Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Inwestycja w srebro – kompletny poradnik jak inwestować w srebro

Autorem artykułu jest Gabriela Kozien – opublikowano w kategorii Poradniki inwestycyjne dnia 18.10.2024
Cena złota (XAU-PLN)
10780,40 PLN/oz
  
+ 4,90 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
133,55 PLN/oz
  
+ 5,57 PLN
Srebrne monety - jak inwestować w srebro?

Podejmowanie przemyślanych decyzji często jest jedną z głównych składowych prowadzących do realizacji zamierzonych celów. Właśnie dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek wyboru warto poprzedzić go gruntownym rozeznaniem w temacie. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w srebro – zanim podejmiemy decyzję o ulokowaniu oszczędności w tym kruszcu, powinniśmy zastanowić się nad odpowiedzią na szereg pytań, m.in.: kiedy kupić srebro inwestycyjne? Jakie sposoby inwestowania będą najlepiej dostosowane do naszej strategii? W co inwestować w srebro, czyli czy lepszym wyborem będzie srebro fizyczne (srebrne sztabki inwestycyjne i monety bulionowe) czy srebro wirtualne (fundusze ETF, akcje spółek wydobywczych, kontrakty CFD na srebro)? Gdzie kupić srebro inwestycyjne?

Czy warto inwestować w srebro?

Dlaczego warto inwestować w srebro? Inwestycja w srebro – podobnie jak w pozostałe metale inwestycyjne – przez wielu inwestorów traktowana jest jako długoterminowe zabezpieczenie majątku. Znajdą się również tacy, których kusi inwestowanie w srebro w krótkim terminie i zarabianie na zmianach jego ceny. W okresach podwyższonej zmienności na rynkach inwestycja w kruszce – w szczególności złoto i srebro – stanowi formę zabezpieczenia portfela inwestycyjnego. Z kolei w okresach prosperity srebro jako metal szlachetny, który znajduje szerokie spektrum zastosowań w przemyśle, również może wykazywać potencjał do wzrostów. Zakup srebra można zatem potraktować jako środek do dywersyfikacji portfela. Większa niż w przypadku złota zmienność srebra sprawia, że w trakcie hossy cena srebra zwykle rośnie szybciej niż cena złota, natomiast w okresach bessy srebro traci szybciej niż złoto.

Jak inwestować w srebro? Sposoby inwestowania w srebro

Inwestycja w srebro nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Każdy inwestor na początku swojej drogi zastanawiał się, jak zacząć inwestować w srebro, czy opłaca się inwestować w srebro, czy srebro to dobra inwestycja, w jakie srebro najlepiej inwestować, kiedy inwestować w srebro – jak się w ogóle za to zabrać? Inwestować w srebro można na kilka sposobów wybierając monety i sztabki lub srebro papierowe.

Inwestycja w srebro fizyczne – sztabki srebra, srebrne monety

Inwestycja w srebro w formie fizycznej, tj. monety i sztabki to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla inwestorów długoterminowych. Jakie sztabki srebra inwestycyjne kupować, a jakie monety? Decydując się na wybór tej formy inwestowania warto zwrócić uwagę, m.in. na renomę, jaką cieszy się mennica odpowiadająca za produkcję danej monety lub sztabki. Inwestycja w srebro – monety i sztabki – pochodzące od takich producentów, jak: PAMP, Valcambi, Münze Österreich czy Perth Mint to najwyższa jakość i najlepsza cena grama srebra. W przypadku inwestycji w srebro warto mieć na uwadze, że co do zasady lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym będą monety niż sztabki – te pierwsze stanowią odpowiedź na pytanie o srebro bez VAT. Tym, co przemawia za inwestycją w srebrne monety bulionowe i sztabki jest fizyczna możliwość posiadania tego kruszcu i związane z tym zerowe lub bardzo niskie koszty obsługi – monety i sztabki można z łatwością przechowywać chociażby w domowym sejfie lub innym niedostępnym dla osób trzecich miejscu. Jednocześnie, zarówno inwestycja w srebrne sztabki, jak inwestycja w srebrne monety, które zachwycają nietuzinkowym wzornictwem to doskonały wybór dla inwestorów szczególnie wrażliwych na piękno srebrnego kruszcu.

Inwestycja w srebro papierowe

O ile ze zrozumieniem fizycznej monety lub sztabki nikt problemu mieć nie powinien, o tyle nieco bardziej sprawa komplikuje się w przypadku srebra papierowego. Zaliczyć możemy do niego wszelkie instrumenty finansowe, które są bezpośrednio, bądź pośrednio powiązane z ceną srebra. W srebro można inwestować kupując kontrakty terminowe na rynkach regulowanych, popularne kontrakty CFD na poziomie oferującego je brokera, fundusze ETF zabezpieczone kruszcem bądź ekspozycją syntetyczną, ale i akcje srebra (inwestowanie w spółki wydobywcze).

