Według raportu Resources Monitor, pozycja światowego lidera co do wysokości produkcji złota, która do tej pory przypisywana była Chinom, w 2021 roku zostanie im odebrana na rzecz Australii.
Australia – nowy lider na rynku złota?
Zawarte w raporcie informacje oparte są o planowaną ekspansję oraz znaczny wzrost cen kruszcu. Nieustannie rosnące korzyści z górnictwa w Australii stawiają ją na wyjątkowo dobrej pozycji, która jest gwarantem znacznej przewagi nad Chinami w wyścigu o miano światowego lidera.
“Biorąc pod uwagę rolę Australii jako opłacalnego producenta, przewidujemy, że w przyszłym roku zdoła ona wyprzedzić aktualnego lidera – Chiny – pod kątem ilości produkowanego złota.” – możemy dowiedzieć się z poniedziałkowego raportu Resources Monitor, tj. firmy, której zakres działań obejmuje współpracę z firmami górniczo-usługowymi oraz prowadzenie raportów dotyczących postępów projektów górniczych, prowadzonych na terytorium Australii.
Źródła przewagi Australii nad Chinami
Prognozy firmy Resources Monitor zostały opracowane na podstawie przewagi największych firm zlokalizowanych w Australii, odpowiadających za wydobycie złota, przez ostatnie 18 miesięcy. W swoim raporcie analitycy Resources Monitor wzięli pod uwagę m.in. działalność takich spółek jak Newcrest, Saracen, Silver Lake oraz Northern Star.
“Przez ostatnie 18 miesięcy mogliśmy obserwować nieustannie rosnącą tendencję cen złota, które znacząco wyróżniało się na tle innych kopalin.” – dowiadujemy się z raportu. “Ostatnie 18 miesięcy przyniosło większości firm wydobywających złoto bardzo atrakcyjne marże”.
Wysokie marże oraz rekordowo wysokie ceny złota pozwoliły na znaczne przyspieszenie realizacji planów związanych z rozbudową już istniejących kopalń. Przyczyniły się również do doprowadzenia tych budowanych od podstaw do końcowych etapów budowy.
Kogo dotyczą plany?
Z raportu dowiadujemy się również, że rozbudowa już istniejących kopalń obejmuje Cadia Valley w NSW (Newcrest Mining), Carosue Dam w WA (Saracen Mineral Holdings), King of the Hills w WA (Red5), Tanami w NT (Newmont Australia). Niektóre nowe plany, związane z rozwojem kopalni, obejmują Bardoc (Bardoc Gold) w Waszyngtonie, Karlawinda (Capricorn Metals) w Waszyngtonie, McPhillamys w NSW (Regis Resources).
Jak będzie kształtowała się cena złota?
Mimo, że plany rozbudowy zdążyły już wejść w życie, analitycy Resources Monitor nie są w stanie określić jak zachowa się cena złota i czy w dalszym ciągu będzie wykazywała tendencję wzrostową:
“Czy złoto w dalszym ciągu będzie rosło w siłę? Nie ma ku temu żadnej pewności. Sektor wydobywczy od zawsze odnotowuje nieustanne wahania hossy i bessy, przy czym rynek niedźwiedzia postrzega złoto jako zbyt drogie, a rynek byka skłania się ku nadziei, że cena złota w nadchodzących miesiącach przekroczy granicę 2500 USD za uncję.” – możemy przeczytać w raporcie.