Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Chiński SilverSqueeze

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 12.06.2023
Cena złota (XAU-PLN)
11265,40 PLN/oz
  
+ 175,10 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
127,62 PLN/oz
  
+ 2,81 PLN

W ostatnich tygodniach kilkukrotnie poruszaliśmy na łamach naszych publikacji temat topniejących zapasów srebra w magazynach w Nowym Jorku, Londynie, ale także Szanghaju. Przy aktualnych cenach giełdowych nie ma specjalnie chętnych do dostarczania srebra np. do COMEX, skoro na rynku fizycznym handel odbywa się solidnych kilkadziesiąt procent wyżej. Wyjątkiem mogą być dostawcy zobowiązani jakimiś długoterminowymi umowami, jednakże te kiedyś się skończą i również ich warunki będą musiały być renegocjowane. Zachowanie zmian zapasów w ostatnich miesiącach może jednak podpowiadać, że te umowy już mogły dobiec końca. Zauważmy, że poziom srebrnych zapasów uporczywie nie chce się podnosić, o czym szerzej przeczytać możecie we wpisie z początku ubiegłego tygodnia => https://tavex.pl/kontynuacja-drenazu-skarbcow-srebra/

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o materiale z chińskiej telewizji CCTV, w którym nakreślono problem niedoborów srebra, zwłaszcza w obszarze przemysłu, ale i jubilerskim. Wang Tao, zastępca dyrektora generalnego firmy zajmującej się produktami ze złota i srebra w mieście Jiyuan w prowincji Henan informował, że pojawiła się stosunkowo duża liczba zamówień. W maju rzeczywista wielkość produkcji i sprzedaży wyniosła 580 kilogramów, a produkcja w tym samym okresie w zeszłym roku było ponad 300 kilogramów.

Mocne wzrosty popytu miały miejsce także w chińskim przemyśle, zwłaszcza skoncentrowanym na panelach fotowoltaicznych. Silny, 50% wzrost popytu w ostatnim roku obejmował przede wszystkim srebrną pastę. Wan Lirong, prezes producenta modułów fotowoltaicznych w mieście Nantong w prowincji Jiangsu donosi, że w nowej technologii ogniw fotowoltaicznych 72-częściowy moduł wymaga 7,9 grama srebrnej pasty. Obecnie zapotrzebowanie firmy na srebro wynosi 160 ton srebrnej pasty rocznie.

Nagłośnienie tematu niedoborów srebra w chińskich mediach, może mieć spore znaczenie w zakresie skierowania dodatkowego, inwestycyjnego popytu, widzącego swoją szansę w załapaniu się na wzrost cen. W przeciwieństwie do pamiętnego SilverSqueezu z 2021 roku, gdzie prywatni inwestorzy chcieli „przyskrzynić” banki bulionowe z ich krótkimi pozycjami (po wcześniejszych sukcesach na mocno shortowanych akcjach GameStop), tym razem owy „squeeze” ma podłoże przemysłowe. Pamiętajmy, że to nagłośnienie problemu niedoborów srebra miało miejsce w kraju, który liczy obecnie ponad 1,4 mld ludzi. Przy tak skrajnie płytkim rynku, o szacowanej kapitalizacji na poziomie niespełna 1,4 bln USD, uruchomienie chińskiego popytu inwestycyjnego (a jeszcze precyzyjniej spekulacyjnego) może spowodować poważne zmiany cenowe i jeszcze większe trudności z utrzymaniem papierowej ceny srebra na obecnych poziomach, zwłaszcza biorąc pod uwagę pustoszejące skarbce w Nowym Jorku i Londynie.

Warto także dodać do tego ostatnie doniesienia z Chin na temat postępującej przesiadki na energię z paneli fotowoltaicznych. Plany na ten rok zakładają zbudowanie instalacji o mocy 154 gigawatów, a więc więcej, aniżeli w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych.


I na koniec jeszcze ciekawostka, a więc bardzo wyciszona, 3-dniowa wizyta Elona Muska (CEO Tesli) w Chinach na początku czerwca, którego biznes jest bardzo mocno zależny od dostępności srebra. Próby rekonstrukcji jego pobytu na podstawie dostępnych materiałów zakładają, że w ciągu 44 godzin Musk spotkał się z co najmniej trzema wysokimi urzędnikami chińskimi, zjadł obiad z dyrektorem generalnym największego na świecie dostawcy akumulatorów do samochodów elektrycznych i odwiedził między innymi fabrykę Tesli w Szanghaju. Chiny są nie tylko drugim co do wielkości rynkiem dla Tesli, ale fabryka w Szanghaju wyprodukowała ponad połowę samochodów Tesli sprzedanych na całym świecie w zeszłym roku.

Można więc z dość dużym prawdopodobieństwem założyć, że temat rosnących napięć na rynku srebra także był przedmiotem dyskusji. Teraz być może czas na jakieś ruchy z jego strony, mające na celu zabezpieczenie ciągłości dostaw srebra. Szykuje się zakup którejś kopalni i jednocześnie wytyczenie drogi pozostałym podmiotom, dla działalności których srebro jest niezbędnym metalem?

Tomasz Gessner

Możesz chcieć również przeczytać