Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Gold silver ratio – czym jest i jak wpływa na rynek metali szlachetnych?

Autorem artykułu jest Gabriela Kozien – opublikowano w kategorii Poradniki inwestycyjne dnia 18.10.2024
Cena złota (XAU-PLN)
10780,40 PLN/oz
  
+ 10,10 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
133,55 PLN/oz
  
+ 5,89 PLN
Gold Silver Ratio

Inwestycja w metale szlachetne – a w szczególności złoto i srebro – od lat cieszy się zainteresowaniem szerokiego grona inwestorów. Chociaż złoto jest przede wszystkim metalem banków centralnych, jubilerów czy inwestorów, natomiast srebro znajduje zastosowanie głównie w przemyśle, pomiędzy tymi metalami zachodzi ścisła korelacja. W jaki sposób mierzone są relacje między cenami obu tych metali? Jak obliczyć aktualny stosunek złota do srebra? Jak sprawdzić wzajemne oddziaływanie cen?

Gold silver ratio – co to jest?

Każdy inwestor związany z rynkiem metali szlachetnych sprawdzając historyczne ceny złota i srebra w pewnym momencie trafi na pojęcie, jakim jest gold silver ratio. Gold silver ratio to wskaźnik, który mierzy relację pomiędzy ceną złota a ceną srebra. Osoby, które inwestują w oba te metale szlachetne poszukując odpowiedzi na pytanie, kiedy kupować złoto, a kiedy srebro, często wykorzystują gold silver ratio, aby ocenić, który z metali jest obecnie niedoszacowany lub odwrotnie – przewartościowany i czy jest to dobry moment na zakup. To, jak zmienia się stosunek ceny złota do srebra dostarcza inwestorom nie tylko informacji o tym, jakie są aktualne trendy i warunki rynkowe, ale również o potencjalnych przyszłych ruchach cenowych. Zrozumienie i obserwacja, jak zmienia się stosunek złota do srebra, pomaga więc podejmować bardziej świadome i przemyślane decyzje inwestycyjne, które pozwalają ograniczyć ryzyko i zwiększają szanse na zysk.

Jak oblicza się gold silver ratio?

Obliczenie gold silver ratio nie jest zbyt skomplikowane – to po prostu obecna cena złota wyrażona w uncjach srebra. Przykładowo, jeśli uncja złota kosztuje 2000 USD, a uncja srebra 25 USD, to gold silver ratio, a więc stosunek złota do srebra wynosi 80. Wskaźnik ten pozwala sprawdzić jaka jest relatywna wartość złota na tle srebra i jak cena srebra zmienia się w stosunku do złota.

Gold Silver Ratio1

Historia gold silver ratio

W starożytności stosunek złota do srebra był zdecydowanie niższy niż obecnie. Jako że złoto to zdecydowanie rzadszy kruszec niż srebro (ilość dostępnego złota jest zdecydowanie mniejsza niż srebra) na przestrzeni wieków wartość tego pierwszego zaczęła istotnie rosnąć. XIX wiek przyniósł odkrycie znaczących złóż szarego metalu, czego naturalną konsekwencją był spadek ceny srebra w stosunku do złota i wzrost gold silver ratio. Z kolei wiek XX, który upłynął pod takimi hasłami jak wojna, recesja, rosnąca inflacja, zmiana polityki pieniężnej, spowodował, że stosunek złota do srebra podlegał większym wahaniom.

Stosunek złota do srebra – jaka wartość jest normą?

Jeśli cofniemy do lat 70. ubiegłego wieku (do momentu, gdy zakończono standard złota i cena kruszców została „uwolniona”) i spojrzymy na historyczne notowania cen złota i srebra, zauważymy, że średnia wartość gold silver ratio na przestrzeni ponad 5 dekad wypada w rejonie 60.

