W jednym z ostatnich artykułów jako „złotą ciekawostkę” opisaliśmy najmniejszą na świecie monetę ze złota, wybitą przez Szwajcarską Mennicę Narodową Swissmint. Teraz, w ramach kontrastu, chcemy przedstawić Wam największą złotą monetę na świecie o wadze 1 TONY!
Kto wyprodukował największą monetę na świecie?
Mennica, która może szczycić się mianem wyprodukowania prawdziwego giganta wśród monet, to słynna australijska mennica w Perth, The Perth Mint, która dokonała tego w 2011 roku. Ten wyjątkowy projekt powstał ze względu na ówczesne spotkanie szefów Wspólnoty Narodów – organizacji, która zrzesza w sobie państwa dawnego Imperium Brytyjskiego. Spotkanie miało miejsce właśnie w Perth. Stworzenie tej rekordzistki wśród monet było również świetnym sposobem na to, aby podkreślić ogromne znaczenie mennicy dla Australii. The Perth Mint, założona w 1899 roku, przerabia ok. 60% wydobywanego w Australii złota.
Największa złota moneta na świecie – wymiary
Rekordowa moneta ma średnicę 79-80 cm, grubość 12-13 cm i waży aż 1000 kg! Szacuje się, że kruszec potrzebny do jej wytworzenia ma wartość ponad 60 milionów dolarów australijskich – moneta składa się bowiem w 99,99% z czystego złota. Mimo to, jej wartość nominalna to „zaledwie” ponad 1 mln dolarów australijskich.
Poprzedni rekord w kategorii wielkości pochodził z 2007 roku i należał do Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej, której produkt ważył 100 kg – moneta wyprodukowana przez Perth Mint jest zatem dziesięciokrotnie większa! Okazuje się jednak, że największy na świecie Złoty Australijski Kangur ustanowił więcej niż jeden rekord. Oprócz samego rozmiaru (wielkości, średnicy), ta złota moneta jest również najcięższą i najbardziej wartościową, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Oficjalnie do Księgi Rekordów Guinessa została wpisana w 2012 roku.
Co przedstawia rekordowa moneta ze złota?
Rekordowa złota moneta przedstawia dokładnie to samo, co możemy zobaczyć na jednym z najbardziej popularnych złotych produktów inwestycyjnych o wadze 1 uncji – Australijski Złoty Kangur 1 oz. Awers monety przedstawia wizerunek Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, która w okresie prezentacji tego giganta z Perth wizytowała Australię. Jest to również wyraz uznania i szacunku dla głowy państwa. Na rewersie natomiast znajduje się najbardziej charakterystyczny symbol Australii, czyli kangur.
Mówi się również, że nagrodzona rekordem Guinnessa moneta została wyprodukowana również w celu promocji serii jednouncjowych monet bulionowych „Złoty Australijski Kangur” wśród inwestorów. Monetę można podziwiać w Muzeum Perth Mint. Oprócz tego, została wystawiona na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych NYSE, a w 2014 roku doczekała się przedstawienia większej ilości odbiorców dzięki „zabraniu jej w podróż” po Europie oraz Azji.
Choć Tavex aspiruje do roli największego i najbardziej rozpoznawalnego dealera złota inwestycyjnego w Polsce, nie sprzedajemy aż tak ogromnych produktów inwestycyjnych. W naszej ofercie każdy znajdzie jednak coś dla siebie: