Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Co kupować, złote monety czy sztabki złota?

Autorem artykułu jest Gabriela Kozien – opublikowano w kategorii Poradniki inwestycyjne dnia 20.04.2022
Cena złota (XAU-PLN)
9395,89 PLN/oz
  
- 140,78 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
118,80 PLN/oz
  
- 2,11 PLN
Złote sztabki czy złote monety, co wybrać?

Złoto inwestycyjne jest jedną z najczęściej wybieranych form lokaty kapitału przez inwestorów długoterminowych, którzy poszukują efektywnego zabezpieczenia przed utratą wartości pieniądza w czasie. Szczególnie w okresach podwyższonej zmienności na rynkach finansowych złoto stanowi swego rodzaju „ubezpieczenie” portfela inwestycyjnego ze względu na niską korelację z innymi klasami aktywów. Kluczowym czynnikiem, który sprawia, że złoto doskonale sprawdza się w roli zabezpieczenia kapitału jest to, że podaż tego metalu – w przeciwieństwie do „papierowego” pieniądza – jest ograniczona. Kolokwialnie rzecz ujmując złota nie można „dodrukować”. Nie można go również zniszczyć – złoto zawsze pozostanie złotem, można je jedynie dowolnie formować czy dzielić.

Fizyczne złoto inwestycyjne, czyli złote sztabki i monety bulionowe

Łatwa podzielność złota sprawia, że można z niego wytwarzać monety bulionowe czy sztabki bardzo małe, jak i dużo większe. Dzięki temu złoto jest doskonałym rozwiązaniem inwestycyjnym zarówno dla osób, które dysponują niewielkim kapitałem, jak również tych, którzy posiadają zdecydowanie większe nakłady środków finansowych. I jedni i drudzy przed podjęciem decyzji o ulokowaniu kapitału w tym metalu, w pierwszej kolejności stają w obliczu pytania, moneta czy sztabka złota – co wybrać na inwestycję w złoto? Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, co w tym zakresie oferuje rynek – bo oferuje wiele.

Osoby, które pierwsze kroki na rynkach finansowych mają już za sobą, zapewne są świadome, że nie każde złoto dobrze sprawdzi się w obszarze inwestycji. Mimo że zwykło się mówić, iż złoto to złoto, a najważniejszy jest fakt posiadania kruszcu, w przypadku zakupu tego metalu stricte z myślą o inwestycji warto brać pod uwagę produkty o jak najwyższej zawartości czystego złota. Dlatego inwestycja w złoty pierścionek czy przyozdobioną złotem szkatułkę nie będzie najlepszym rozwiązaniem – w obu przypadkach „przepłacamy”, co z natury rzeczy kłóci się z ideą inwestowania. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie swojej uwagi w kierunku produktów stworzonych bezpośrednio z myślą lokowaniu kapitału. Takimi produktami są złote monety bulionowe i sztabki złota.

Co brać pod uwagę przy zakupie złota inwestycyjnego?

Chociaż inwestowanie w złote monety na kilku płaszczyznach różni się od inwestycji w sztabki złota, tym co je łączy, jest to, że w obu przypadkach należy wybierać produkty oferowane przez największe mennice, które cieszą się dobrą sławą na całym świecie. Wybór rafinerii mogącej poszczycić się akredytacją LBMA jest niejako gwarancją najwyższej jakości i rozpoznawalności w każdym zakątku globu. Poszukując odpowiedzi na pytanie, co brać pod uwagę przy zakupie złota inwestycyjnego, nie można zapominać, że „giganci” z rynku metali szlachetnych rzadko kiedy – o ile w ogóle – zajmują się dystrybucją produktów wśród inwestorów detalicznych, dlatego warto znaleźć zaufanego dealera złota. Wraz z rosnącą popularnością tego kruszcu wzrosła liczba podmiotów oferujących złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet. Niemniej jednak w dalszym ciągu jedynie nieliczni dealerzy mogą pochwalić się bezpośrednimi kontaktami z największymi producentami. Firma Tavex jako bezpośredni dystrybutor takich mennic jak The Perth Mint, PAMP, Valcambi czy Münze Österreich nie tylko gwarantuje autentyczność oferowanych produktów, ale również może oferować je w najbardziej konkurencyjnych cenach na polskim rynku biorąc pod uwagę dostępność od ręki – wszystkie produkty, które oferujemy w sprzedaży, fizycznie znajdują się w naszych magazynach. Więcej na temat tego, co brać pod uwagę przy wyborze dealera złota, znajdziesz w artykule: Czym kierować się przy wyborze dealera złota?

Jakie złoto inwestycyjne kupować?

