We wrześniu szwajcarski eksport złota do Chin i Indii – dwóch dominujących rynków tego kruszcu na świecie – uległ znaczącej redukcji. Jak wynika z najnowszych danych celnych, szwajcarskie mennice wysłały rekordowe ilości złota do… Wielkiej Brytanii.
Redukcji eksportu złota na rynki azjatyckie
Biorąc pod uwagę ostatnie statystyki, kluczowym czynnikiem dla obecnego stanu rzeczy okazał się wzmożony apetyt zachodnich inwestorów na fizyczne złoto. Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 wyprzedzili oni Azjatów kupujących biżuterię, którzy z uwagi na ograniczony dostęp do wyrobów jubilerskich musieli zrezygnować z zakupów. Niebagatelne znaczenie dla spadku popytu na biżuterię na azjatyckich rynkach niewątpliwie ma również redukcja kapitału na wydatki drugiej potrzeby.
Szwajcaria jest głównym ośrodkiem rafinacji i tranzytu złota inwestycyjnego na świecie, natomiast Londyn – centrum magazynowania i handlu.
Popyt na złoto w USA w 2020 roku
Początek tego roku przyniósł gwałtowny wzrost popytu na złoto w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w innych krajach, tak i w USA, głównym powodem wzmożonego zainteresowania kruszcem była wszechobecna panika związana z pojawieniem się nieznanego wcześniej wirusa.
Warto nadmienić, że wrzesień okazał się drugim miesiącem z rzędu, kiedy szwajcarski eksport złota do Stanów Zjednoczonych gwałtownie spadł. Tym razem z 28,5 tony w sierpniu do 13,5 tony we wrześniu, co oznacza, że eksport między tymi krajami praktycznie zrównoważył się z importem.
Eksport złota na rynki azjatyckie
Jak wynika z najnowszych danych celnych, Szwajcaria wyeksportowała we wrześniu 1,5 tony złota do Chin, 2,4 tony do Hongkongu i 5 ton do Indii. Dla porównania w sierpniu tego roku eksport ukształtował się na poziomie 10 ton do Chin i 20,2 tony do Indii, ponieważ wydawało się, że popyt na wspomnianych rynkach ulegnie wzrostowi.
Co ciekawe, wrzesień został zdominowany głównie przez przepływy złota ze wschodu na zachód – Szwajcaria importowała 37,7 ton z Hongkongu (w porównaniu z 25,5 tonami w sierpniu). Jest to równoznaczne z najwyższym wynikiem od 2012 roku.
Największym zaskoczeniem jest jednak gwałtowny wzrost eksportu złota do Wielkiej Brytanii – 50,9 tony we wrześniu w porównaniu z 18,4 tonami w sierpniu. Łącznie we wrześniu Szwajcaria wyeksportowała 105,9 ton złota w porównaniu z 112 tonami w sierpniu.