Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie.

Złota moneta Francuskie 10 Franków – Napoleon III 2,90 g

Produkt dostępny
Tavex z przyjemnością przedstawia jedną z najsłynniejszych europejskich złotych monet – francuskie 10 franków Napoleon III. Złota ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1138,00 zł
1021,00 zł 10.28%
ORLEN Paczka – 19,00 zł
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 19,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Tavex z przyjemnością przedstawia jedną z najsłynniejszych europejskich złotych monet – francuskie 10 franków Napoleon III. Złota dziesięciofrankówka przypomina dawną świetność Francji jako jednej z największych potęg minionych stuleci. Monety zatwierdzał i standaryzował sam Napoleon Bonaparte – dlatego złote 10 franków jest najbardziej cenioną i poszukiwaną francuską monetą. W przeszłości te idealnie rzetelne i jednolite monety finansowały światowy handel i legły u podstaw pierwszej, europejskiej unii monetarnej. Od XIX wieku wybito ich już ponad pół miliarda i do dziś są one powszechnie rozpoznawanymi historycznymi złotymi monetami dostępnymi na europejskim rynku bulionowym. Atutem francuskich 10 franków Napoleon III jest ich piękny projekt i przystępna cena przy ich wadze – to czyni z nich reprezentujący rozkwit francuskiego przemysłu, społeczeństwa i kultury, godny produkt kolekcjonerski, inwestycyjny a także wyjątkowy prezent.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

  • Złote monety 10 franków Napoleon III są rozpoznawalnymi francuskimi monetami bulionowymi. Dziesięciofrankówka jest najsłynniejszą złotą monetą z Francji i jedną z najbardziej znanych w Europie.
  • Złote monety 10 franków Napoleon III są pieniądzem. Są zwolnione z podatku VAT i wymienialne w całej Europie, zarówno u dealerów kruszców, jak i inwestorów.
  • Złote monety 10 franków Napoleon III cechują się płynnością. Przy ponad 100 milionach sztuk wybitych od XIX wieku wciąż mają gwarantowany rynek.
  • Złote monety 10 franków Napoleon III były podwaliną pierwszej europejskiej unii monetarnej. Francuska złota 10-frankówka stanowiła podstawę Łacińskiej Unii Monetarnej.
  • Złote monety 10 franków Napoleon III są wyjątkowym sposobem dywersyfikacji Twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota z innymi aktywami finansowymi czyni z nich zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.
  • Złote monety 10 franków Napoleon III są doskonałą formą lokowania oszczędności. To idealny wybór dla długoterminowych inwestorów, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność oparte na złotych monetach będących prawnym środkiem płatniczym.

Długoterminowa inwestycja w złoto

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

  • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
    1138,00 zł
  • Aktualna cena skupu 1 szt.
    1021,00 zł
  • Twoje ryzyko
    117,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 121.95% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11332,40 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 11080,90 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Pochodzenie złotych francuskich franków

Fascynująca historia złotego franka zaczęła się w XIV wieku podczas Wojny Stuletniej pełnej licznych konfliktów zbrojnych między Francją i Brytanią. Podczas bitwy pod Poitiers w 1356 roku francuski król Jan II został pojmany przez swoich angielskich nieprzyjaciół. Anglicy zażądali okupu: trzech milionów złotych monet. Po spełnieniu uzgodnionych warunków, król został wypuszczony a jego powrót z niewoli został uczczony wprowadzeniem nowej, złotej monety nazwanej frankiem od „franc”, co po francusku znaczy „wolny”. Nowy złoty frank był później wykorzystywany w handlu na terenie Francji, ale jego jednolitość często ulegała przewartościowaniu. Zmieniło się to wraz z dojściem do władzy Napoleona Bonaparte na początku XIX wieku.

Francuskie złote franki zostały zatwierdzone przez Napoleona Bonaparte

Pod koniec Rewolucji Francuskiej, uważany za jednego z największych wodzów świata i wytrawnego polityka, Napoleon Bonaparte zapewnił sobie stanowisko pierwszego konsula. Jako zwolennik złota, wprowadził standaryzowaną monetę napoleona w 1803 roku. Pierwotnie była ona bita w dwóch nominałach: 20 i 40 franków. Później pojawiły się także nominały 5, 10, 50 i 100 franków, ale najbardziej popularna i emitowana w największych ilościach była złota dwudziestofrankówka. Pierwsza moneta 10 franków została wprowadzona w roku 1850, o masie 3,225 g, zawierająca 90% złota czyli 2,902 gramów złota, a ostatnia emisja złotej monety 10 franków odbyła się w 1914 roku. Chociaż wygląd monety ulegał z czasem zmianom, to zarówno jej nominał, jak i jednolitość pozostawały niezmienne przez cały XIX wiek. Wszystkie francuskie złote monety dziesięciofrankowe bite w XIX i XX wieku nazywane są „napoleonami”.