Poza popularnością danego produktu na rynkach finansowych warto kierować się wysokością premium powyżej rynkowej ceny złota – im niższa cena zakupu, tym więcej złota możemy za określoną kwotę zakupić. Warto tutaj podkreślić, że najlepszą ceną za gram charakteryzują się produkty o wadze od 1 uncji trojańskiej wzwyż. Nie dyskwalifikuje to jednak mniejszych wagowo produktów – są one dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie dysponują kapitałem pozwalającym na jednorazowy zakup co najmniej 1 uncji, lecz zamierzają poszerzać swoje zasoby w złocie regularnie. Systematyczność chroni inwestora przed krótkoterminowymi wahaniami cen tego kruszcu w rezultacie praktycznie w całości niwelując wpływ różnic cenowych. Więcej na temat inwestowania małego kapitału w złoto i produktach wartych uwagi przy lokowaniu niewielkiego kapitału w tym metalu znajdziesz w artykule: Jak inwestować małe kwoty? Inwestowanie małego kapitału w złoto.

Złoto inwestycyjne – co kupić? Sztabki czy monety?

Skoro już wiemy, czym warto kierować się przy zakupie złota z myślą o inwestycji, skupmy się na odpowiedzi na pytanie, co kupić, złote sztabki czy monety?

Co wyróżnia złote sztabki na tle monet? Specyfika złotych sztabek

Gdy spojrzymy na złoto z perspektywy czysto finansowej główną przewagą złotych sztabek nad złotymi monetami bulionowymi jest z reguły korzystniejsza cena za gram złota, co jest związane m.in. z kosztami procesu produkcyjnego. Zważywszy jednak na to, iż złoto jest traktowane jako inwestycja długoterminowa, te dysproporcje nie czynią aż tak znaczącej różnicy. Co jeszcze wyróżnia złote sztabki?

Czy warto zainwestować w złote sztabki?

Zdecydowanie istotniejszą kwestią przemawiającą za inwestycją w złote sztabki jest większa rozpiętość wagowa dostępnych produktów niż w przypadku monet bulionowych. Co do zasady w ofercie najpopularniejszych producentów złota znajdziemy sztabki już od 1 grama do 1000 gramów – 1 g, 2,5 g, 5 g, 10 g, 20 g, 1 oz (w przybliżeniu 31,1 g), 50 g, 100 g, 250 g, 1000 g. W przypadku najpopularniejszych bulionówek, gros producentów oferuje w sprzedaży monety o wadze 1/25 oz, 1/10 oz, ¼ oz, ½ oz oraz 1 oz. Odpowiedź na pytanie, czy warto zainwestować w złote sztabki nasuwa się więc sama – próg wejścia na rynek jest niższy niż w przypadku złotych monet inwestycyjnych.

Co odróżnia inwestowanie w złote monety od sztabek?

Z kolei do czynników przemawiających za wyborem złotych monet inwestycyjnych niewątpliwie należy zaliczyć to, że zdecydowana większość najpopularniejszych „bulionówek” posiada nominał. Wobec tego nawet jeśli przy obecnych cenach złota znacznie  przewyższających wartość nominalną poszczególnych monet nikt nie posługuje się nimi przy realizowaniu płatności, niewątpliwie jest to pewien plus przemawiający za ich wyborem. Co jeszcze odróżnia inwestowanie w złote monety od sztabek? Z pewnością jest prostota w weryfikacji autentyczności. W tej „rozgrywce” również wygrywają złote monety bulionowe. Nie stawia to jednak złotych sztabek w świetle gorszej opcji inwestycyjnej. Każda złota sztabka jest bowiem oryginalnie zapakowana w tzw. CertiPack, czyli opakowanie z tworzywa sztucznego będące jednocześnie certyfikatem autentyczności produktu, które dodatkowo posiada numery seryjne. Więcej na temat pakowania złotych sztabek przeczytasz w artykule: Co to jest CertiPack (CertiCard)? Złoty certyfikat.

Czy warto inwestować w złote monety bulionowe?

Dodatkową wartością w przypadku monet jest potencjalny wzrost wartości numizmatycznej konkretnych roczników, bowiem wielu kolekcjonerów ceni sobie rzadziej spotykane produkty. Ciężko jednak tutaj zagwarantować konkretny zysk, gdyż wszystko zależy od późniejszego zapotrzebowania wśród inwestorów. Niemniej jednak, bez wątpienia sprawia to, że warto inwestować w złote monety bulionowe.

And last but not least – kwestia estetyki. Złote monety bulionowe będą doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie tylko poszukują sposobu na bezpieczne ulokowanie kapitału, ale również są wyjątkowo wrażliwi na sztukę. Monety inwestycyjne ze złota charakteryzują się bowiem niezwykłymi motywami oraz zapierającą dech w piersiach estetyką wykonania, która dodatkowo podkreśla unikatowość metalu, jakim jest złoto.

Zważywszy jednak, że ostatecznie liczy się ilość posiadanego kruszcu, odpowiedź na pytanie, złote monety czy sztabki – co wybrać na inwestycję w złoto? stanowi drugorzędną kwestię – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup sztabki, czy monety w obu przypadkach będzie to tak samo dobry wybór!

Możesz chcieć również przeczytać