Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Dlaczego warto oszczędzać? Rola pieniędzy w naszym życiu

Autorem artykułu jest Gabriela Krajewska – opublikowano w kategorii Poradniki inwestycyjne dnia 23.01.2025
Cena złota (XAU-PLN)
11131,30 PLN/oz
  
- 14,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,55 PLN/oz
  
+ 0,33 PLN

Pieniądze stanowią integralną część naszego życia i wpływają na niemal każdy jego aspekt. Zastanawiając się nad ich znaczeniem, warto spojrzeć głębiej niż tylko na codzienne wydatki. Może okazać się, że pieniądze odgrywają większą rolę w Twoim życiu, niż Ci się wydaje, a nawet, że tak naprawdę mają dla Ciebie inne znaczenie, niż myślisz.

 

Oszczędzanie pieniędzy – jak zacząć i po co oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy bywa kłopotliwe i pewnie nie raz zdarzyło Ci się doświadczyć tego na własnej skórze. Czasem ciężko oprzeć się pokusie posiadania nowej rzeczy, innym razem pojawiają się nieprzewidziane wydatki, których nie da się uniknąć – trudności jakie rodzi regularne oszczędzanie można mnożyć. Jednak nie musi to być zawsze takie trudne, na jakie wygląda. Oszczędzanie to niezwykle istotna umiejętność – aby jej nabycie było jak najprostsze, warto najpierw zacząć od postaw. Jak to zrobić?

Jeśli ktoś będzie Ci kazał odkurzyć, zmyć naczynia czy wykonać jakikolwiek inny obowiązek, pewnie nie będzie Ci się chciało tego zrobić, nawet jeśli miałeś wcześniej taki zamiar. Natomiast, gdy samodzielnie zaplanujesz wykonanie obowiązku w odpowiednim dla siebie czasie np. umyjesz swój ulubiony kubek, żeby wypić w nim poranną kawę – zrobisz to znacznie chętniej. O co tu chodzi?

 

Motywacja wewnętrzna i motywacja zewnętrzna

Powyższy przykład ilustruje, jak działa motywacja. Badania potwierdzają, że najskuteczniejszy rodzaj motywacji to motywacja wewnętrzna. Jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że wykonamy działania, które kierowane są naszymi osobistymi potrzebami, nawet jeśli nie są łatwe do zrealizowania. Jeśli wrócisz pamięcią do czasów szkolnych, pewnie przypomnisz sobie swój znienawidzony przedmiot. Zmotywowanie się do nauki na sprawdzian było znacznie trudniejsze, jeśli robiłeś to przez presję nakładaną przez rodziców czy dla dobrych ocen. Źródłem Twojej motywacji były czynniki zewnętrzne. Co innego, w przypadku lubianego przedmiotu – wówczas wiedza sama wchodziła do głowy.

Jak widać, większą szansę na powodzenie mamy wtedy, gdy kieruje nami motywacja wewnętrzna. Dlatego, jeśli chcesz zacząć oszczędzać, musisz zadać sobie najpierw kilka ważnych pytań. Po co to robisz? W czym Ci to pomoże? Jak wówczas będzie wyglądała Twoja przyszłość? Co będziesz wtedy myślał i jak się będziesz czuć? Poszukaj własnych powodów, które sprawią, że oszczędzanie stanie się Twoim priorytetem. Zwizualizuj sobie korzyści, jakie będzie niosło za sobą oszczędzanie i uświadom sobie, dlaczego warto oszczędzać. Banalna, a zarazem najskuteczniejsza rada – żeby zacząć coś robić, musisz wiedzieć, po co to robisz.

 

Rola pieniędzy w naszym życiu

Pieniądze odgrywają kluczową rolę w życiu każdego z nas. Nie tylko pozwalają na zaspokajanie podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, mieszkanie czy ubrania, ale również tworzą szereg możliwości. W zależności od naszych wartości i priorytetów, pieniądze oferują nam różne rzeczy. Jednym otwierają drzwi do edukacji i rozwoju osobistego, innym umożliwiają podróże i odkrywanie świata, a jeszcze innym zapewniają głównie dobra materialne. Pieniądze ułatwiają realizację naszych marzeń i celów. To już wystarczający powód, by dbać o swoje finanse, oszczędzać i inwestować. Jednak to nie wszystko. Pieniądze mają też ogromne znaczenie psychologiczne, ponieważ odpowiadają na fundamentalną potrzebę każdego człowieka – zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

 

Oszczędzanie pieniędzy – dlaczego warto oszczędzać?

Wyobraź sobie, że śpieszysz się rano do pracy i niespodziewanie Twój samochód odmawia posłuszeństwa. W pracy czeka na Ciebie ważne spotkanie, a dojazd komunikacją miejską oznacza spóźnienie. Jakby tego było mało, po pracy masz wizytę lekarską, w trakcie, której dowiadujesz się, że Twoje zdrowie szwankuje. Dostajesz skierowanie na dodatkowe badania oraz receptę do wykupienia.

Pora na mały eksperyment – pomyśl, jak czujesz się w każdym z tych dwóch scenariuszy.

1. Jedziesz komunikacją miejską, bo nie masz innego wyjścia. Spóźniasz się na spotkanie, co kosztuje Cię wiele stresu. Po pracy nadal jesteś bez samochodu, więc ledwo zdążasz do lekarza. Po wizycie idziesz umówić się na badania, ale nie ma żadnych dostępnych terminów w najbliższym czasie. Idziesz do apteki wykupić receptę, ale okazuje się, że leki, których potrzebujesz sporo kosztują i nie są refundowane. Nie wiesz co zrobić, bo nie masz pojęcia, ile może wynieść Cię naprawa samochodu, którego potrzebujesz na co dzień.

