Stwórz nowe powiadomienie cenowe

EBC bez zmiany kierunku. Jak odpowie Rezerwa Federalna?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 23.04.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10808,70 PLN/oz
  
+ 25,70 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,68 PLN/oz
  
+ 0,09 PLN
TavexNews: EBC bez zmiany kierunku. Jak odpowie Rezerwa Federalna?

Z punku widzenia kalendarza ekonomicznego, jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ang. European Central Bank). Zgodnie z oczekiwaniami, bank nie zapowiedział zmiany dotychczasowego kierunku i nadmienił, że w razie konieczności pozostaje otwarty na zapewnienie wsparcia gospodarkom.

Europejski Bank Centralny nie spieszy się z wprowadzaniem zmian

Podczas wczorajszego posiedzenia Europejski Bank Centralny nie podjął decyzji o obniżce stóp procentowych. Nie zapowiedział również zmian w programie skupu obligacji w ramach PEPP (ang. Pandemic Emergency Purchase Programme).

Kiedy możemy spodziewać się jakichkolwiek zmian? Podczas wczorajszego posiedzenia Prezes EBC – Christine Lagarde – stwierdziła, że jest zdecydowanie za wcześnie na dyskusję związaną z ograniczeniem zakupów w ramach programu PEPP, a ich tempo zależne jest danych, a nie od dat.

„Napływające dane gospodarcze, wyniki sondaży oraz wskaźniki wysokiej częstotliwości wskazują, że aktywność gospodarcza mogła ponownie spaść w pierwszym kwartale, ale jednocześnie sugerują powrót wzrostu w drugim kwartale” – podkreśliła Prezes EBC.

Lagarde zwróciła uwagę, że obraz perspektyw dla strefy euro w dalszym ciągu pozostaje niewyraźny, ponieważ nadal to pandemia dyktuje warunki, a bank musi podporządkowywać pod nie swoje działania. Problematyczną kwestią pozostają również zakłócenia w dystrybucji szczepionek.

Czy EBC obawia się inflacji?

Z istotniejszych wniosków po wczorajszym posiedzeniu EBC, warto jeszcze zwrócić uwagę na komentarz Lagarde odnośnie runku walutowego, a konkretnie ścieżki kursu euro w odniesieniu do inflacji. Prezes EBC wskazała, że bank bardzo uważnie przygląda się kursom, co pozwala domniemać, że w razie, gdyby inflacja wymknęła się spod kontroli, moglibyśmy doświadczyć interwencji na tym rynku. Niemniej, retoryka Lagarde w tym zakresie pozostała spójna z opiniami większości banków centralnych, tzn., że wzrost inflacji najpewniej będzie miał charakter tymczasowy. Takie stanowisko EBC jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ banki centralne starają się tłumić ewentualne obawy o inflację już na etapie zarodka.

Rezerwa Federalna wraca na pierwszy plan

Po posiedzeniu EBC uwaga rynków przeniosła się na zaplanowane na przyszły tydzień, dwudniowe obrady Rezerwy Federalnej. O ile dotychczas Rezerwa Federalna stroniła od jakichkolwiek wskazówek odnośnie potencjalnych zmian w polityce monetarnej, o tyle inwestorów zastanawia jej stanowisko po fali lepszych od oczekiwanych danych z USA.

Warto podkreślić, że w ubiegłym tygodniu liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zdecydowanie się uszczupliła i spadła do najniższego poziomu od 13 miesięcy. Jest to o tyle istotne, że Rezerwa Federalna wielokrotnie podkreślała, że nie przystąpi do zacieśniania warunków finansowych do czasu, kiedy sytuacja na rynku pracy nie ulegnie poprawie. Nic więc dziwnego, że pojawiają się głosy, jakoby bank centralny zdecydował się na wprowadzenie pewnych ograniczeń w dotychczasowych bodźcach. Niemniej, warto mieć na uwadze, że praktycznie na każdym kroku Przewodniczący Rezerwy Federalnej – Jerome Powell – podkreślał, że bank będzie podchodził do jakichkolwiek zmian bardzo ostrożnie, co przemawia za tym, że oczekuje naprawdę mocnej poprawy danych. Wobec tego, zdecydowana większość inwestorów spodziewa się raczej ewentualnych wskazówek, co do zacieśniania warunków finansowych w nieco dalszej przyszłości.

Złoto kończy tydzień pozytywnym akcentem

Dobra passa dla złota trwa w najlepsze – w chwili pisania tego tekstu cena uncji złota wyrażona w dolarach amerykańskich coraz bardziej zmniejsza dystans do kluczowego poziomu 1800 USD i aktualnie oscyluje w okolicach 1794 USD (+0,39% w ciągu dnia). Przyczyny poprawiającej się sytuacji na rynku kruszcu pozostają niezmienne – złoto korzysta na spadku rentowności amerykańskich Treasuries. Obecnie rentowność 10-letnich obligacji USA wynosi 1,535 (-1,36%). Dodatkowe wsparcie ceny złota zawdzięczają pogarszającej się sytuacji na indeksie dolara amerykańskiego oraz napięciom geopolitycznym.

Z punktu widzenia polskich inwestorów, najistotniejsze są zmiany na wykresach cen złota wyrażonych w złotówkach, a te również stoją po stronie kruszcu – aktualna cena uncji złota kształtuje się na poziomie 6799,36 PLN (dzienny wzrost o 0,35%).

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać