Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Budowanie nawyków – co musisz wiedzieć?

Autorem artykułu jest Gabriela Kozien – opublikowano w kategorii Poradniki inwestycyjne dnia 20.02.2025
Cena złota (XAU-PLN)
12063,20 PLN/oz
  
- 26,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
130,44 PLN/oz
  
- 1,36 PLN
Budowanie nawyków - co musisz wiedzieć?

Jeśli masz już we właściwy sposób określone swoje cele finansowe i zdajesz sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie nastawienie, to pierwsze kroki na drodze do zadbania o finanse osobiste są już za Tobą. Teraz najwyższa pora, by dowiedzieć się, jak nie wypaść z gry! Co zrobić, żeby wygrać walkę z czasem i zrealizować postanowienia związane z finansami?

 

Jak sprawić, by oszczędzanie stało się Twoim nawykiem?

Cele finansowe to wizja efektów, do których dążymy. Jednak droga do ich realizacji wiedzie przez odpowiednie budowanie nawyków. Czy zdarza Ci się myśleć, że utrzymanie ich jest wyjątkowo żmudne, trudne i męczące? Nic dziwnego, że już samo hasło „budowanie nawyków” może zniechęcić wielu z nas. Przecież nie lubimy ciągle utrudniać sobie codzienności – gdyby tak było, nikt nie zmagałby się z prokrastynacją. Jak więc wyjaśnić, że właśnie w ten sposób funkcjonujemy, a nasze życie jest pełne nawyków?

Rozwiązanie tej zagadki jest banalnie proste – nawyki wcale nie są takie męczące. Co więcej, po pewnym czasie wykonuje się je bez namysłu. Stają się automatyczne, bo nasz mózg nieustannie korzysta z okazji na ograniczanie wysiłku. Nawyki, które wcześniej wydawały się ograniczeniem, tak naprawdę zapewniają nam większą swobodę, bo obniżają poziom aktywności mózgu.

Kojarzysz te momenty, gdy robisz coś na tzw. „autopilocie”? Przykładowo, gdy wstajesz rano, nie zastanawiasz się, jak masz umyć zęby, czy kiedy dokładnie masz to zrobić. Nie musisz tego planować – jest to po prostu wpisane w Twoją poranną rutynę (a przynajmniej mamy taką nadzieję J). Mycie zębów to nawyk, który został powtórzony tyle razy, że stał się automatyczny – właśnie do takiego efektu będziemy dążyć, by oszczędzanie stało się czymś tak znanym i łatwym w wykonaniu, by nie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu. Jak to zrobić?

Samodyscyplina

Motywacja jest ważna, ale to samodyscyplina zapewni Ci prawdziwy sukces, bo to właśnie ona uniezależni Cię od czynników zewnętrznych. Zły humor? Ciężki dzień? Kiepska pogoda? Gdy rozwiniesz swoją samodyscyplinę, to nie będzie już dla Ciebie problem. Nikt nie jest zmotywowany przez 100% czasu, więc nauka samodyscypliny jest niezbędna do budowania nawyków.

Na początku nauka samodyscypliny niekoniecznie musi być związana z finansami. Wystarczy, że wybierzesz jedną czynność, którą będziesz robić codziennie nawet tylko przez minutę (np. medytować, siedzieć z wyprostowanymi plecami, czytać itd.), ale bez żadnych wyjątków.

Niekiedy większe znaczenie niż samodyscyplina może mieć odpowiednia relacja z samym sobą. To z niej wynika chęć dbania o samego siebie, pilnowania swoich celów i nieustannego dążenia do nich. Wówczas łatwiej jest pokonać codzienne trudności i pokusy, a skupiać się na swoim przyszłym dobrostanie. Warto o tym pamiętać!

 

Małe kroki – wielkie efekty

Aby z sukcesem wprowadzić zmiany w swoim życiu, warto rozpocząć od małych kroków i stopniowo je rozwijać. Później możesz budować kolejne nawyki, wydłużać czas ich trwania, czy rozbudowywać te już istniejące. Często nie doceniamy drobnych, codziennych zmian i usprawnień, a to właśnie w nich tkwi wielka moc. Każde powtórzenie (nawet bardzo prostego i szybkiego) nawyku to kolejna cegiełka do Twojego sukcesu. W życiu codziennym możesz nie dostrzegać spektakularnych efektów swoich drobnych działań, ale wraz z upływem czasu uświadomisz sobie, jak wielkie miały znaczenie. Spójrz na prosty przykład – jeśli wydasz dzisiaj 15 zł na niepotrzebną rzecz, pewnie nic złego się nie stanie. Jednak, jeśli będziesz to powtarzać codziennie przez cały rok, przecieknie Ci przez palce ok. 5500 zł. A co, jeśli codziennie oszczędzałbyś „zaledwie” 15 zł?

