Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Co to jest CertiPack (CertiCard)? Złoty certyfikat

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 26.03.2021
Cena złota (XAU-PLN)
11085,00 PLN/oz
  
- 4,10 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,84 PLN/oz
  
+ 0,51 PLN
TavexNews: Co to jest CertiPack (CertiCard)? Złoty certyfikat

O ile inwestowanie w fizyczne złoto z reguły uchodzi za jedną z prostszych inwestycji, o tyle niezbędne jest zapoznanie się z kilkoma kluczowymi pojęciami, których znajomość pozwoli nam zgłębić wiedzę na temat specyfiki rynku tego metalu. Tym razem weźmiemy pod lupę pojęcie „CertiCard” (często stosowane zamiennie z określeniem „CertiPack”), które rozwieje wątpliwości związane z prawidłowym zabezpieczeniem drogocennego kruszcu.

Unikatowe cechy złota

Złoto – jeden z najrzadszych, a jednocześnie najcenniejszych metali szlachetnych, który fascynował ludzkość od zarania dziejów. Nic więc dziwnego, że niemal od samego początku odkrycia wykorzystywano jego unikatowe właściwości. Jedną z nich jest kowalność, która niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów i sprawia, że czyste złoto wykazuje szerokie spektrum zastosowań w wielu dziedzinach.

Dlaczego o tym piszę i jak to się to ma do inwestowania w złoto? Powód jest bardzo prosty. Zdecydowaną większość złotych produktów inwestycyjnych cechuje wysoka próba, czyli wysoka procentowa zawartość czystego złota. Oznacza to, że jeśli dotkniemy złotej sztabki palcem, zostanie na niej ślad, nie mówiąc już o nawet najmniejszym draśnięciu lub zadrapaniu.

Niezależnie od tego, jak byśmy nie uważali na daną sztabkę czy monetę, jeśli nie będzie ona odpowiednio zabezpieczona, szanse na utrzymanie jej w nieskazitelnym stanie są bliskie zeru.

Bezpieczeństwo ponad wszystko – zastosowanie CertiPack

I tym sposobem powoli zbliżamy się do meritum, czyli funkcji, jaką pełni CertiPack (CertiCard). Jego głównym zadaniem jest ochrona wrażliwego na otoczenie złota, tak aby zachowało jak największą wartość inwestycyjną. Złoto oryginalnie zapakowane w CertiPack zawsze będzie miało większą wartość niż to, przechowywane chociażby w foliowym woreczku. Dlatego, jeśli podejmujesz decyzję o zakupie złotej sztabki inwestycyjnej pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wyciągać złota z oryginalnego opakowania typu CertiCard.

W przypadku monet kwestia ochrony wygląda zgoła inaczej – złote monety inwestycyjne sprzedawane są w osłonce potocznie określanej mianem „kapsla”. Kapsel jest więc po części dla monet tym, czym dla sztabek jest CertiPack.

CertiCard gwarancją autentyczności złotej sztabki

Odpowiednie zabezpieczenie złota nie jest jednak jedyną funkcją, jaką pełni CertiCard. Oryginalne opakowanie jest niejako gwarancją autentyczności sztabki. Co więcej, decydując się na zakup w ten sposób zabezpieczonej sztabki, masz pewność, że nie była ona wyjmowana od momentu umieszczenia w CertiPacku, a co za tym idzie w momencie zakupu jest w nienaruszonym stanie.

Każda mennica, która umieszcza produkowane przez siebie sztabki w CertiCardach (opakowaniach z certyfikatem) odpowiednio je oznakowuje. Z reguły na CertiPackach znajdziemy informację o nazwie producenta, próbie złota, wadze oraz (w większości przypadków) numerze seryjnym. Jeśli chodzi o ten ostatni, w zależności od mennicy i wielkości sztabki może być on umieszczony również bezpośrednio na sztabce. Zdarza się jednak, że nr seryjny znajdziemy dopiero na sztabkach, których waga przekracza 100 gramów. Nie oznacza to, że zakup sztabki, która nie posiada podwójnego oznakowania w postaci nr seryjnego na sztabce i CertiPacku jest jakkolwiek ryzykowne. W zdecydowanej większości przypadków jest to kwestia estetyki – trudno umieścić chociażby na 1-gramowych sztabkach informację o nr seryjnym.

Czy CertiPack da się podrobić?

Zazwyczaj, kiedy przedmiotem rozważań jest rzecz o dużej wartości pieniężnej, dochodzi kwestia związana z potencjalnymi oszustwami. Spokojnie. Podrabianie CertiPacków po pierwsze jest mało opłacalne, a po drugie jest bardzo trudne. Oryginalnie zapakowaną sztabkę można poznać po tym, że wszystko ze sobą idealnie współgra – tworzywo, z którego wykonany jest CertiCard jest gładkie w dotyku, a umieszczona w nim sztabka pasuje jak ulał. Oczywiście bezpieczeństwa nigdy za wiele, dlatego żeby uniknąć jakiejkolwiek niepewności, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór dealera cieszącego się powszechnym zaufaniem. Zakup złota u podejrzanego o fałszerstwa podmiotu rzadko kiedy będzie miało pozytywny finał.

Wybór sprawdzonego dealera lekarstwem na wątpliwości

I tu pojawia się Tavex, który jako jeden z nielicznych w całej Polsce może pochwalić się bezpośrednimi kontaktami z największymi, światowymi producentami złota oraz mianem ich oficjalnego dystrybutora.W naszej ofercie znajdziecie Państwo rozpoznawalne w każdej części globu sztabki złote sztabki PAMP i Valcambi o wadze od 1 grama do nawet 2,5 kilogramów!

Rewolucyjnym produktem, który znajdziesz tylko u nas jest złota sztabka Tavex wykonana z kruszcu o najwyższej czystości i wadze 1 grama! Na tle pozostałych produktów, które oferujemy w sprzedaży, wyróżnia ją najlepsza cena w przeliczeniu na gram czystego kruszcu. Każda złota sztabka Tavex ma swój indywidualny numer znajdujący się na awersie oryginalnego CertiPacku. Ponadto znajdziemy na nim również informację o wadze, próbie oraz producencie – akredytowanej przez LBMA mennicy NMR.

 

Możesz chcieć również przeczytać