Za nami emocjonująca noc na rynku złota – w ciągu niespełna 30 minut cena uncji tego metalu spadła o niemalże 4% do około 1687 USD. W opinii niektórych ekspertów wydarzenia dzisiejszej nocy nie są dziełem przypadku, lecz celową próbą manipulacji notowaniami kontraktów terminowych na złoto, a konkretniej rzecz biorąc umyślnym „zbiciem” ich ceny.
Czy rynek złota padł ofiarą manipulacji?
Jest to o tyle prawdopodobny scenariusz, że gwałtowny spadek ceny złota zbiegł się w czasie z wyjątkowo dogodnymi do przeprowadzenia takiej „akcji” warunkami – poczynając od wyboru czasu, kiedy na rynku dominuje bardzo niska płynność, przez nieobecność inwestorów z Japonii i Singapuru z powodu świąt narodowych, aż po niekorzystne z punktu widzenia ceny złota dane makro z USA opublikowane pod koniec ubiegłego tygodnia.
Wszystko zaczęło się niedługo po północy – na rynek wypłynęło zlecenie opiewające na około 24 tysiące kontraktów o wartości nominalnej ponad 4 miliardów dolarów, które uruchomiło machinę „stop loss”. W ciągu jednej minuty na rynku futures ponad 3000 kontraktów – których wartość nominalna opiewała na przeszło 500 milionów dolarów – zmieniło właściciela.
W późniejszych godzinach wraz z pojawieniem się „łowców okazji” cena złota zaczęła stopniowo odrabiać straty, jednak ich zakupy nie zdołały w pełni zniwelować negatywnego wpływu wydarzeń dzisiejszej nocy. W chwili pisania tego tekstu cena uncji złota SPOT wynosi 1745,78 USD i względem piątkowego zamknięcia notuje spadek na poziomie około 0,85%. Niemalże identyczne ruchy obserwowaliśmy na wykresie ceny złota wyrażonej w polskiej walucie. Aktualnie uncja złota jest wyceniana na 6763,56 PLN po tym, jak w nocy spadła w okolice pięciomiesięcznego minimum.
„[Złoto – przyp. red.] odrobiło straty w późniejszych godzinach handlu, niedługo po tym, jak łowcy okazji wykorzystali niższe ceny do wejścia na rynek” – skomentował Falkmar Butgereit – Starszy Trader w Heraeus Metals Germany GmbH & Co. KG.
Bez strat nie obyło się również na rynku srebra
Wydarzenia dzisiejszej nocy swoim zasięgiem objęły również rynek srebra – w krytycznym momencie cena uncji tego metalu spadła w okolice 22,50 USD/oz. Podobnie jak w przypadku złota, tak i ceny srebra nie zdołały w pełni odrobić strat i w chwili pisania tego tekstu uncja srebra wyceniana jest na 23,89 USD (-1,7% względem piątkowego zamknięcia).