Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Dolar nowozelandzki – jedna z najpiękniejszych walut

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 30.01.2017
Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Waluta Nowej Zelandii i nie tylko

Dolar nowozelandzki to waluta nie tylko Nowej Zelandii, ale także Niue, Wysp Cooka oraz Pitcairn. Wprowadzony w 1967r nowozelandzki Dolar dzieli się na 100 centów.  Obecnie w obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 NZD. Są to banknoty polimerowe (plastikowe) z dwóch ostatnich edycji, jednak wszystkie starsze banknoty, w tym papierowe, nadal podlegają wymianie.

5 dolarów nowozelandzkich

Szata graficzna wszystkich banknotów skomponowana jest według tego samego schematu. W centralnej części awersu znajdują się portret wybitnego Nowozelandczyka oraz motyw związany z tą osobą. Na banknocie o nominale 5  jest to Sir Edmund Hillary – zdobywca Mont Everestu oraz Aoraki/Mount Cook – najwyższy szczyt Nowej Zelandii.

W lewej części awersu nadrukowano farbą zmienną optycznie symbol ptaka związanego z Nową Zelandią. Ten błyszczący obrazek zmienia kolor wraz ze zmianą kąta oświetlenia. W przypadku 5-ciodolarówki jest to niezwykle rzadki pingwin żółtooki Hoiho.

W prawej części awersu widzimy duże przezroczyste okienko, w którym umieszczono kilka zabezpieczeń: hologram z tym samym ptakiem, nominałem i mapą oraz wypukły nominał.

Na rewersie każdego banknotu umieszczane są narodowe motywy krajobrazu, rośliny oraz ptaka (tego samego co na awersie).

Na banknocie 5 dolarów są to: subarktyczna Wyspa Campbella, fioletowa Stokrotka z Wyspy  Campbella oraz pingwin Hoiho zamieszkujący na tej wyspie.

W prawym dolnym rogu rewersu banknotu widzimy liść paproci nadrukowny farbą  zmienną optycznie. Liść ten umieszczono na przezroczystym okienku, które zobaczymy patrząc na banknot pod światło.

Banknot 5 dolarów nowozelandzkich otrzymał tytuł Banknotu Roku (Bank Note of the Year Award za rok 2015).

Dolar nowozelandzki należy do 10ciu najczęściej wymienianych na świecie walut. Inflacja w Nowej Zelandii wyniosła w 2016r 2% (Reserve Bank of New Zealand).

Przelicznik nowozelandzkiej waluty

Dolar nowozelandzki jest w tej chwili wart około 3 PLN (aktualny kurs dolara nowozelandzkiego). Dla wygody przeliczania cen przed ewentualną podróżą do Nowej Zelandiii, warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex, można ją otrzymać od razu przy wymianie po dokładnie tej cenie po której dokonana została wymiana – wystarzy poprosić o taką naszego specjalistę.

Pomysł na nazwę nowozelandzkiego dolara

W okresie wprowadzania waluty rozważane były różne nazwy. Najciekawsze wśród nich to „zeal” (od nazwy kraju, ale mający też znaczenie w ang. „zapał, gorliwość”) oraz „kiwi” (od nazwy ptaka powszechnie kojarzonego z Nową Zelandią). Ta ostatnia nazwa przetrwała i do dziś jest kolokwialnym określeniem dolara nowozelandzkiego.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać