Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Cisza przed burzą – najnowsze prognozy cen złota

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 05.11.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10527,40 PLN/oz
  
- 19,10 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
125,00 PLN/oz
  
+ 0,66 PLN
TavexNews: Cisza przed burzą – najnowsze prognozy cen złota

W ostatnim czasie oczy i uszy zarówno ekonomistów, jak inwestorów na całym świecie, skierowane są w stronę wydarzeń za oceanem.

Wpływ listopadowych zawirowań na rynek złota

Chociaż część inwestorów uzależnia dalsze strategie inwestycyjne od tego, kto wygra wyścig po władzę nad największym światowym mocarstwem, analitycy częściej zwracają uwagę na pozawyborcze czynniki, które powinny determinować kolejne działania w tym zakresie.

Coraz więcej prognoz obejmuje powrót cen złota w najbliższych tygodniach w okolice 2000 USD za uncję. Niezależnie od tego, kto zostanie głową państwa w USA, nadrzędnym celem będzie zadbanie o kondycję amerykańskiej gospodarki. Nic więc dziwnego, że panuje powszechne przekonanie, jakoby kolejny pakiet bodźców stymulacyjnych był wyłącznie kwestią czasu.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja w USA budzi wiele skrajnych emocji, niewykluczone, że cena złota jeszcze przez jakiś czas będzie balansowała w okolicach 1900 USD za uncję. I dlatego – zdaniem wielu specjalistów – właśnie teraz jest dobry czas na inwestycję i przygotowanie się na nadchodzące, trudne miesiące.

Moment na… inwestycję w złoto!

Jim Cramer – Prowadzący Mad Money, czyli amerykańskiego programu telewizyjnego o tematyce finansowej – powiedział, że istnieje wiele czynników, które sprawiają, że posiadanie złota w obecnej sytuacji jest koniecznością. Cramer zwrócił uwagę na to, że pandemia COVID-19 w dalszym ciągu nie oszczędza amerykańskiej gospodarki, zbierając potworne żniwo w postaci stale rosnącej liczby zachorowań i zgonów. „Co kupujesz, jeśli chcesz mieć jakieś zabezpieczenie przed inflacją lub ogólnie chaosem gospodarczym?” – zapytał. „Jest jedna odpowiedź: chociaż trochę złota”.

Jim powiedział również, że złoto jest gotowe do dalszych wzrostów, opierając swoją tezę na badaniach Carolyn Boroden – Analityk związanej ze stroną FibonacciQueen.com. „Interpretacja wykresów przez Carolyn Boroden sugeruje, że ceny złota mogą mieć szerokie pole do popisu, co z pewnością doskonale współgra z obecnym podłożem” – oznajmił.

Zgodnie z analizą specjalistki, ceny złota pozostaną w długoterminowym trendzie wzrostowym, o ile rynek utrzyma solidne wsparcie powyżej poziomu 1870 USD za uncję. Co więcej, Cramer dodał, że Boroden widzi potencjał dla cen złota, które mogą przesunąć się do nowego, historycznego poziomu – w okolice 2153 USD za uncję! Aby było to możliwe, złoto musi początkować aktualny opór na poziomie około 1910 – 1920 USD za uncję.

Jak obecna polityka monetarna wpływa na rynek złota?

Podobnego zdania jest George Milling-Stanley – Główny Strateg ds. Rynku Złota w State Street Global Advisors. Ekspert odwołał się do niszczącego wpływu koronawirusa na amerykańską gospodarkę, który pociągnie za sobą konieczność wprowadzenia kolejnego pakietu środków stymulujących. Patrząc na konsekwencje poprzednich programów, dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że w ostatecznym rozrachunku nawet najmniejszy bodziec doprowadzi do dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty, wzrostu deficytu budżetowego i inflacji.

„(…) Politycy będą musieli w końcu dojść do jakiegoś porozumienia w sprawie pakietu” – zaznaczył Milling-Stanley. „Trudno przewidzieć, jak duży on będzie. Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od wielkości pakietu, jego konsekwencją będą deprecjacja dolara, wzrost deficytu budżetowego i inflacji. A więc każdy scenariusz jest w mniejszym lub większym stopniu korzystny dla złota”.

Milling-Stanley oznajmił, że długoterminowe prognozy dla złota pozostają optymistyczne, ponieważ wszystkie czynniki, które utrzymują obecne ceny na poziomie w okolicach 1900 USD za uncję, w dalszym ciągu mają duży wpływ na globalne rynki. Przewiduje też, że jeśli ceny kruszcu nie zamkną tego roku na poziomie 2000 USD za uncję, prawdopodobnie stanie się to na przestrzeni najbliższych 6-12 miesięcy. Na koniec zaznaczył, że istnieje jeszcze możliwość ziszczenia się scenariusza związanego z konfliktem wewnątrzpaństwowym, co może wprowadzić kraj w jeszcze większą recesję.

Złoto czy akcje – co wykazuje większy potencjał na 2021 rok?

Kolejnym ekspertem przypisującym nasileniu pandemii duże znaczenie dla rynku złota jest Shaun Djie – Dyrektor Operacyjny w Digix – który stwierdził, że Wzrost przypadków nowych zakażeń na COVID-19 jest głównym determinantem, który może ponownie wynieść złoto na wyżyny w okolicach 2000 USD za uncję. Scenariusz jest tym bardziej prawdopodobny, że dotychczasowe próby stworzenia skutecznej szczepionki zakończyły się niepowodzeniem”.

Jeśli chodzi o perspektywy dla złota na 2021 roku Djie powiedział, że rynki skupią się na zadłużeniu USA, polityce luzowania ilościowego i ponownym otwarciu gospodarek azjatyckich, co najprawdopodobniej nastąpi szybciej niż w przypadku Ameryki Północnej i Europy. Rynek złota będzie wykazywał tendencję wzrostową, ponieważ większość gospodarek nadal będzie poddana trudnej próbie radzenia sobie z pandemią” – powiedział Djie. „Zapewne głównym tematem w przyszłym roku będzie dystrybucja szczepionki. Jeśli cały proces nie przebiegnie pomyślnie, ponowne otwarcie gospodarek nie nastąpi zbyt prędko”.

Zapytany o dokładne widełki cenowe, które zamkną przyszły rok, Djie oznajmił, że jest bardzo ostrożny w podawaniu prognoz. Zaznaczył jednak, że możliwe, że rynek złota w przyszłym roku będzie charakteryzował się nadzwyczajną odpornością: „Pozostaję ostrożnym optymistą, co do wyników złota w przyszłym roku. Uważam jednak, że złoto prawdopodobnie będzie zdecydowanie bardziej stabilne niż inne klasy aktywów. Nie wykluczam, że rynek akcji zostanie zdominowany przez brak owej stabilności”.         

Możesz chcieć również przeczytać