Złoto i platyna zajmują szczególne miejsce w świecie metali szlachetnych. I chociaż to inwestycja w złoto najczęściej kojarzy się z bezpieczną przystanią, platyna za sprawą swojej rzadkości i szerokiego spektrum zastosowań przemysłowych, cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Czy platyna jest droższa od złota? Który metal szlachetny jest rzadszy? Czy wyroby mennicze z platyny cechują się taką samą trwałością, jak te wykonane ze złota?
Co to jest platyna?
Co to jest platyna i czym wyróżnia się ten metal szlachetny? Platyna to metal szlachetny, który cechuje się nie tylko rzadkością, ale również mnogością zastosowań w przemyśle. Srebrzystobiały kolor platyny oraz odporność na korozję i wysokie temperatury sprawiają, że znajduje zastosowanie w takich sektorach jak jubilerstwo, medycyna czy produkcja katalizatorów samochodowych.
Platyna to stosunkowo młody metal szlachetny – została odkryta dopiero w połowie XVIII wieku i w odróżnieniu od takich kruszców jak złoto czy srebro nie była w przeszłości powszechnie traktowana jako pieniądz. Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy już wcześniej platyna jest znacznie rzadsza niż złoto – szacuje się, że na każdy kilogram wydobytego złota przypada zaledwie 30 gramów platyny! Wydobycie platyny ma miejsce m.in. w RPA, Rosji i Kanadzie.
Ile kosztuje platyna?
Stoisz przed odpowiedzią na pytanie: platyna czy złoto, co jest droższe? Jaka jest cena giełdowa obu tych metali szlachetnych? Zarówno aktualny kurs platyny, jak i kurs złota możesz z łatwością sprawdzić korzystając z wykresów Tavex. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię cena platyny za uncję, gram czy kilogram, na stronie internetowej Tavex znajdziesz opcję weryfikacji ceny w różnych jednostkach.
Cena giełdowa platyny, podobnie jak cena złota, jest ustalana dwa razy w ciągu dnia przez LBMA, przy czym cena platyny jest administrowana przez LME, która jest spółką zależną LBMA.
Platyna a złoto – różnice
Tym, co sprawia, że w wynikach wyszukiwarek pojawiają się takie hasła jak: platyna jak rozpoznać, platyna a białe złoto, jak wygląda platyna, platyna a złoto i im podobne wynika z wizualnego podobieństwa platyny do białego złota. Zatem jak sprawdzić czy platyna to platyna? Warto wiedzieć, że podczas, gdy metal szlachetny, jakim jest platyna, występuje w przyrodzie naturalnie, wyroby jubilerskie wykonane z białego złota są niczym innym jak stopem powstałym w wyniku połączenia złota z metalami takimi jak nikiel, pallad czy srebro. Platyna jest jednocześnie znacznie gęstsza i cięższa niż złoto, co sprawia, że wyroby z niej wydają się bardziej masywne. Co więcej, platyna jest bardziej odporna na zarysowania i ścieranie, dzięki czemu zachowuje swój wygląd przez dłuższy czas, podczas gdy złoto – zwłaszcza w niższych próbach – może szybciej ulegać zużyciu.
Co jest droższe złoto czy platyna? Cena złota a cena platyny
Co jest droższe złoto czy platyna? Ile kosztuje platyna, a ile kosztuje złoto? Choć platyna jest metalem rzadszym, obecnie jej cena jest niższa niż cena złota. Należy jednak zauważyć że nie zawsze tak było – historycznie zdarzały się okresy, w których cena platyny była wyższa niż cena złota. Czy czeka nas dalszy wzrost cen złota, a spadek ceny platyny? A może sytuacja się odwróci i to nie złoto będzie drożeć tylko platyna? Warto pamiętać, że różnice w cenach tych metali wynikają z wielu czynników, z których kluczowe to popyt i podaż. Obecnie cena złota i platyny zależy w dużej mierze od sytuacji geopolitycznej, spekulacji na globalnych rynkach oraz szeregu innych zmiennych. Złoto jest postrzegane jako „bezpieczna przystań” w czasach kryzysów ekonomicznych, podczas gdy platyna, choć ceniona za swoje przemysłowe zastosowania, jest rzadziej wybierana jako długoterminowa forma zabezpieczenia majątku.
Złoto a platyna – różnice w inwestowaniu. W który metal szlachetny lepiej zainwestować?
Platyna czy złoto? Który metal szlachetny lepiej sprawdzi się jako inwestycja? Inwestowanie w monety i sztabki wykonane z platyny na kilku płaszczyznach różni się od inwestowania w złoto. Inwestycja w złoto, uznawane za aktywo z grupy „safe-haven” od dziesięcioleci stanowi symbol stabilności finansowej i ochrony kapitału w czasach kryzysu (w okresach podwyższonej zmienności na rynkach inwestycja w złoto jest uznawana za jedną z najlepszych form lokowania kapitału ze względu na niską korelację z innymi klasami aktywów). Rynek inwestycyjny kruszcu, jakim jest złoto, jest zdecydowanie bardziej rozwinięty, a płynność tego metalu wyższa, co sprawia, że złoto jest łatwiej dostępne dla inwestorów na całym świecie przez co może okazać się łatwiejsze w spieniężeniu. Platyna z kolei, choć rzadziej wybierana, jest szczególnie ciekawą opcją ze względu na swoją unikalną wartość przemysłową.
Platyna to kruszec znacznie rzadszy niż złoto, co – zważywszy na wspomniane zastosowania w przemyśle – czyni ją bardziej podatną na wahania cen w odpowiedzi na zmiany podaży i popytu i zapotrzebowania generowanego przez różne sektory. Inwestycja w platynę może wiązać się z większym ryzykiem, ale… jednocześnie szansą na wyższe zwroty – platyna może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie elastyczności inwestora umożliwiając mu dostosowanie do zmieniających się warunków rynkowych. Decyzja o wyborze między złotem a platyną zależy więc od preferencji inwestora, poziomu awersji na ryzyko, horyzontu inwestycyjnego i indywidualnej strategii. Inwestycja w platynę wymaga zatem głębszej znajomości rynku, globalnych trendów gospodarczych i czynników, które mają największy wpływ na to, jak kształtuje się jej cena. Jeśli inwestor jest otwarty na dywersyfikację portfela również w obrębie jednej klasy aktywów, dobrym rozwiązaniem może okazać się zainwestowanie w oba te kruszce w zależności od tego, jakie są perspektywy dla złota, a jak wyglądają prognozy dla platyny.