Skuteczne sposoby na budowanie nawyków

Warto szczegółowo zapisać sobie wszystkie nawyki, które aktualnie posiadamy. Z wielu z nich możemy sobie nawet nie zdawać sprawy! Następnym krokiem, będzie znalezienie odpowiedniego miejsca w naszym harmonogramie, które zapewni nam przestrzeń i czas na nowy nawyk. Najlepszą metodą jest powiązanie nowego nawyku ze starym, np.: jeśli chcesz pić więcej wody, a codziennie rano pijesz kawę – zacznij od wypicia szklanki wody przed wypiciem kawy. Stwórz z tego regułę „nie mogę napić się kawy, dopóki nie wypiję szklanki wody”. Dodatkowo, dzięki powiązaniu nowego nawyku z czymś przyjemnym jak poranna kawa, którą uwielbiamy, nasz mózg odbierze to jako nagrodę. Warto wykorzystać również habit trackery, które podbiją ten efekt (kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej). Dzięki temu nasz nowy nawyk zostanie podwójnie wzmocniony. Po pewnym czasie stanie się automatyczny, czyli będziemy wykonywać go bez zastanowienia i wysiłku!

Dobrym sposobem jest znalezienie przestrzeni na nowe nawyki w rutynie porannej lub wieczornej, ponieważ zazwyczaj te pory w ciągu dnia są najbardziej ustrukturyzowane. Jednak duża część nawyków finansowych jest wykonywana np. co tydzień czy co miesiąc. Jak poradzić sobie z nawykami w takim wypadku?

Znajdź czynności, które już robisz w takiej częstotliwości, w jakiej planujesz wykonywać swój nowy nawyk. Takim bodźcem, który stanie się wyzwalaczem Twojego nawyku może być np. rozpakowanie cotygodniowych zakupów spożywczych, po którym usiądziesz i podliczysz swoje wydatki z ubiegłego tygodnia, czy otrzymanie pensji za ubiegły miesiąc, po którym przelejesz określoną kwotę na konto oszczędnościowe. Warto pójść o krok dalej i ułatwić sobie ten proces. Sprawdź, czy w aplikacji Twojego banku jest opcja automatycznego oszczędzania. Może to być np. automatyczne wpłacanie stałej kwoty co miesiąc, procentów od wpływów na konto czy końcówek każdej transakcji, jakiej dokonasz kartą.

Możesz również zabezpieczyć swoje nawyki finansowe na czas urlopu i wakacji, gdy wyjątkowo trudno jest je utrzymać. Przed wyjazdem określ potrzebną kwotę i wymień pieniądze na walutę obowiązującą w miejscu, do którego się wybierasz. Żeby ułatwić sobie ten nawyk, możesz to nawet zrobić przez Internet – wybierając kantor z dostawą. Nie dość, że będzie Ci łatwiej płacić, szczególnie w miejscach, w których nie da się płacić kartą, to płatności gotówką sprzyjają kontrolowaniu nawyku oszczędzania. Korzystając z karty czy innych rozwiązań, nie odczuwamy tak wypływu pieniędzy z naszych kont. Natomiast gdy płacimy gotówką, widzimy jak nasze banknoty „uciekają” – jest to bardziej namacalne. Dzięki temu oszczędzanie stanie się o niebo łatwiejsze!

Te wskazówki wyznaczą kierunek Twojej drogi ku lepszym nawykom i stabilnym finansom osobistym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przydatnych strategii, które wzniosą Twoje budowanie nawyków na wyższy poziom, koniecznie odwiedzaj naszą stronę regularnie! Już wkrótce podzielimy się kolejnymi skutecznymi metodami i praktycznymi poradami, które pomogą Ci utrwalić nowe nawyki oraz osiągnąć pełnię finansowej niezależności.

Możesz chcieć również przeczytać