Francuska dwudziestofrankówka – standard oparty na parytecie złota w Europie

Dwudziestofrankowa złota moneta Napoleona przyczyniła się do monetarnego zjednoczenia Europy i pomyślnego rozwoju handlu w większym stopniu niż sam Napoleon, który dążył do tego samego, ale metodami militarnymi. Terytoria podbite przez Napoleona zostały z czasem utracone, ale mimo to ciągle pozostawały pod wpływem złotej dwudziestofrankówki. Moneta zyskała dominującą pozycję i stała się podwaliną pierwszej europejskiej dużej unii walutowej pod nazwą „Łacińska Unia Monetarna”. Pierwotnie została ona zawarta w 1865 roku między Francją, Belgią, Włochami i Szwajcarią, aby spróbować zunifikować pieniądze tych krajów i stworzyć jednolitą walutę. Można więc powiedzieć, że były to pierwsze kroki prowadzące do znanej dziś, wspólnej europejskiej waluty: euro. 

Założyciele Unii przyjęli franka i uzgodnili swobodną wymianę innych złotych i srebrnych monet na zasadzie równości, niezależnie od ich wyglądu. Wystandaryzowano także stosunek dwóch metali szlachetnych – 4,5 grama srebra odpowiadało 0,290322 grama złota – stosunek wynosił więc 15,5:1. Standaryzacja ułatwiła i uprościła handel, co nakłoniło inne kraje do przyłączenia się do Unii. Unia popełniła liczne błędy, z których jednym z najpoważniejszych był nadmierny druk papierowych pieniędzy, co zachwiało ustalonym wcześniej stosunkiem banknotów i kruszcowych monet obecnych na rynku. Potknięcia takie nie zachwiały jednak jednolitym, kruszcowym systemem monetarnym. Łacińska Unia Monetarna rozszerzała się niemal do wybuchu I Wojny Światowej i formalnie zakończyła działalność w 1927 roku.

Popularność francuskiej złotej monety 10 franków utrzymuje się nadal

W XIX i XX wieku złote napoleony były rozpowszechnione w Europie i na całym świecie. Na początku XIX wieku Francja kontrolowała sporą część kontynentu a w kolejnym stuleciu stała się kolonialną potęgą. Wiarygodne i zachowujące jednolitość francuskie złote franki Napoleona stały się więc preferowanym wyborem wśród handlowców i inwestorów. Większość napoleonów wyemitowano po latach 50. XIX wieku, co zbiegło się z rozszerzeniem Łacińskiej Unii Monetarnej oraz szczytowym rozwojem francuskiego imperium kolonialnego. Produkcję monet zakończono na początku XX wieku. Chociaż złote napoleony nie są już produkowane, to ich popularność nadal trwa i sprawia, że są najczęściej sprzedawanymi złotymi monetami w kilku europejskich krajach, m.in. we Francji.

Złota moneta francuska 10 franków Napoleon III

Urodzony w 1808 roku w Paryżu Karol Ludwik Napoleon (III) Bonaparte był bratankiem Napoleona I. Po jego obaleniu w 1815 roku wychowywał się na wygnaniu, na które musieli się udać członkowie jego dynastii. Podczas dorosłego życia na wygnaniu, Karol Ludwik Napoleon, jako sukcesor dawnego cesarstwa napoleońskiego, snuł plany powrotu i przejęcia tronu.

Szansa pojawiła się w 1848 roku, kiedy król Francji Ludwik Filip został obalony w wyniku Rewolucji Lutowej. Karol Ludwik Napoleon powrócił wtedy do kraju i uzyskał większość głosów w wyborach powszechnych. Jako ich zwycięzca, został zaprzysiężony na prezydenta Republiki Francuskiej. Początkowo sprawował władzę jako prezydent, będąc konstytucyjnie ograniczonym do tylko jednej kadencji. Dokonał więc przewrotu i mianował siebie Cesarzem Francji, co przedłużyło jego panowanie jako dyktatora.

