Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Co to jest LBMA, czyli kilka słów o Londyńskiej Giełdzie Złota

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 28.08.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10609,30 PLN/oz
  
+ 64,40 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
125,49 PLN/oz
  
+ 1,02 PLN

Każda osoba związana z rynkiem królewskiego kruszcu z pewnością nie raz spotkała się ze skrótem LBMA. Prawdopodobnie znaczenie owego określenia dla zdecydowanej większości pozostawało tajemnicą… aż do teraz. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której postaramy się przybliżyć nieco temat Londyńskiej Giełdy Złota.

Czym jest LBMA? Co warto wiedzieć o LBMA?

Skrót LBMA pochodzi od angielskiego określenia instytucji, która odgrywa niezwykle istotną role na rynku złota. London Bullion Market Association, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców zajmuje się, m.in.: przyznawaniem akredytacji producentom złota.

Z powstaniem LBMA związany jest rok 1987, w którym, na wskutek licznych rozmów pomiędzy najważniejszymi bankami, została podjęta decyzja o utworzeniu Stowarzyszenia. Nietrudno domyślić się, że kluczową rolę podczas obrad odegrał Bank of England.

Elitarne grono – kto może dołączyć do LBMA?

Dołączenie do Stowarzyszenia nie należy do najprostszych – regulowane jest wieloma restrykcjami, które znacząco utrudniają cały proces. Jednocześnie, właśnie dzięki licznym restrykcjom, do LBMA mają możliwość dołączyć wyłącznie najbardziej szanowane, godne zaufania mennice.

Żeby kandydatura danej instytucji została wzięta pod uwagę, niezbędna jest aprobata, co najmniej 3 podmiotów należących do LBMA. Co ciekawe, samo poparcie nie wystarczy – aby zapewnić sobie miejsce w Stowarzyszeniu, instytucje starające się o członkostwo, zobowiązane są do nawiązania przynajmniej rocznej współpracy z podmiotami, które udzieliły rekomendacji. Dopiero wówczas mogą rozpocząć starania o dołączenie do LBMA.

Czym zajmuje się LBMA?

Do głównych zadań London Bullion Market Association należy wyznaczanie i kontrola standardów dotyczących jakości produktów dopuszczonych na Londyński Rynek Kruszców. Dzięki istnieniu organizacji rynek złota cieszy się tak dużym zainteresowaniem i zaufaniem wśród inwestorów, którzy wybierając produkty mennic objętych akredytacją LBMA mogą czuć się bezpiecznie.

W tym momencie warto zaznaczyć, że Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców nie jest jedyną tego typu organizacją – na świecie istnieje jeszcze kilka instytucji mających prawo do wydawania akredytacji, m.in.: COMEX. Mimo to LBMA cieszy się największym autorytetem i szacunkiem inwestorów.

Wybierając mennicę, która może pochwalić się akredytacją LBMA inwestorzy są świadomi, że do elitarnego grona należą wyłącznie najwięksi producenci złota, który oferują produkty rozpoznawalne na całym świecie. Akredytacja LBMA stanowi również potwierdzenie wiarygodności danego producenta, co również przyciąga inwestorów.

Jakie mennice posiadają akredytację LBMA?

Do grupy szczęśliwców mogących poszczycić się akredytacją LBMA, należą m.in.: Royal Canadian Mint, PAMP, The Royal Mint, czy The Perth Mint. Pełna lista podmiotów, które posiadają akredytację London Bullion Market Association, dostępna jest na oficjalnej stronie Stowarzyszenia pod adresem: http://www.lbma.org.uk/current-membership. Co ciekawe, na Good Delivery List gości jeden polski producent KGHM Polska Miedz S.A.

Możesz chcieć również przeczytać