2. Zamawiasz taksówkę i spokojnie docierasz na spotkanie. Po pracy robisz to samo, ale nie stresujesz się, że wizyta przepadnie. W razie co, umówisz się jak najszybciej na kolejną. Jeśli nie ma terminu na badania, to umawiasz się prywatnie – w końcu zdrowie jest najważniejsze. Kupujesz leki w aptece i dzwonisz do mechanika, żeby zająć się naprawą samochodu. Im szybciej tym lepiej, codziennie z niego korzystasz.

Już na pierwszy rzut oka widać, czym różnią się te scenariusze – w jednym nie masz oszczędności, a w drugim je masz. Jeden scenariusz wiąże się z ogromnym stresem, niepewnością i pasmem niedogodności, w drugim mimo przeciwności losu, dominuje spokój i poczucie kontroli. To jest właśnie odpowiedź na pytanie, dlaczego warto oszczędzać. Pieniądze mogą zapewnić Ci bogactwo i luksus, ale co ważniejsze mogą „podarować” Ci poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem. Pozwalają oszczędzać jeden z naszych najcenniejszych zasobów – czas. Co więcej, oferują wolność i niezależność. Z odpowiednim zapleczem finansowym, możesz w dowolnej chwili zrezygnować z pracy, która Ci nie odpowiada i poszukać lepszej. Co ciekawe, silne poczucie kontroli nad własnym życiem jest ściśle związane z poziomem odczuwanego szczęścia. Dlatego też umiejętność oszczędzania nie jest jedynie praktyczną zdolnością – to także droga do spokoju psychicznego i lepszej jakości życia.

Bezpieczeństwo finansowe – jak nauczyć się dbać o finanse?

Zatem, jak nauczyć się oszczędzać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Warto zacząć od pracy nad przekonaniami dotyczącymi pieniędzy – więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. Równie istotnym krokiem będzie wcześniej wspomniana wizualizacja efektów i związanych z nimi korzyści, jakie może zapewnić Ci regularne oszczędzanie. Może wydawać się, że ta niepozorna technika zbyt wiele nie wniesie, jednak nic bardziej mylnego. To narzędzie często jest z powodzeniem stosowane przez psychoterapeutów i psychologów. Wyobrażanie sobie np. spokoju psychicznego wynikającego z posiadania oszczędności, możliwości realizacji marzeń (np. wakacji, nowego mieszkania) czy gotowości na nagłe sytuacje – działa jak paliwo napędzające Twoją determinację. Wizualizacja może sprawić, że Twoja motywacja wewnętrzna wzrośnie, a tym samym łatwiej będzie Ci dbać o swoje finanse. Niezwykle ważną rolę odgrywa również edukacja finansowa, która uzbroi Cię w odpowiednią wiedzę, umożliwiającą efektywne zarządzanie budżetem.

 

Proste sposoby na oszczędzanie pieniędzy w pigułce

Jakie są proste, a zarazem skuteczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy? Na początku warto przyjrzeć się na co w ogóle wydajemy pieniądze i zacząć od spisywania swoich wydatków. Pozwoli to zrozumieć, gdzie tak naprawdę „uciekają” Twoje pieniądze.

Podziel swoje wydatki na kategorie, takie jak jedzenie, transport, rozrywka czy opłaty stałe. To pomoże Ci zobaczyć, jak rozkładają się Twoje wydatki i które obszary możesz ograniczyć. Często okazuje się, że nawet drobne kwoty wydawane codziennie – jak kawa na wynos czy spontaniczne drobne zakupy – składają się na spore sumy. Dzięki analizie swoich wydatków, możesz zauważyć również „punkty zapalne”, które skłaniają Cię do niepotrzebnego wydawania pieniędzy jak np. robienie zakupów w takich porach, w których doskwiera Ci głód.

Po analizie wydatków i ich zapisaniu czas na planowanie. Ustal budżet miesięczny, w którym określisz, ile chcesz przeznaczyć na każdą kategorię wydatków. Najpierw „płać’ sobie – odkładaj pieniądze zaraz po otrzymaniu wypłaty. Wyznacz stałą kwotę, którą regularnie przelewasz na osobne konto oszczędnościowe. Dzięki temu oszczędzanie stanie się priorytetem, a nie tym, co zostaje „na końcu”.

 

Poduszka finansowa – poczucie bezpieczeństwa finansowego

Koniecznie zacznij budować swoją poduszkę finansową! Poduszka finansowa to klucz do stabilnych finansów osobistych. Jest to fundusz, który powinien pokryć nasze wydatki przez minimum trzy do sześciu miesięcy w przypadku utraty dochodu. Taka poduszka finansowa działa jak tarcza ochronna – daje poczucie bezpieczeństwa i redukuje stres związany z kwestiami finansowymi. Dzięki niej nie tylko zyskujemy spokój w obliczu nagłych wydatków, ale również możemy lepiej zarządzać swoim życiem i planować przyszłość. Posiadanie oszczędności daje nam swobodę podejmowania decyzji, takich jak zmiana pracy, rozpoczęcie działalności gospodarczej czy inwestycja w rozwój osobisty. Budowanie poduszki finansowej to proces, który wymaga czasu i systematyczności, ale jest nieocenioną inwestycją nie tylko w nasze poczucie bezpieczeństwa, ale również w lepszą jakość życia.

Możesz chcieć również przeczytać