Autokratyczne rządy Napoleona III nie przeszkodziły mu stać się skutecznym przywódcą, który wprowadził liczne, pozytywne zmiany w społeczeństwie. W czasach jego 20-letnich rządów Francja ekonomicznie i społecznie rozkwitała. W ramach jednej z najgłośniejszych reform, jakie wprowadził, robotnicy zyskali prawa do strajku i do zrzeszania się, a kobietom zapewniono szerszy dostęp do edukacji. Rozpędził gospodarkę inwestując ogromne pieniądze w infrastrukturę. Budowane były szlaki kolejowe, kanały, drogi i porty morskie. Za jego rządów francuska flota stała się potęgą ustępując jedynie brytyjskiej. Dynamicznie rozwijały się również przemysł i rolnictwo sprawiając, że po raz pierwszy od wieków znikło widmo głodu.

Chociaż Napoleon III zyskał niezwykłe poparcie wyborców, to zmagał się z rosnącą, międzynarodową opozycją polityczną. W 1870 roku dostał się do niewoli, gdy jego armia przegrała decydującą bitwę z wojskami pruskimi. Francja przegrała wojnę z Prusami i skapitulowała. Polityczni przeciwnicy Napoleona III wykorzystali osłabienie Francji i nieobecność monarchy i pozbawili go władzy jako Cesarza Francji. Po podpisaniu traktatu pokojowego Napoleon III został uwolniony. Nie mógł jednak powrócić do ojczyzny, gdyż stracił swą polityczną pozycję, a po przegranej wojnie z Prusami został znienawidzony przez Francuzów. Karol Ludwik Napoleon Bonaparte zdecydował się więc na przeprowadzkę z żoną do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał aż do swojej śmierci w 1873 roku.

Wielkość emisji francuskiej złotej dziesięciofrankówki

Wraz z rozrostem imperium francuskiego rosło zapotrzebowanie na złote i srebrne monety. Aby zaspokoić ten ogromny popyt, złote dwudziestofrankówki byłe bite w kilku mennicach. Na przestrzeni lat złote napoleony były emitowane przez ponad 20 mennic, w tym także ulokowanych w krajach podbitych przez Francję. Każda z nich była zobowiązana do umieszczania na każdej monecie znaku identyfikacyjnego, dzięki czemu można było z łatwością ustalić pochodzenie złotego franka. Znakiem tym mogła być litera, symbol lub monogram. Litera ‘A” oznaczała mennicę paryską a litera „R” lub symbol korony były znakami mennicy rzymskiej. Chociaż te pożądane monety były bite nie tylko na terenie Francji, ale i Europy, to jednak ogromna większość powstawała w mennicy Monnaie de Paris. Założona w 864 roku przez króla Francji, Karola Łysego, Monnaie de Paris jest najstarszą i największą mennicą we Francji a prawdopodobnie także najstarszą francuską inwestycją. Chociaż paryska mennica odpowiadała za francuski system pieniądza obiegowego to przez prawie tysiąclecie dzieliła swoją odpowiedzialność  z innymi francuskimi mennicami. Stąd mamy obecnie wiele znaków identyfikacyjnych na złotych napoleonach. W 1878 roku mennica paryska została jedynym francuskim producentem mogącym wytwarzać obiegowe monety. Do dziś jest ona główną mennicą kraju i wyłącznym producentem oficjalnych, francuskich monet euro.

 

 

Waga całego produktu [g]
3.22444
Waga czystego kruszcu [g]
2.902
Próba produktu [‰]
900
Waga czystego kruszcu [oz]
0.0933
Średnica [mm]
19
Grubość [mm]
-
Nominał
10 franków
Producent
Francja

Awers

Awers

Awers tej monety przedstawia wizerunek Karola Ludwika Napoleona Bonaparte, bratanka Napoleona I, otoczony tekstem “NAPOLEON III EMPEREUR”. Pod wizerunkiem znajduje się sygnatura mistrza grawerskiego “BARRE”.

Rewers

Rewers

Rewers tej monety zawiera nominał 10 franków i rok emisji, otoczone laurowym wieńcem oraz tekst “EMPIRE FRANÇAIS”, co oznacza “Cesarstwo Francuskie”. Pod wieńcem znajduje się znak mincerski.

Pakowanie

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy kilka metod dostawy wysyłkowych, do których należą:

  • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
  • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
  • ORLEN Paczka – 19,00 zł;
  • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
  • Konwój indywidualny CHL – 599,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie od 48 do 72 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Wroclavia
Wrocław, Oławska
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Wrocław, Sucha
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka

Bezpłatna konsultacja online!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.