Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Ceny złota zakończą rok na poziomie 2000 USD za uncję - Capital Economics

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 28.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
8890,98 PLN/oz
  
+ 71,87 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
99,37 PLN/oz
  
+ 1,26 PLN

Zdaniem jednej z firm związanej z rynkiem metali szlachetnych, oczekiwania, co do wzrostu cen złota w najbliższym czasie pozostają optymistyczne, pomimo ostatniego spadku do najniższego poziomu od dwóch miesięcy.

Optymistyczne prognozy – jakich cen możemy spodziewać się w 2021 roku?

Na łamach ubiegłotygodniowego raportu analitycy ds. surowców w Capital Economics wyrazili swoje poparcie dla wzrostu cen złota do końca 2020 roku. Firma Capital Economics, z główną siedzibą w Londynie, specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie inwestycyjnym oraz badaniach z zakresu zjawisk ekonomicznych.

W poprzednim raporcie analitycy wskazali 1900 USD za uncję jako wartość, wokół której będzie oscylowała cena pod koniec 2020 roku. Biorąc jednak pod lupę ostatnie wydarzenia na rynku złota oraz perspektywy ekonomiczno-gospodarcze na najbliższe miesiące nieco zmienili prognozy.

Zdaniem Samuela Burmana – jednego z autorów ostatniego raportu – złoto zakończy rok na poziomie 2000 USD za uncję. To jednak nie koniec optymistycznych prognoz – zdaniem analityka możemy spodziewać się, że pod koniec 2021 roku cena uncji złota sięgnie poziomu 2100 USD.

Złoto vs USD – jak interpretować aktualną sytuację na rynku złota?

Co ciekawe, dobrze prosperujące dla złota komentarze pojawiły się w obliczu gwałtownej wyprzedaży na przestrzeni ostatnich dni. Ceny złota w ubiegłym tygodniu spadły aż o 5%, tym samym osiągając wartości poniżej 1900 USD za uncję. Burman podkreślił, że jedną z głównych przyczyn obecnego stanu rzeczy jest starcie złota z rosnącym znaczeniem dolara amerykańskiego, który w ubiegłym tygodniu osiągnął najwyższy poziom od dwóch miesięcy.

Mimo iż mogłoby się wydawać, że pozycja USD jest bezpieczna, tak naprawdę prawdziwe zagrożenie czyha tuż za rogiem – w ostatecznym rozrachunku niższe realne rentowności będą miały niekorzystny wpływ na dolara amerykańskiego, co w konsekwencji doprowadzi do wzrostu cen szlachetnego kruszcu.

„Atrakcyjność złota jako aktywa jest określana na podstawie realnych zysów z konkurencyjnych aktywów pełniących funkcję bezpiecznej przystani, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe. Realne rentowności spadły w ostatnich miesiącach w wyniku załamania rentowności nominalnych i wzrostu oczekiwań inflacyjnych” – dowiadujemy się z raportu. „Uważamy, że cena złota będzie dryfować w górę do końca 2021 roku, ponieważ realne rentowności spadną, a to z kolei przełoży się na spadek wartości dolara amerykańskiego„.

Perspektywy dla złota oczami analityków z Capital Economics

Z raportu wynika, że analitycy z Capital Economics oczekują, że w obliczu deklaracji Rezerwy Federalnej o utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie do 2023 roku, 10-letnie rentowności nominalne zakończą rok na poziomie 50 punktów bazowych.

„Spadek ten w połączeniu ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych i ożywieniem amerykańskiej gospodarki doprowadzi do spadku realnych rentowności” – zauważył Burman w raporcie.

Zdaniem Burmana wraz ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych, ceny złota w dalszym ciągu będą szły w górę, ponieważ popyt na aktywa pełniące funkcję bezpiecznej przystani w dalszym ciągu pozostaje bardzo wysoki na całym świecie.

„Jeśli w niedalekiej przyszłości nie uda się opanować COVID-19, popyt na ETF-y zabezpieczone złotem prawdopodobnie wzrośnie, a to z kolei będzie dodatkowym katalizatorem dla wzrostu cen złota” – powiedział.

Możesz chcieć również przeczytać