Pojawiające się w ostatnim czasie jakkolwiek pozytywne nastroje, związane z tempem ożywienia gospodarczego, zostały w piątek zdemontowane przez oświadczenie przedstawicieli Rezerwy Federalnej, którzy oznajmili, że jeśli pandemia COVID-19 nie zostanie opanowana w najbliższym czasie, stopa bezrobocia może ponownie wzrosnąć.
Działania Rezerwy Federalnej a dane ekonomiczne
Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia związanego z prowadzeniem polityki pieniężnej, Rezerwa Federalna jasno oznajmiła, że zamierza utrzymać stopy procentowe na poziomie 0%, aby wspomóc gospodarkę z walce z ekonomicznymi konsekwencjami pandemii COVID-19.
Pojawiające się w ostatnim czasie dane ekonomiczne, napływające z różnych sektorów gospodarczych w USA, podsyciły płomień nadziei na szybsze od przewidywanego ożywienie gospodarcze. Pozytywne nastroje pojawiły się w obliczu znaczącego przyrostu miejsc pracy i wzrostu sprzedaży detalicznej w maju.
Przedstawiciele Rezerwy Federalnej przestrzegają przed zbyt optymistyczną interpretacją danych napływających z rynku i zbyt gwałtownym otwieraniem gospodarek. Kluczową kwestią w dalszym ciągu pozostaje ostrożne znoszenie obostrzeń mających na celu powstrzymanie koronawirusa, który zabił ponad 100 tysięcy Amerykanów, ponieważ tylko wzmożona ostrożność i odpowiedzialność mogą skutecznie zapobiec dalszemu rozwojowi pandemii.
Jak obostrzenia wpływają na rynki w USA?
W ubiegły czwartek w Kalifornii, Karolinie Północnej oraz części miast wprowadzono w życie nakaz stosowania maseczek ochronnych, z uwagi na odnotowany gwałtowny wzrost zachorowań w ostatnim czasie.
„Brak zabezpieczenia może ostatecznie doprowadzić do potrzeby przedłużenia obostrzeń, co może poskutkować zmniejszeniem konsumpcji i inwestycji oraz wzrostem bezrobocia.” – oznajmił Prezes Rezerwy Federalnej w Bostonie, Eric Rosengren, podczas wirtualnego wydarzenia zorganizowanego przez Greater Providence Chamber of Commerce.
Ile będzie trwało ożywienie gospodarcze?
Prezes Rezerwy Federalnej w Minneapolis, Neel Kashkari, również wskazał na to, że ożywienie gospodarcze zajmie zdecydowanie więcej czasu niż dotychczas przypuszczał. Kashkari oznajmił, że wzrostowa tendencja, jeśli chodzi o miejsca pracy, może okazać się złudna i jeśli koronawirus nie zostanie w najbliższym czasie powstrzymany, najprawdopodobniej ulegnie znaczącej redukcji.
„Wyjdziemy z tego, ale zajmie to trochę czasu i pracy. (…) Droga będzie prawdopodobnie trudna i kręta.” – przestrzegł z kolei Powell, podczas internetowej dyskusji z liderami lokalnego biznesu i społeczności w Youngstown w Ohio. Przewodniczący Rezerwy Federalnej wspomniał również, że wielu Amerykanów utraciło niezbędne do życia środki, a rosnąca niepewność wcale nie sprzyja ewentualnej poprawie sytuacji.
Jak druga fala COVID-19 wpłynie na bezrobocie w USA?
„Niestety – moim zdaniem – najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wystąpienie drugiej fali wirusa w Stanach Zjednoczonych tej jesieni.” – powiedział Kashkari podczas czatu na Twitterze, transmitowanego przez CBS News, a także dodał, że „W przypadku wystąpienia drugiej fali spodziewałbym się, że stopa bezrobocia ponownie wzrośnie.”.
Podczas dwóch wystąpień przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej – Jerome Powell – ostrzegł, że mimo, iż mogłoby się wydawać, że gospodarka jest na dobrej drodze do ożywienia gospodarczego, najprawdopodobniej miliony amerykanów pozostaną bezrobotne.
Jakie kroki zamierza podjąć Rezerwa Federalna, aby zminimalizować skutki pandemii?
Powell, Rosengren i inni są zdania, że niezbędnym jest prowadzenie działań mających na celu wsparcie polityki fiskalnej i monetarnej, aby pomóc bezrobotnym, którzy stracili pracę w związku z pandemią COVID-19. Wiceprezes Rezerwy Federalnej – Richard Clarida – powiedział w piątek amerykańskiemu kanałowi informacyjnemu Fox Business Network, że „(…) Możemy zrobić więcej i myślę, że zrobimy więcej.”.
Clarida wspomniał, że nie ma ograniczeń co do ewentualnych zakupów przez Rezerwę Federalną skarbowych papierów wartościowych USA lub papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką.
W celu wsparcia zdewastowanej przez pandemię COVID-19 gospodarki Kongres przeznaczył niemal 3 biliony USD na pomoc związaną ze zwalczaniem pandemii, natomiast Rezerwa Federalna wpompowała w gospodarkę biliony USD, aby uchronić ją przed ekonomicznymi skutkami koronawirusa. Podczas piątkowego wystąpienia Powell powtórzył, że ożywienie gospodarcze w USA nie będzie ani szybkie, ani płynne.