Inwestycja w srebrną biżuterię

Czy srebrna biżuteria to dobra inwestycja? Zważywszy na szeroki wachlarz produktów stricte inwestycyjnych o różnych gramaturach, które pozwalają na wybór monety lub sztabki o wadze dopasowanej do indywidualnych możliwości finansowych inwestora, kupno srebra w formie biżuterii, w przypadku której liczą się przede wszystkim walory estetyczne, nie znajduje większego uzasadnienia ze względu na zdecydowanie mniej korzystną cenę w przeliczeniu na 1 gram srebra.

W jakie srebro najlepiej inwestować? Srebro fizyczne czy wirtualne?

Czy warto inwestować w srebro w formie fizycznej czy jednak w formie papierowej? Jak inwestować w srebro mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo? Jakie srebro najlepiej kupić patrząc na opłacalność inwestycji? Jeśli zależy nam na tym, aby długoterminowo chronić wartość pieniądza i potencjalnie wyższych względem złota stopach zwrotu (zwłaszcza przy dzisiejszej, bardzo wysokiej relacji ceny złota do srebra), a do tego chcemy wyciągnąć kapitał do aktywa twardego (nie instrumentu finansowego), idealna będzie inwestycja w srebro fizyczne, od posiadania którego nie zapłacimy przy okazji podatku od zysku, o ile jesteśmy w jego posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy.

Kiedy kupować akcje spółek wydobywczych, kontrakty CFD czy fundusze ETF oparte na srebrze? Jeśli z naszej analizy rynku wynika, że cena srebra może się w krótkim terminie istotnie zmienić, lepiej inwestować w instrumenty finansowe (np. ETF na srebro), które poza szybkością transakcji (jedno kliknięcie na poziomie rachunku brokerskiego) charakteryzować się będą również znacznie niższym spreadem. A że transakcja miałaby mieć bardziej krótkoterminowy charakter, zatem i tak najprawdopodobniej nie skorzystalibyśmy z podatkowych ulg, jak miałoby to miejsce w przypadku rynku fizycznego.

Niemniej z myślą o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego dobrym rozwiązaniem może okazać się zarówno inwestycja w srebro fizyczne jak i papierowe – warto inwestować w różne formy srebra.

Inwestowanie w srebro - kompletny poradnik1

Jakie czynniki wpływają na cenę srebra?

Srebro to metal przede wszystkim przemysłowy. Popyt inwestycyjny na srebro oscyluje w okolicach 20%, natomiast pozostała część to przede wszystkim sektory takiej jak elektryka czy elektronika, motoryzacja, przemysł fotograficzny czy jubilerstwo. Świadoma inwestycja w srebro wymaga więc znajomości jego przemysłowych zastosowań. Warto jednak podkreślić, że w sytuacji zawirowań na rynkach finansowych w przypadku srebra do głosu z pewnością dojdzie także jego monetarna rola – wówczas inwestycja w srebro będzie miała podobny charakter do inwestycji w złoto.

Jak przechowywać srebro?

Kolejnym pytaniem, przed którym staje inwestor jest to, gdzie przechowywać srebro? Najczęściej inwestorzy decydują się na przechowywanie srebra w domowym zaciszu tak, aby w każdej chwili mieć dostęp do swojej inwestycji, na przykład w sejfie domowym. Jak przechowywać srebro inwestycyjne poza domem? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się skrytka bankowa lub skorzystanie z usług firm specjalizujących się w przechowywaniu drogocennych przedmiotów. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się przechowywać srebro inwestycyjne w każdym przypadku warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie, np. przechowując monety w plastikowych kapslach lub pudełkach.

Gdzie kupić srebro, a gdzie sprzedać srebro?

Za sprawą rosnącej konkurencji na rynku srebro inwestycyjne stało się dostępne dla szerokiego grona inwestorów z różnych zakątków Polski. Zważywszy, że bezpieczna inwestycja to najlepsza inwestycja, warto zastanowić się, gdzie i jak kupić srebro? W srebro fizyczne można inwestować na dwa sposoby: zamówić przez Internet lub odwiedzić punkt stacjonarny. W przypadku pierwszej opcji warto zwrócić uwagę na czas realizacji zamówienia i wybierać dealerów, którzy w swojej ofercie posiadają srebro inwestycyjne dostępne od ręki. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup stacjonarny czy online w pierwszej kolejności zapoznaj się z opiniami o dealerze i porównaj ceny różnych sprzedawców.