Warto jednak zauważyć, że na przestrzeni lat wartość gold silver ratio często odbiegała od średniej, szczególnie w okresach, kiedy gospodarka stawała w obliczu silnych zawirowań rynkowych. Najlepszym tego przykładem będzie sytuacja lat 80., kiedy wartość srebra gwałtownie wzrosła w wyniku manipulacji braci Hunt – wówczas wskaźnik gold to silver ratio w momencie kulminacyjnym spadł poniżej 20:1. Z kolei w obliczu kryzysu finansowego zapoczątkowanego przez upadek banku Lehman Brothers wskaźnik gold silver ratio osiągnął poziom przekraczający 80:1. Rekordowo wysokie gold silver ratio w XXI wieku obserwowaliśmy jednak w marcu 2020 w następstwie wybuchu pandemii COVID-19 – wówczas na rynek metali szlachetnych, podobnie jak innych aktywów, wkradła się ogromna panika i zmienność, które wywindowały wartość wskaźnika gold silver ratio do poziomu 124:1. Wówczas wartość srebra w stosunku do złota drastycznie spadła.

Gold Silver Ratio2

O czym świadczy dana wartość gold silver ratio?

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy już wcześniej stosunek złota do srebra określany jako gold silver ratio można interpretować jako cenę złota wyrażoną w srebrze. Jakie jest gold silver ratio dzisiaj? Jeśli spojrzymy na wykres dzisiaj to zobaczymy, że obecnie gold silver ratio wynosi niemal 90:1. Oznacza to, że aby kupić jedną uncję złota potrzeba 90 uncji srebra. Warto także wziąć poprawkę na to, jakich danych wsadowych użyjemy do obliczenia gold silver ratio. O ile licząc stosunek złota do srebra na podstawie cen kontraktów terminowych uzyskamy obecnie ok. 90, o tyle jeśli weźmiemy pod uwagę ceny metali fizycznych w Polsce (to także ważne z uwagi na kwestie VAT-u), zakup jednej uncji złota odpowiada około 75 uncjom srebra. Do celów analitycznych zasadniczo bazuje się jednak na cenach złota i srebra opartych na cenach giełdowych, a więc kontraktów terminowych.

Czynniki wpływające na gold silver ratio

Wahania gold silver ratio często odzwierciedlają hossę/bessę na rynku metali szlachetnych. Na ceny obu tych metali w dużej mierze wpływ mają takie czynniki jak aktualny, kurs dolara amerykańskiego, podaż pieniądza fiducjarnego, który podlega wpływowi prowadzonej polityki monetarnej, różnego rodzaju kryzysy itp.

Srebro określane jest jako „złoto na sterydach”, co znaczy tyle, że zmienność cen srebra jest zdecydowanie większa niż w przypadku złota – w trakcie hossy srebro zwykle rośnie bardziej od złota (a więc współczynnik złota do srebra spada). Odwrotnie wygląda to w przypadku bessy, gdzie srebro traci szybciej niż złoto, a zatem wskaźnik wówczas rośnie. Należy tu jednak dodać, że poza większą zmiennością srebra względem złota, wahania srebra mają często charakter opóźniony. Oznacza to zatem, że najpierw złoto inicjuje większy ruch cenowy, by chwilę później inwestorzy dostrzegli też srebro. A że jest to rynek o około 11-krotnie mniejszej kapitalizacji, napływ kapitału inwestycyjnego do niego skutkuje znacznie większą zmiennością cenową.

Jak wykorzystać gold silver ratio przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?

Jeśli spojrzymy na przebieg wskaźnika gold silver ratio na przestrzeni ponad 5 dekad, jego średnia wartość wypada w rejonie 60, natomiast za skrajne odchylenia uznać możemy okolice powyżej 90 oraz poniżej 30. Gdy zatem stosunek złota do srebra znajduje się w rejonie górnych wartości, jest to sytuacja, w której możemy uznać, że srebro jest relatywnie tańsze i można rozważyć np. zamianę części posiadanego złota na srebro. Z kolei w sytuacji, w których mielibyśmy do czynienia z silnym trendem wzrostowym w sektorze metali szlachetnych i wskaźnik ten skierowałby się w stronę 30 (srebro byłoby droższe, ponieważ rosłoby szybciej od złota), wówczas można rozważyć realizację zysków (sprzedaż srebra) i ich konwersję na rynek złota. Warto jednak pamiętać, że gold silver ratio jest jedynie jednym z wielu drogowskazów dla inwestorów, a podejmując decyzje inwestycyjne związane z tym, czy w danym momencie lepiej wybrać złoto czy srebro, warto wziąć pod uwagę również inne kwestie.

Możesz chcieć również przeczytać