rynku Złota (poprzednik LBMA) od roku 1934.
Moneta Australijski Złoty Kangur jest największą na świecie złotą monetą
W roku 1991 mennica Perth Mint rozpoczęła emisję monety Australijski Złoty Kangur o masie jednego kilograma. Po raz pierwszy państwowa mennica wyemitowała złotą monetę, będącą prawnym środkiem płatniczym o tak dużej wadze. W przeciwieństwie do lżejszych monet Złoty Kangur, na których główny motyw kangura zmienia się corocznie, główny motyw jednokilogramowej monety, przedstawiający wizerunek czerwonego kangura australijskiego pozostaje niezmieniony od 1991 roku. Do tej pory sprzedano około 23.600 sztuk jednokilogramowej złotej monety Australijski Kangur. Ponadto mennica Perth Mint wykonała w 2011 roku inny ogromny skok do przodu tworząc jako pierwsza mennica na świecie monetę z wizerunkiem czerwonego kangura australijskiego o wadze jednej tony. Moneta została wykonana ze szczerego, dwudziestoczterokaratowego złota i została w owym czasie wyceniona na 50 milionów dolarów australijskich. Gigantyczna moneta Australian Gold Kangaroo pobiła poprzedni rekord jako najbardziej cenna złota moneta wszechczasów. Ten poprzedni rekord najbardziej cennej złotej monety należał do stukilogramowej złotej monety Kanadyjski Liść Klonu, wybitej przez mennicę Royal Canadian Mint.
Perth Mint to ciesząca się światowym uznaniem mennica i producent metali szlachetnych z siedzibą w Perth w Australii Zachodniej. Mennicę utworzyło Britain’s Perth Mint w 1896 roku w odpowiedzi na nowoodkryte złoża złota. Zadaniem Perth Mint było wytapianie złota z rudy wydobywanej w miejscowych kopalniach i bicie złotych suwerenów z oczyszczonego kruszcu. W latach 1899-1931 mennicę opuszczały znaczne ilości złotych suwerenów rozprowadzanych następnie w Australii i całym brytyjskim imperium jako waluta obiegowa. Perth Mint pozostawało pod brytyjską kontrolą do roku 1971, kiedy to mennicę przejął rząd Australii Zachodniej. Perth Mint było członkiem Londyńskiego Rynku Złota (poprzednik LBMA) od roku 1934. Dzisiaj mennica jest znana z jakości produkowanych przez siebie światowej klasy inwestycyjnych monet bulionowych, włącznie z australijskim złotym Kangurem i srebrnymi monetami Kookaburra i Koala oraz złotą i srebrną serią lunarną.