Gdzie sprzedać srebro inwestycyjne? Srebro inwestycyjne można sprzedać w różnych miejscach – od lombardów, przez dealerów, aż po giełdy metali szlachetnych i platformy online. Przed wyborem miejsca na sprzedaż srebra warto porównać oferty i sprawdzić, gdzie skup srebra opłaca się najbardziej.  Aby dowiedzieć się, ile kosztuje uncja srebra na rynku, najlepiej skorzystać z profesjonalnych wykresów. Niezależnie, czy interesuje Cię, ile za gram srebra czy ile kosztuje 1 kg srebra, po ile jest srebro dowiesz się korzystając z wykresu cen srebra Tavex. W przypadku kruszcu, jakim jest srebro inwestycyjne kurs możesz sprawdzić dla dowolnego okresu. Wystarczy, że w zakładce „Okres” wybierzesz interesującą Cię opcję.

Złoto czy srebro – w co inwestować?

Złoto czy srebro inwestycyjne? Jak inwestować w złoto i srebro? Co wyróżnia te kruszce inwestycyjne? Złoto to przede wszystkim bezpieczeństwo, wysoka płynność, niska korelacja z innymi klasami aktywów, a dla niektórych po prostu jedyny prawdziwy pieniądz. Z tego względu wiele osób decyduje się na inwestycje w złoto, jako długoterminową formę zabezpieczenia kapitału. Z kolei inwestycja w srebro będzie świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy dążą do dywersyfikacji portfela. Srebro inwestycyjne może mieć pozytywny wpływ na zwiększenie elastyczności inwestora umożliwiając mu dostosowanie do zmieniających się warunków rynkowych. W tym kontekście warto pamiętać, że srebro jest przede wszystkim metalem przemysłowym, wobec czego zmienność jego cen jest zdecydowanie większa. Zarówno złoto, jak i srebro inwestycyjne odgrywają szczególną rolę przy budowaniu dobrze zdywersyfikowanego portfela, a inwestor nie musi ograniczać się do wyboru jednego z tych metali. Udział każdego z nich powinien być dopasowany do indywidualnej strategii i poziomu awersji do ryzyka danego inwestora.

Inwestowanie w srebro - kompletny poradnik

Inwestowanie w srebro – wady i zalety

„Inwestowanie w srebro wady i zalety” to jedna z najczęstszych fraz, która pojawia się w wyszukiwarkach osób zainteresowanych tym, aby inwestować w ten kruszec. Tym, co dla wielu inwestorów stanowi problematyczną kwestię jest konieczność przechowywania srebra. Obecnie jednouncjowa srebrna moneta (tu przestrzeń pod hasłem jednouncjowa srebra moneta do tego, żeby dać link do kategorii srebrnych monet) to koszt około 130 – 150 złotych, co sprawia, że przy większych inwestycjach przechowywanie może okazać się pewną komplikacją. Niemniej możliwość posiadania fizycznego srebra jest również jego zaletą, ponieważ nie ma ryzyka trzeciej strony – jedyną osobą, która ma pełną kontrolę nad inwestycją jest posiadacz srebra. Warto również podkreślić, że srebro to inwestycja dla każdego – aby inwestować w srebro nie potrzebujemy dużego kapitału. Jednocześnie inwestycja w srebro jest bardzo prosta – w długim terminie nie generuje konieczności ciągłego monitorowania. Srebro inwestycyjne cechuje się również wysoką płynnością, ograniczoną podażą i niskimi kosztami obsługi.

Kiedy inwestować w srebro, czyli dlaczego warto zainwestować w srebro w 2024?

Decyzja o tym, żeby inwestować w srebro zapadła i zastanawiasz się czy teraz jest na to dobry moment? Jeśli Twoja wyszukiwarka jest przepełniona hasłami takimi jak: „kurs srebra prognozy”, „srebro prognoza długoterminowa”, „czy srebro jest teraz niedoszacowane?” w pewnym momencie trafisz na wskaźnik gold silver ratio, który mierzy relację pomiędzy ceną złota i srebra. Dla wielu inwestorów jest on jednym z najlepszych drogowskazów, który dostarcza informacji o aktualnych trendach i potencjalnych przyszłych ruchach cenowych. Obserwując przebieg tego wskaźnika na przestrzeni ponad 5 dekad można zauważyć, że jego średnia wartość wypada w rejonie 60, natomiast za skrajne odchylenia uznać możemy okolice powyżej 90 oraz poniżej 30. Gdy gold silver ratio oscyluje w rejonie górnych wartości – czyli tak jak jest obecnie – dobrym ruchem może okazać się poszerzenie swoich zasobów w tym kruszcu. Więcej informacji na temat gold silver ratio znajdziesz w artykule: Gold silver ratio – czym jest i jak wpływa na rynek metali szlachetnych? 

Możesz chcieć również przeczytać