Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jak w najbliższych miesiącach będzie kształtować się cena złota? – Bank of America

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 28.06.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10842,40 PLN/oz
  
- 197,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
125,08 PLN/oz
  
- 4,58 PLN
Jak w najbliższych miesiącach będzie kształtować się cena złota? – Bank of America
Jak w najbliższych miesiącach będzie kształtować się cena złota? – Bank of America

Coraz bardziej prawdopodobna staje się możliwość przełamania przez złoto głównego „punktu oporu”, który blokuje dalszy wzrost cen kruszcu.

Przewidywania ceny złota w III kwartale 2020 roku

Z najnowszych doniesień Bank of America – jednego z największych banków na świecie – wynika, że cena złota w trzecim kwartale bieżącego roku sięgnie nowego, rekordowo wysokiego poziomu. Analitycy z BoA powiedzieli, że głównym celem jest przełamanie bariery 1900 USD za uncję. Przewidują, że ceny złota mogą osiągnąć nowy rekord już w II połowie 2020 roku, a konkretnie w III kwartale.

Ostatnie 8 tygodni dla części inwestorów lokujących kapitał w złocie miały stosunkowo frustrujący charakter, w związku z dużymi rozpiętościami cenowymi. Analitycy z Bank of America oznajmili, że niedawny trend boczny odegrał kluczową rolę na rynku złota, ponieważ ceny pną się w górę i osiągają najwyższy poziom od niemal ośmiu lat.

O trendzie bocznym mówimy wówczas, gdy siły popytu i podaży niemal się równoważą. Z trendem bocznym mamy do czynienia przede wszystkim w okresie konsolidacji, zanim cena zacznie kontynuować poprzedni trend lub zwróci się w kierunku nowego trendu.

Co wpływa na ceny? Przełomowy moment dla złota

„W ciągu ostatnich ośmiu tygodni manewr cenowy skonsolidował się w zakres, który z dwóch powodów jest bardzo ważny dla trendu wzrostowego, którego się domagamy. Po pierwsze, dał wskaźnikowi zmiany ROC (Momentum) czas do ostygnięcia, podobnie jak dziennemu wskaźnikowi RSI (Relative Strength Index), który spadł do 42, a tygodniowy RSI spadł do 56. Po drugie, umożliwił korektę wszystkich pozycji niekomercyjnych netto (skorygowanych o odsetki, mierzących całkowity poziom aktywności na rynku kontraktów futures), aby skorygować najwyższy punkt w historii” – dowiadujemy się z raportu.

Analitycy uznali poziom 1800 USD za uncję za kluczowy – w perspektywie długoterminowej – punkt oporu dla wzrostu cen złota, którego przesunięcie byłoby przełomowym momentem. Zwrócili uwagę na to, że od 2011 roku, kiedy to cena złota sięgnęła rekordowego poziomu, próg 1800 USD został poddany próbie trzykrotnie.

Co obecnie sprzyja wzrostowi cen złota?

Złoto w obecnych warunkach czuje się bardzo dobrze – sprzyjają mu nie tylko techniczne uwarunkowania, ale również pozytywne nastroje wśród inwestorów. Z wyników comiesięcznego badania przeprowadzanego przez Bank of America wynika, że złoto jest trzecim najpopularniejszym aktywem wolnym od ryzyka (według 13% respondentów).

Wzrost ceny złota do 3000 USD na przestrzeni 18 miesięcy?

Analitycy z Bank of America otwarcie mówią o swoim pozytywnym nastawieniu co do wzrostu cen złota. Swoje zdanie argumentują działaniami podjętymi przez banki centralne na całym świecie, które miały na celu wesprzeć zdewastowaną przez pandemię COVID-19 gospodarkę. W kwietniu analitycy BoA mówili, że ceny złota sięgną 3000 USD za uncję w przeciągu 18 miesięcy.

Możesz chcieć również przeczytać